Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Ondanks dat er al meerdere oorlogen aan de gang zijn op de wereld, verwacht een gezaghebbende Britse militaire denktank dat de komende tien jaar nog "gevaarlijker" worden. Het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) spreekt in het jaarlijkse rapport van een "tijdperk van onveiligheid".

In het rapport wordt gesproken over de oorlogen tussen Israël en Hamas en tussen Rusland en Oekraïne, maar ook over de oplopende spanningen in de Indo-Pacific-regio, waar China zich steeds assertiever opstelt. Volgens het IISS is er sprake van een "zeer instabiele veiligheidssituatie", waardoor de verhoudingen op scherp zijn komen te staan.

Wereldwijd is in 2023 volgens het IISS 2200 miljard dollar uitgegeven aan defensie, 9 procent meer dan een jaar eerder. De analisten verwachten dat in 2024 nog meer geld naar defensie zal gaan.

Iran

De denktank wijst erop dat gelijkgestemde democratieën meer de militaire samenwerking zoeken om zich te kunnen verdedigen. Daarom is de productie van wapens en munitie in Europa en de Verenigde Staten flink opgeschroefd.

Ook in Rusland wordt veel geproduceerd, maar volgens het IISS heeft het Kremlin noodgedwongen moeten kiezen voor "kwantiteit boven kwaliteit". De Russen zouden bijvoorbeeld al 3000 tanks hebben verloren bij de strijd in Oekraïne. Dat is ongeveer het aantal tanks dat de Russen hadden toen ze het buurland binnenvielen in februari 2022. Oekraïne zou ondanks grote verliezen sindsdien juist in kwaliteit vooruit zijn gegaan, dankzij westerse leveringen.

Het rapport besteedt ook aandacht aan de groeiende rol van Iran in mondiale conflicten, momenteel vooral door het steunen van de Houthi-rebellen in Jemen en het leveren van drones aan Rusland.

Meer uit Buitenland

Cuba spreekt van staatsterrorisme door VS in Venezuela

HAVANA (ANP) - De Cubaanse president Miguel Díaz-Canel zegt dat de Verenigde Staten zich schuldig maken aan "staatsterrorisme tegen het moedige Venezolaanse volk". Het land onderhoudt goede banden met Venezuela, dat onder vuur lijkt te liggen van de VS.

6 minuten geleden
President Colombia 'diep bezorgd' over aanval op buurland

BOGOTA (ANP) - Colombia is "diep bezorgd" over de berichten over aanvallen op buurland Venezuela, schrijft president Gustavo Petro van dat land op X. Die leiden volgens hem tot "escalatie van de spanningen in de regio". Internationale conflicten moeten vreedzaam worden opgelost, zegt Petro.

21 minuten geleden
Anonieme functionaris: VS voeren aanvallen uit op Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten voeren militaire aanvallen uit op Venezuela, melden Amerikaanse media op basis van een anonieme functionaris. Het Witte Huis en het Pentagon hebben nog niets laten weten over eventuele acties. Venezuela meldt Amerikaanse agressie tegen doelen in en om de hoofdstad Caracas.

27 minuten geleden
Regering van Venezuela meldt aanvallen en veroordeelt agressie VS

CARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse regering heeft melding gemaakt van Amerikaanse aanvallen op het land. Washington zou uit zijn op de rijkdommen van Venezuela en daarom agressie plegen, zegt de regering. President Nicolás Maduro heeft de noodtoestand uitgeroepen en tot een algehele mobilisatie opgeroepen. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CBS heeft president Donald Trump tot aanvallen op Venezuela besloten.

1 uur geleden
Regering VS heeft kennisgenomen van bericht explosies in Caracas

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben volgens media gezegd dat de regering op de hoogte is van explosies in de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Het Witte Huis en het Pentagon hebben nog niets gemeld. De regering van president Donald Trump heeft de Venezolaanse leider Nicolás Maduro herhaaldelijk gedreigd met acties.

1 uur geleden
Explosies in Caracas gemeld, mogelijk bij militair complex

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn luide explosies gehoord, evenals het geluid van vliegtuigen of helikopters. De ontploffingen lijken volgens onbevestigde berichten vooral te komen van een groot militair complex ten zuiden van de stad, Fuerte Tiuna. Onder meer in de omgeving van het grote militaire complex is de stroom uitgevallen.

2 uur geleden
IS-gelieerde strijders doden 15 mensen bij aanval in Congo

KINSHASA (ANP) - Een militie die gelinkt is aan Islamitische Staat (IS) heeft bij meerdere aanvallen op dorpen in de Democratische Republiek Congo 15 mensen om het leven gebracht.

6 uur geleden