Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Ondanks dat er al meerdere oorlogen aan de gang zijn op de wereld, verwacht een gezaghebbende Britse militaire denktank dat de komende tien jaar nog "gevaarlijker" worden. Het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) spreekt in het jaarlijkse rapport van een "tijdperk van onveiligheid".

In het rapport wordt gesproken over de oorlogen tussen Israël en Hamas en tussen Rusland en Oekraïne, maar ook over de oplopende spanningen in de Indo-Pacific-regio, waar China zich steeds assertiever opstelt. Volgens het IISS is er sprake van een "zeer instabiele veiligheidssituatie", waardoor de verhoudingen op scherp zijn komen te staan.

Wereldwijd is in 2023 volgens het IISS 2200 miljard dollar uitgegeven aan defensie, 9 procent meer dan een jaar eerder. De analisten verwachten dat in 2024 nog meer geld naar defensie zal gaan.

Iran

De denktank wijst erop dat gelijkgestemde democratieën meer de militaire samenwerking zoeken om zich te kunnen verdedigen. Daarom is de productie van wapens en munitie in Europa en de Verenigde Staten flink opgeschroefd.

Ook in Rusland wordt veel geproduceerd, maar volgens het IISS heeft het Kremlin noodgedwongen moeten kiezen voor "kwantiteit boven kwaliteit". De Russen zouden bijvoorbeeld al 3000 tanks hebben verloren bij de strijd in Oekraïne. Dat is ongeveer het aantal tanks dat de Russen hadden toen ze het buurland binnenvielen in februari 2022. Oekraïne zou ondanks grote verliezen sindsdien juist in kwaliteit vooruit zijn gegaan, dankzij westerse leveringen.

Het rapport besteedt ook aandacht aan de groeiende rol van Iran in mondiale conflicten, momenteel vooral door het steunen van de Houthi-rebellen in Jemen en het leveren van drones aan Rusland.

Meer uit Buitenland

Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

16 minuten geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

19 minuten geleden
Inwoners ontvluchten Beiroet uit angst voor Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.

1 uur geleden
Britse overheid geeft nieuwe 'Mandelson Files' vrij

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.

1 uur geleden
Iran staakt communicatie met VS om situatie in Libanon

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran staakt de communicatie met de VS via bemiddelaar Pakistan vanwege het aanhoudende geweld in Libanon. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen.

2 uur geleden
Recordaantal Russische langeafstandsdrones op Oekraïne in mei

KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft Oekraïne afgelopen maand bestookt met een recordaantal langeafstandsdrones. Het waren er volgens berekeningen van persbureau AFP meer dan 8000, bijna een kwart meer dan in april. Dat terwijl in mei nog een kortstondige wapenstilstand gold.

2 uur geleden
Rusland: nog geen reactie van Boekarest over droneonderzoek

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft nog geen antwoord ontvangen op het aanbod de wrakstukken te onderzoeken van de drone die afgelopen week neerkwam in Roemenië. Dat meldt staatspersbureau Tass op gezag van Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Het voorval leidde tot brand in een flat in Galați, niet ver van de grens met Oekraïne. Daarbij raakten twee mensen lichtgewond.

2 uur geleden