Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Ondanks dat er al meerdere oorlogen aan de gang zijn op de wereld, verwacht een gezaghebbende Britse militaire denktank dat de komende tien jaar nog "gevaarlijker" worden. Het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) spreekt in het jaarlijkse rapport van een "tijdperk van onveiligheid".
In het rapport wordt gesproken over de oorlogen tussen Israël en Hamas en tussen Rusland en Oekraïne, maar ook over de oplopende spanningen in de Indo-Pacific-regio, waar China zich steeds assertiever opstelt. Volgens het IISS is er sprake van een "zeer instabiele veiligheidssituatie", waardoor de verhoudingen op scherp zijn komen te staan.
Wereldwijd is in 2023 volgens het IISS 2200 miljard dollar uitgegeven aan defensie, 9 procent meer dan een jaar eerder. De analisten verwachten dat in 2024 nog meer geld naar defensie zal gaan.
Iran
De denktank wijst erop dat gelijkgestemde democratieën meer de militaire samenwerking zoeken om zich te kunnen verdedigen. Daarom is de productie van wapens en munitie in Europa en de Verenigde Staten flink opgeschroefd.
Ook in Rusland wordt veel geproduceerd, maar volgens het IISS heeft het Kremlin noodgedwongen moeten kiezen voor "kwantiteit boven kwaliteit". De Russen zouden bijvoorbeeld al 3000 tanks hebben verloren bij de strijd in Oekraïne. Dat is ongeveer het aantal tanks dat de Russen hadden toen ze het buurland binnenvielen in februari 2022. Oekraïne zou ondanks grote verliezen sindsdien juist in kwaliteit vooruit zijn gegaan, dankzij westerse leveringen.
Het rapport besteedt ook aandacht aan de groeiende rol van Iran in mondiale conflicten, momenteel vooral door het steunen van de Houthi-rebellen in Jemen en het leveren van drones aan Rusland.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
10 minuten geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
11 minuten geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie. Syrië beticht Israël van een oorlogsmisdaad.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever noemt het "fundamenteel fout" als de EU een zogenoemde reparatielening voor Oekraïne doet op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
3 uur geleden