Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuorganisaties eisen vertrek TotalEnergies uit Rusland

Milieuorganisaties eisen vertrek TotalEnergies uit Rusland

PARIJS (ANP/RTR) - Twee vooraanstaande milieuorganisaties, waaronder Greenpeace, zijn van plan juridische stappen te ondernemen in Frankrijk tegen TotalEnergies wegens mogelijke mensenrechtenschendingen. De organisaties willen daarmee de druk op het Franse olie- en gasconcern verder opvoeren om de zakelijke banden met Rusland volledig te verbreken vanwege de Russische invasie van Oekraïne.

Greenpeace Frankrijk en Les Amis de la Terre (Vrienden van de Aarde) verklaarden in een aangetekende brief aan topman Patrick Pouyanné dat TotalEnergies moet voldoen aan een Franse wet uit 2017. Die wet verplicht multinationals om waakzaam te zijn voor schendingen van mensenrechten bij hun commerciële activiteiten in landen die door gewapende conflicten worden getroffen.

TotalEnergies en zijn bestuurders kunnen strafrechtelijk aansprakelijk worden gesteld voor elk strafbaar feit onder het Franse wetboek van strafrecht, met name medeplichtigheid aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, aldus de organisaties.

Reserves

In de brief roepen de milieubewegingen TotalEnergies formeel op een einde te maken aan alle activiteiten op de Russische olie- en gasmarkt en alle zakelijke relaties die kunnen bijdragen aan het plegen van ernstige schendingen van de mensenrechten, te beëindigen. TotalEnergies wilde geen commentaar geven op de brief.

Rusland vertegenwoordigde in 2020 bijna een kwart van de bewezen reserves van TotalEnergies en 17 procent van zijn gecombineerde olie- en gasproductie. Het bedrijf heeft de Russische agressie veroordeeld, maar heeft niet het voorbeeld gevolgd van de Britse concurrenten BP en Shell die zich volledig terugtrekken uit Rusland. Het Franse bedrijf verklaarde wel niet langer geld te steken in nieuwe energieprojecten in Rusland.

Novatek

TotalEnergies bezit ongeveer een vijfde van de Russische gasproducent Novatek, waarvan sommige bestuurders en aandeelhouders naar verluidt dicht bij het Kremlin staan en het doelwit zijn van westerse sancties. Ook bezitten de Fransen, rechtstreeks of via Novatek, grote belangen in Russische projecten op het gebied van vloeibaar gemaakt aardgas.

Volgens advocaat Clara Gonzales van Greenpeace Frankrijk dient TotalEnergies zijn plannen binnen drie maanden te hebben bijgewerkt, anders zullen juridische stappen worden ondernomen tegen het concern, waarbij ook strafrechtelijke procedures worden overwogen.

Meer uit Financieel

DNB-baas: maak Europese Unie economisch hechter blok

AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.

4 uur geleden
Reuters: India verlaagt importheffing op Europese auto's

NEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.

5 uur geleden
Topman VW: zonder lagere heffingen gaat fabriek in VS niet door

WOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.

7 uur geleden
Poolse minister zegt geen haast te maken met invoering euro

LONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).

9 uur geleden
Laadpunten elektrische auto's verdrievoudigd in vijf jaar

DEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

12 uur geleden
Trump dreigt met heffing van 100 procent op Canadese producten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.

1 dag geleden
Libië sluit oliedeal met Total en ConocoPhillips van 20 miljard

TRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.

1 dag geleden