Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

Militaire denktank ziet wereld 'gevaarlijker decennium' ingaan

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Ondanks dat er al meerdere oorlogen aan de gang zijn op de wereld, verwacht een gezaghebbende Britse militaire denktank dat de komende tien jaar nog "gevaarlijker" worden. Het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) spreekt in het jaarlijkse rapport van een "tijdperk van onveiligheid".

In het rapport wordt gesproken over de oorlogen tussen Israël en Hamas en tussen Rusland en Oekraïne, maar ook over de oplopende spanningen in de Indo-Pacific-regio, waar China zich steeds assertiever opstelt. Volgens het IISS is er sprake van een "zeer instabiele veiligheidssituatie", waardoor de verhoudingen op scherp zijn komen te staan.

Wereldwijd is in 2023 volgens het IISS 2200 miljard dollar uitgegeven aan defensie, 9 procent meer dan een jaar eerder. De analisten verwachten dat in 2024 nog meer geld naar defensie zal gaan.

Iran

De denktank wijst erop dat gelijkgestemde democratieën meer de militaire samenwerking zoeken om zich te kunnen verdedigen. Daarom is de productie van wapens en munitie in Europa en de Verenigde Staten flink opgeschroefd.

Ook in Rusland wordt veel geproduceerd, maar volgens het IISS heeft het Kremlin noodgedwongen moeten kiezen voor "kwantiteit boven kwaliteit". De Russen zouden bijvoorbeeld al 3000 tanks hebben verloren bij de strijd in Oekraïne. Dat is ongeveer het aantal tanks dat de Russen hadden toen ze het buurland binnenvielen in februari 2022. Oekraïne zou ondanks grote verliezen sindsdien juist in kwaliteit vooruit zijn gegaan, dankzij westerse leveringen.

Het rapport besteedt ook aandacht aan de groeiende rol van Iran in mondiale conflicten, momenteel vooral door het steunen van de Houthi-rebellen in Jemen en het leveren van drones aan Rusland.

Meer uit Buitenland

Trump en president Colombia 'positief' na ontmoeting in VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".

3 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

4 uur geleden
Amnesty: dwangarbeid in Noord-Korea voor verkeerd tv-kijken

LONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.

4 uur geleden
Trump ondertekent begroting, einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.

6 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

6 uur geleden
Gezochte zoon van Libische oud-dictator Kaddafi vermoord

TRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.

7 uur geleden
Amerikaanse Huis stemt voor begroting, einde shutdown in zicht

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.

9 uur geleden