Milieudefensie: veel kennis ontbreekt bij bedrijven over uitstoot
DEN HAAG (ANP) - De grootste vervuilers van Nederland die op verzoek van milieuorganisatie Milieudefensie hun klimaatplannen hebben overhandigd blijken "onverwacht" weinig kennis over de volledige CO2-uitstoot te hebben, zegt de organisatie. Alle aangeschreven bedrijven hebben gereageerd. Directeur Donald Pols noemt de respons wel "indrukwekkend" en zegt "aangenaam verrast" te zijn "door de manier waarop bedrijven met ons verzoek zijn omgegaan".
Volgens Pols is dat "een compliment waard".
Milieudefensie had de in totaal 29 bedrijven, zoals luchtvaartmaatschappij KLM en chemieconcern DSM, eerder gevraagd om voor 15 april met een klimaatplan te komen. Deden ze dit niet, dan zou een rechtszaak volgen. Zo dwong de beweging eerder ook olie- en gasconcern Shell tot versnelling van de milieu-aanpak.
Basis
Niet alle aangeschreven bedrijven hebben compleet nieuwe plannen aangeleverd, maar in de meeste gevallen is er een basis waarop sommige bedrijven een accent hebben aangebracht, of achtergrondinformatie hebben toegevoegd om de plannen te duiden, zegt Pols. "Sommige bedrijven zijn begonnen aan hun groene huiswerk, andere hebben niet eens in kaart hoeveel huiswerk er op stapel ligt", aldus de directeur. Bedrijven moeten volgens Milieudefensie verder kijken dan alleen de zonnepanelen op hun pand, maar ook naar de inkoop van voor het klimaat schadelijke grondstoffen en producten.
De organisatie gaat de plannen nu laten beoordelen door wetenschappelijk onderzoeksbureau NewClimate Institute en beraadt zich op vervolgstappen. Dat zou bijvoorbeeld een nieuwe rechtszaak kunnen zijn, maar daarover kan Pols nog niets zeggen. "Maar de mogelijkheden zijn legio."
Klimaatcrisisindex
De uitkomst van de beoordeling van de klimaatplannen wordt in juni verwacht. De doorrekening vat Milieudefensie samen in een zogeheten klimaatcrisisindex, een ranking van de mate waarin bedrijven voldoen aan het klimaatakkoord van Parijs.
Pols gelooft dat deze wijze waarop bedrijven wordt gevraagd klimaatverandering serieuzer te nemen wereldwijd de norm zal worden. Volgens hem is het nog niet eerder gedaan dat een non-gouvernementele organisatie de klimaatplannen van grote vervuilers op deze manier beoordeelt. "In het meest recente VN-klimaatrapport zie je ook dat grote bedrijven voor het eerst een prominente plaats krijgen om klimaatverandering te bedwingen", aldus Pols. "Het is wel te gek voor woorden dat het nodig is dat we dit moeten doen. Overheden hadden deze stap zelf moeten zetten", zegt hij.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.
26 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Het overlijden van Koos Postema heeft tot veel reacties geleid uit media en politiek. Zondag werd bekend dat de radio- en tv-presentator op 93-jarige leeftijd is overleden.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Tv-presentator Koos Postema is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie zondag aan het ANP bekendgemaakt. Postema overleed zaterdag aan de gevolgen van ouderdom in het bijzijn van zijn twee dochters Judith en Ingrid.
3 uur geledenLECH (ANP) - De populaire skigebieden Lech en Zürs zijn weer bereikbaar voor automobilisten, meldt de Oostenrijkse nieuwszender ORF. De Arlbergpas was sinds zaterdagmiddag afgesloten na een lawine, hierdoor konden mensen het gebied tijdelijk niet in of uit. De regio is erg populair onder Nederlandse wintersporters.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de acht personen die zaterdag zijn aangehouden tijdens een demonstratie in Den Haag, zit nog een verdachte vast. Er werd gedemonstreerd tegen de komst van asielzoekers in het voormalige Haga Ziekenhuis aan de Sportlaan. De persoon die nog vastzit, wordt verdacht van het mishandelen van een politieagent. De agent werd met een voorwerp op het achterhoofd geslagen.
5 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Bij een ongeluk op de snelweg A59 bij Waalwijk is in de nacht van zaterdag op zondag een 81-jarige vrouw uit Oosterhout om het leven gekomen. Ze botste met haar auto tegen een ander voertuig. Uit onderzoek blijkt dat de vrouw aan het spookrijden was, meldt de politie.
5 uur geleden