Milieudefensie in actie tijdens aandeelhoudersvergadering Shell
LONDEN (ANP) - Milieudefensie en andere milieuorganisaties voeren dinsdag actie tijdens de aandeelhoudersvergadering van Shell in Londen. Bij een demonstratie buiten Westminster Hall spreekt onder meer Nine de Pater, campagneleider van Milieudefensie, de betogers toe. Ook in Den Haag wijzen actievoerders erop dat Shell zijn CO2-uitstoot wereldwijd moet verminderen.
"Shell blijft lijnrecht tegen het vonnis van de rechter ingaan en brengt daarmee dagelijks mensenlevens in gevaar", zegt De Pater. In 2021 won de milieuorganisatie de rechtszaak tegen Shell. Het vonnis van de rechtbank was een wereldwijde primeur. Hierin wees de rechtbank op de risico's van klimaatverandering. Shell moet de uitstoot in 2030 daarom met 45 procent verminderd hebben.
Na haar toespraak bij de demonstratie in Londen stelt De Pater in de vergadering vragen aan het bestuur en de aandeelhouders van Shell. Ook zal ze Shell wijzen op de waarschuwingsbrief die vorige maand werd gestuurd door Milieudefensie. Daarbij kunnen bestuurders van het bedrijf aansprakelijk gehouden worden voor het schenden van mensenrechten door het niet-uitvoeren van het vonnis, aldus De Pater.
Schadevergoeding
Bij de actie in Londen zijn organisaties uit verschillende delen van de wereld aanwezig, waaronder clubs uit Nigeria, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Shell moet verschillende Nigeriaanse boeren een schadevergoeding betalen. Dit komt omdat jarenlang oliepijpleidingen lekten in het land. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde in 2021 dat Shell aansprakelijk was.
In Nederland gaat Milieudefensie naar het kantoor van Shell in Den Haag. Hier zetten de actievoerders een levensgrote schelp neer, waar ze met hun handen olie-afdrukken op maken. Met een tekst op een spandoek vraagt de milieuorganisatie Shell om zich aan het vonnis van de rechter te houden.
Meer uit Binnenland
ERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
38 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
40 minuten geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
16 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
17 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
19 uur geleden