Milieudefensie: veel kennis ontbreekt bij bedrijven over uitstoot
DEN HAAG (ANP) - De grootste vervuilers van Nederland die op verzoek van milieuorganisatie Milieudefensie hun klimaatplannen hebben overhandigd blijken "onverwacht" weinig kennis over de volledige CO2-uitstoot te hebben, zegt de organisatie. Alle aangeschreven bedrijven hebben gereageerd. Directeur Donald Pols noemt de respons wel "indrukwekkend" en zegt "aangenaam verrast" te zijn "door de manier waarop bedrijven met ons verzoek zijn omgegaan".
Volgens Pols is dat "een compliment waard".
Milieudefensie had de in totaal 29 bedrijven, zoals luchtvaartmaatschappij KLM en chemieconcern DSM, eerder gevraagd om voor 15 april met een klimaatplan te komen. Deden ze dit niet, dan zou een rechtszaak volgen. Zo dwong de beweging eerder ook olie- en gasconcern Shell tot versnelling van de milieu-aanpak.
Basis
Niet alle aangeschreven bedrijven hebben compleet nieuwe plannen aangeleverd, maar in de meeste gevallen is er een basis waarop sommige bedrijven een accent hebben aangebracht, of achtergrondinformatie hebben toegevoegd om de plannen te duiden, zegt Pols. "Sommige bedrijven zijn begonnen aan hun groene huiswerk, andere hebben niet eens in kaart hoeveel huiswerk er op stapel ligt", aldus de directeur. Bedrijven moeten volgens Milieudefensie verder kijken dan alleen de zonnepanelen op hun pand, maar ook naar de inkoop van voor het klimaat schadelijke grondstoffen en producten.
De organisatie gaat de plannen nu laten beoordelen door wetenschappelijk onderzoeksbureau NewClimate Institute en beraadt zich op vervolgstappen. Dat zou bijvoorbeeld een nieuwe rechtszaak kunnen zijn, maar daarover kan Pols nog niets zeggen. "Maar de mogelijkheden zijn legio."
Klimaatcrisisindex
De uitkomst van de beoordeling van de klimaatplannen wordt in juni verwacht. De doorrekening vat Milieudefensie samen in een zogeheten klimaatcrisisindex, een ranking van de mate waarin bedrijven voldoen aan het klimaatakkoord van Parijs.
Pols gelooft dat deze wijze waarop bedrijven wordt gevraagd klimaatverandering serieuzer te nemen wereldwijd de norm zal worden. Volgens hem is het nog niet eerder gedaan dat een non-gouvernementele organisatie de klimaatplannen van grote vervuilers op deze manier beoordeelt. "In het meest recente VN-klimaatrapport zie je ook dat grote bedrijven voor het eerst een prominente plaats krijgen om klimaatverandering te bedwingen", aldus Pols. "Het is wel te gek voor woorden dat het nodig is dat we dit moeten doen. Overheden hadden deze stap zelf moeten zetten", zegt hij.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Donald Trump legt geen claim meer op Groenland, interpreteert demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). Tijdens het debat ter voorbereiding op de EU-top die in het teken staat van dit hoogoplopende conflict, zijn partijen als GroenLinks-PvdA hier niet zo zeker van. Toe-eigenen van land is "duidelijk geen onderdeel" van het 'raamwerk' van een deal met het militaire bondgenootschap NAVO dat hierover in de maak is, stelt Brekelmans. "Dus volgens mij is de politieke realiteit nu dat die claim van tafel is."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde laten zien dat Nederland bereid is om bij te dragen aan de veiligheid van Groenland, maar die boodschap kwam niet over toen minister Ruben Brekelmans (Defensie) meldde dat er één, later twee militairen die kant op gingen. Dat beseft de VVD'er in het debat in aanloop naar de ingelaste EU-top over Groenland en dreigende Amerikaanse importheffingen. "Als dat in de buitenwereld anders is opgevat, is dat niet de bedoeling geweest."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
11 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
11 uur geleden