Milieudefensie in actie tijdens aandeelhoudersvergadering Shell
LONDEN (ANP) - Milieudefensie en andere milieuorganisaties voeren dinsdag actie tijdens de aandeelhoudersvergadering van Shell in Londen. Bij een demonstratie buiten Westminster Hall spreekt onder meer Nine de Pater, campagneleider van Milieudefensie, de betogers toe. Ook in Den Haag wijzen actievoerders erop dat Shell zijn CO2-uitstoot wereldwijd moet verminderen.
"Shell blijft lijnrecht tegen het vonnis van de rechter ingaan en brengt daarmee dagelijks mensenlevens in gevaar", zegt De Pater. In 2021 won de milieuorganisatie de rechtszaak tegen Shell. Het vonnis van de rechtbank was een wereldwijde primeur. Hierin wees de rechtbank op de risico's van klimaatverandering. Shell moet de uitstoot in 2030 daarom met 45 procent verminderd hebben.
Na haar toespraak bij de demonstratie in Londen stelt De Pater in de vergadering vragen aan het bestuur en de aandeelhouders van Shell. Ook zal ze Shell wijzen op de waarschuwingsbrief die vorige maand werd gestuurd door Milieudefensie. Daarbij kunnen bestuurders van het bedrijf aansprakelijk gehouden worden voor het schenden van mensenrechten door het niet-uitvoeren van het vonnis, aldus De Pater.
Schadevergoeding
Bij de actie in Londen zijn organisaties uit verschillende delen van de wereld aanwezig, waaronder clubs uit Nigeria, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Shell moet verschillende Nigeriaanse boeren een schadevergoeding betalen. Dit komt omdat jarenlang oliepijpleidingen lekten in het land. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde in 2021 dat Shell aansprakelijk was.
In Nederland gaat Milieudefensie naar het kantoor van Shell in Den Haag. Hier zetten de actievoerders een levensgrote schelp neer, waar ze met hun handen olie-afdrukken op maken. Met een tekst op een spandoek vraagt de milieuorganisatie Shell om zich aan het vonnis van de rechter te houden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
7 uur geleden