Milieudefensie stuurt ING eisen voor CO2-vermindering per sector
AMSTERDAM (ANP) - Milieudefensie heeft een gedetailleerde eisenlijst naar ING gestuurd, waarin per sector die de bank financiert staat aangegeven in hoeverre de uitstoot van broeikasgassen moet dalen. Ook staan in de bijgewerkte eisen van de milieuorganisatie diverse tussendoelen waar de bank aan zou moeten voldoen. Volgens Milieudefensie houdt de bank zich anders niet aan het Klimaatakkoord van Parijs.
Volgens Milieudefensie moet ING de uitstoot waar het door zijn activiteiten aan bijdraagt in 2030 met 48 procent hebben verminderd, ten opzichte van 2019. In 2035 moet dat zijn opgelopen tot 65 procent. Voor 2040 wil de organisatie een tussendoel van 90 procent en in 2050 moet de bank volgens de eisers vrijwel klimaatneutraal zijn (99 procent minder uitstoot). In de ene sector moet de uitstoot volgens de eisers sneller dalen dan in de andere. In de energiesector is bijvoorbeeld een snelle afbouw van de uitstoot mogelijk, in de staalsector duurt dat langer. Milieudefensie heeft de lijst gebaseerd op scenario's van het Internationaal Energieagentschap (IEA).
De milieuorganisatie voelt zich gesterkt door de uitspraak van het gerechtshof in de klimaatzaak tegen Shell. Het hof oordeelde weliswaar dat Shell niet verplicht kan worden om de uitstoot die het veroorzaakt met 45 procent te verminderen, maar in de uitspraak stonden ook diverse punten die volgens de eisers "een stevige basis voor toekomstige klimaatzaken" vormen. Zo bevestigden de rechters dat ook bedrijven hun uitstoot moeten verminderen en merkten ze op dat investeringen in nieuwe olie- en gasvelden "op gespannen voet" kunnen staan met de internationale klimaatafspraken.
Eigen klimaataanpak
ING laat weten de brief te gaan bestuderen. De bank legde vorig jaar de eisen van Milieudefensie naast zich neer. ING herhaalde donderdag vertrouwen in de eigen klimaataanpak te hebben. "De urgentie van klimaatverandering is onmiskenbaar en ING wil het voortouw nemen in de versnelling van de wereldwijde transitie naar een economie met weinig CO2-uitstoot", laat de bank weten. ING waarschuwt dat een proces jaren kan gaan duren. "En dat terwijl we allemaal inzien hoe urgent actie op de korte termijn is."
Over de ambities van de bank is Milieudefensie sceptisch. De organisatie noemt ING "de bankier van de klimaatcrisis" en vindt onder meer dat de bank moet stoppen met het financieren van olie- en gasbedrijven die nieuwe projecten starten.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
5 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
9 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
11 uur geleden