Milieuclubs willen dat Ahold meer zegt over gebruik plastic
AMSTERDAM (ANP) - Milieuorganisaties willen dat supermarktconcern Ahold Delhaize meer informatie geeft over zijn plasticgebruik. De internationale organisatie van milieuadvocaten ClientEarth dient daarom samen samen met de Plastic Soup Foundation een klacht in bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Volgens de milieuclubs worden bedrijven door Europese regels gedwongen om verslag te doen van de impact van hun activiteiten op het milieu.
Het moederbedrijf van Albert Heijn zou "aanzienlijk minder informatie over het gebruik van plastic verpakkingen" verschaffen dan andere ketens. ClientEarth wil daarom weten hoeveel plastic Ahold Delhaize precies gebruikt.
Volgens de milieuorganisaties levert het gebrek aan informatie op dat terrein risico's op voor het bedrijf en dus ook voor beleggers. Zij beargumenteren dat productie van plastic een bedreiging vormt voor het halen van klimaatdoelstellingen en dat beursgenoteerde bedrijven daar in toenemende mate op zullen worden beoordeeld. Daarom zou het steeds risicovoller worden om te investeren in ondernemingen die niet genoeg rekening houden met de gevolgen van overmatig plasticgebruik. Naar schatting drijven er miljoenen kilo's plastic in de oceanen.
Volgens de Plastic Soup Foundation lijkt Ahold Delhaize nog amper begonnen om het gebruik van plastic terug te dringen. De organisatie keek naar de verpakkingen van ruim 4000 huismerkproducten van Albert Heijn. Daarvan was ruim 80 procent in plastic verpakt. "Herbruikbare verpakkingen zijn vrijwel afwezig. Op een aantal producten zit wel statiegeld, maar dat is door de overheid afgedwongen", zegt de Plastic Soup Foundation in een toelichting. "Als marktleider en zelfverklaarde duurzaamste supermarkt van Nederland, moet Albert Heijn echt veel beter zijn best doen."
Ahold Delhaize laat weten de klacht van de Plastic Soup Foundation en ClientEarth te onderzoeken. Het supermarktconcern wijst erop dat het in 2018 de zogenoemde New Plastics Economy Global Commitment van de Ellen MacArthur Foundation ondertekende en jaarlijks over de voortgang bij het terugdringen van plastic rapporteert.
Zowel Ahold Delhaize als zijn lokale merken richten zich naar eigen zeggen vooral op het verbeteren van zaken waar het bedrijf "een directe impact" kan maken. Daarbij valt te denken aan het verbeteren van de verpakking van huismerkproducten, het verminderen van plastic voor eenmalig gebruik en het recyclen van plastic afval uit de eigen locaties.
Meer uit Financieel
LELYSTAD (ANP) - Bij een grote stroomuitval moet een gasgestookte energiecentrale in Lelystad vanaf 2028 het elektriciteitsnet opnieuw opstarten in het midden van Nederland. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT meldt dat energiebedrijf Engie een aanbesteding heeft gewonnen om de Maxima-centrale tot zeker 2036 hiervoor in te zetten.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is donderdag hoger geopend en noteerde weer boven de 1000 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement voor een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer heeft ingetrokken. Trump wilde die landen straffen voor hun steun aan Groenland. Trump zei na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" en dat de extra straftarieven niet meer nodig zijn.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure noemt het intrekken van de Amerikaanse importheffingen "het eerste positieve teken dat het de goede kant opgaat". De Amerikaanse president Donald Trump maakte woensdag bekend dat de aangekondigde tarieven van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen, van de baan zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland zijn positief over het feit dat de Amerikaanse importheffingen, die 1 februari zouden ingaan, voorlopig van de baan zijn. De ondernemersorganisaties benadrukken het belang van een eensgezinde EU.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond waarschuwt consumenten om niet in zee te gaan met telemarketingbureau Green Consultancy. Het bedrijf zou op een "misleidende en agressieve manier" energieadvies aan huis verkopen. De bond overweegt juridische stappen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Voor het eerst sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro bijna drie weken geleden door de Verenigde Staten, komt olie uit Venezuela naar Europa. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepvaartgegevens. De olietanker Poliegos gaat die olie naar een Italiaanse haven vervoeren. De olie wordt verkocht door de grote internationale grondstoffenhandelaar Vitol Group.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Oud-president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) is de meest waarschijnlijke opvolger van Christine Lagarde als hoofd van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat blijkt uit een enquête van financieel persbureau Bloomberg onder economen. Knot zou de tweede Nederlander kunnen worden die de topfunctie bij de centrale bank bekleedt. De eerste president van de ECB was Wim Duisenberg.
2 uur geleden