Milieudefensie stuurt ING eisen voor CO2-vermindering per sector
AMSTERDAM (ANP) - Milieudefensie heeft een gedetailleerde eisenlijst naar ING gestuurd, waarin per sector die de bank financiert staat aangegeven in hoeverre de uitstoot van broeikasgassen moet dalen. Ook staan in de bijgewerkte eisen van de milieuorganisatie diverse tussendoelen waar de bank aan zou moeten voldoen. Volgens Milieudefensie houdt de bank zich anders niet aan het Klimaatakkoord van Parijs.
Volgens Milieudefensie moet ING de uitstoot waar het door zijn activiteiten aan bijdraagt in 2030 met 48 procent hebben verminderd, ten opzichte van 2019. In 2035 moet dat zijn opgelopen tot 65 procent. Voor 2040 wil de organisatie een tussendoel van 90 procent en in 2050 moet de bank volgens de eisers vrijwel klimaatneutraal zijn (99 procent minder uitstoot). In de ene sector moet de uitstoot volgens de eisers sneller dalen dan in de andere. In de energiesector is bijvoorbeeld een snelle afbouw van de uitstoot mogelijk, in de staalsector duurt dat langer. Milieudefensie heeft de lijst gebaseerd op scenario's van het Internationaal Energieagentschap (IEA).
De milieuorganisatie voelt zich gesterkt door de uitspraak van het gerechtshof in de klimaatzaak tegen Shell. Het hof oordeelde weliswaar dat Shell niet verplicht kan worden om de uitstoot die het veroorzaakt met 45 procent te verminderen, maar in de uitspraak stonden ook diverse punten die volgens de eisers "een stevige basis voor toekomstige klimaatzaken" vormen. Zo bevestigden de rechters dat ook bedrijven hun uitstoot moeten verminderen en merkten ze op dat investeringen in nieuwe olie- en gasvelden "op gespannen voet" kunnen staan met de internationale klimaatafspraken.
Eigen klimaataanpak
ING laat weten de brief te gaan bestuderen. De bank legde vorig jaar de eisen van Milieudefensie naast zich neer. ING herhaalde donderdag vertrouwen in de eigen klimaataanpak te hebben. "De urgentie van klimaatverandering is onmiskenbaar en ING wil het voortouw nemen in de versnelling van de wereldwijde transitie naar een economie met weinig CO2-uitstoot", laat de bank weten. ING waarschuwt dat een proces jaren kan gaan duren. "En dat terwijl we allemaal inzien hoe urgent actie op de korte termijn is."
Over de ambities van de bank is Milieudefensie sceptisch. De organisatie noemt ING "de bankier van de klimaatcrisis" en vindt onder meer dat de bank moet stoppen met het financieren van olie- en gasbedrijven die nieuwe projecten starten.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiƫle markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
42 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV klaagt dat HEMA bepaalde afspraken uit de oude HEMA-cao niet meer toepast sinds de keten in 2023 is overgestapt naar de cao Retail Non-Food. Volgens de bond mag dat niet en zou de overgang naar een andere cao geen vrijbrief zijn om arbeidsvoorwaarden te verslechteren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement zijn donderdag tot een voorlopig akkoord gekomen over veranderingen binnen de AI-verordening. Ze bereikten onder meer overeenstemming over een verbod op AI-toepassingen die zonder toestemming seksueel expliciete beelden creƫren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.
6 uur geleden