Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuclubs naar rechter tegen bouw grote plasticfabriek Antwerpen

Milieuclubs naar rechter tegen bouw grote plasticfabriek Antwerpen

ANTWERPEN (ANP) - Milieuorganisaties hebben een rechtszaak aangespannen tegen de bouw van een 3 miljard euro kostende fabriek in Antwerpen die een belangrijke bouwsteen van plastic moet gaan produceren. Het internationale ClientEarth is de zaak begonnen met steun van andere organisaties, waaronder de in Amsterdam gevestigde Plastic Soup Foundation.

Volgens de eisers heeft chemiebedrijf INEOS, dat de zogeheten ethaankraker wil neerzetten, "onvoldoende aangetoond welke effecten dit project zal hebben op het klimaat, de natuur en de plaatselijke luchtkwaliteit, terwijl die waarschijnlijk allemaal sterk onder dit project zullen lijden". De Vlaamse overheid had volgens de milieuorganisaties daarom geen vergunning mogen afgeven voor het zogenoemde Project One, zoals INEOS het noemt. Ze vragen de Raad voor Vergunningsbetwistingen die te vernietigen.

Voor de milieuclubs zijn zowel de CO2- en stikstofuitstoot van de fabriek als mogelijke toekomstige plasticvervuiling het probleem. Ze wijzen onder meer op bestaande plasticvervuiling in de Westerschelde. Volgens een rapport dat een anonieme ambtenaar op eigen initiatief heeft opgesteld, en dat de Plastic Soup Foundation eerder dit jaar publiceerde, liggen de oevers van de zeearm bezaaid met korreltjes kunststof van enkele millimeters groot. Die worden nurdles of pellets genoemd. De milieuorganisaties vrezen dat de bouw van zo'n grote nieuwe installatie dit probleem verder zal verergeren.

INEOS zelf wijst erop dat het op de gewenste locatie geen pellets gaat maken. "De geproduceerde ethyleen en bijproducten zijn gasvormige stoffen die onder vloeibare toestand vooral via pijpleidingen naar andere industriële sites gaan" in België, Nederland en Duitsland, legt het chemiebedrijf uit. Verder stelt INEOS dat de nieuwe fabriek veel duurzamer en schoner is dan bestaande installaties. De ethaankraker stoot ruim de helft minder CO2 uit dan de schoonste vergelijkbare fabrieken die nu in Europa staan, claimt het bedrijf. "Niet de kunststoffen zelf, maar de vervuiling van kunststoffen zijn het probleem dat we moeten aanpakken", stelt het chemieconcern verder op zijn projectwebsite.

Meer uit Buitenland

Rubio getuigt in rechtszaak tegen goede vriend

MIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.

2 uur geleden
Cyprus wil nieuwe afspraken met Britten na droneaanval op basis

NICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.

2 uur geleden
Trump meldt mysterieus Iraans 'cadeau' rond Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.

3 uur geleden
Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

4 uur geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

5 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

5 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

5 uur geleden