Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieudefensie: rechter kan bedrijven houden aan klimaatdoel

Milieudefensie: rechter kan bedrijven houden aan klimaatdoel

AMSTERDAM (ANP) - Milieudefensie is het niet eens met Ingrid Thijssen, voorzitter van VNO-NCW, die vindt de "neiging om naar de rechter te stappen" een grote barrière vormt voor de klimaatopgave. Dat schrijft Thijssen maandag in een opinieartikel in het FD. "De politiek zou inderdaad meer moeten doen. Maar dat gebeurt niet, daarom stappen we naar de rechter. Het is alleen niet alsof de rechter ineens het beleid bepaalt", aldus een woordvoerder van Milieudefensie.

Thijssen zegt dat de politiek het voortouw moet pakken bij het klimaatbeleid, niet de rechter. Daar is de milieuorganisatie het mee eens, maar de woordvoerder wijst er op dat bedrijven momenteel niet veranderen door een gebrek aan klimaatbeleid. "En als de bedrijven niet veranderen zitten we in de penarie", aldus de woordvoerder.

Tijd om de procedures voor de rechtbank uit te vechten, is er volgens Thijssen niet. Daarnaast weten bedrijven door het veranderende klimaatbeleid niet waar ze aan toe zijn. "Dat is niet zo", zegt de woordvoerder van Milieudefensie. "De basis is dat we niet meer opwarming mogen veroorzaken dan 1,5 graden Celsius. En die regel is keihard."

Klimaatplan

De rechter weegt objectief, stelt de woordvoerder. "De wetenschap toont aan dat de aarde niet boven 1,5 graden Celsius moet opwarmen. Op die feiten baseert de rechter zich, bijvoorbeeld in de rechtszaak van Milieudefensie tegen Shell."

Milieudefensie stuurde in januari 29 bedrijven met hoge CO2-uitstoot een brief waarin de organisatie de bedrijven vraagt om een klimaatplan om voor 2030 minimaal 45 procent minder uit te stoten. Als dit niet gebeurt, worden juridische stappen niet uitgesloten. Milieudefensie benadrukt dat deze 45 procent niet zomaar uit de lucht gegrepen is. "Dit is een door wetenschappelijke consensus onderbouwde en door de rechter bevestigde norm om de aarde leefbaar te houden."

Verder zegt de organisatie het wel eens te zijn met Thijssen dat klimaatverandering niet stopt bij de grens. "Wij pleiten daarom ook voor een wettelijke klimaatplicht voor grote vervuilers." Daarmee moet de uitstoot voor de gehele handelsketen in lijn komen met de afspraken in het Klimaatakkoord van Parijs.

Meer uit Binnenland

Natuurbranden in duinen bij Overveen en Goedereede

OVERVEEN (ANP) - In de duinen van de Noord-Hollandse plaats Overveen woedt maandagavond een brand. Daarom is uit voorzorg een deel van een camping ontruimd. De brandweer is bezig met nablussen, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio.

45 minuten geleden
Brandweer nog uren aan het blussen bij natuurbrand Limburg

OOSTROM (ANP) - De brandweer is naar verwachting nog zeker zes tot acht uur aan het blussen bij de brand in het natuurgebied De Rosmolen bij Oostrom in de gemeente Venray. Een woordvoerder van de veiligheidsregio spreekt van een omvangrijke brand die lastig te blussen is en nog niet onder controle is.

47 minuten geleden
KNMI waarschuwt voor onweersbuien en windstoten in Limburg

DE BILT (ANP) - In Limburg kunnen maandagavond lokaal onweersbuien voorkomen met windstoten, waarschuwt het KNMI. In de provincie gold al code geel voor aanhoudende warmte, net als in de rest van het land.

2 uur geleden
Limburgse natuurbrand breidt zich nog uit

OOSTRUM (ANP) - Bij de brand in het natuurgebied De Rosmolen staat 21 hectare in brand. Dat is ongeveer een vijfde van het gebied, zegt een woordvoerder van de veiligheidsregio Noord-Limburg. De brand is nog niet onder controle.

3 uur geleden
Zevende zeer hete dag gemeten, record van 2020 geëvenaard

HOUTEN (ANP) - In het zuidoosten van het land is de temperatuur maandag opgelopen tot boven de 35 graden. Daarmee wordt volgens Weeronline het record uit 2020 geëvenaard, toen het ook regionaal zeven dagen extreem heet was.

3 uur geleden
Grote natuurbrand ten oosten van Rosmalen

ROSMALEN (ANP) - Aan de Waterleidingstraat ten oosten van de Brabantse plaats Rosmalen is een grote natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio. Meerdere brandweereenheden zijn bezig de brand te bestrijden. De brand was even voor 16.00 uur ingesloten en kan zich niet meer verspreiden.

5 uur geleden
Blushelikopters voor de vierde keer dit jaar ingezet

OOSTRUM (ANP) - Het is voor de vierde keer dit jaar dat er in Nederland een blushelikopter is opgeroepen voor een natuurbrand, meldt een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht. De veiligheidsregio Limburg-Noord heeft defensie maandag om hulp gevraagd bij het bestrijden van de zeer grote brand die woedt in natuurgebied De Rosmolen bij Oostrum, in de gemeente Venray.

5 uur geleden