Milieuclub wil dat ING 'echt' stopt met financieren oliesector
AMSTERDAM (ANP) - Milieuorganisatie Fossielvrij NL roept ING in een nieuwe campagne op 'echt' te stoppen met het financieren van de fossiele industrie. Vorig week kondigde de bank aan per direct de financiering van de zoektocht naar en ontginning van nieuwe olie- en aardgasvelden te staken. Maar Fossielvrij NL vindt dat onvoldoende.
ING wil tegelijkertijd meer geld steken in de ontwikkeling van hernieuwbare energie, waar bijvoorbeeld windmolenparken of zonnepanelen voor zorgen. Over iets minder dan drie jaar moet de financiering van dit soort projecten met de helft zijn gestegen. Maar ING stapt niet volledig uit de sector voor fossiele energie. Zo verstrekt het concern nog wel krediet voor bijvoorbeeld olie- en gaspijpleidingen, om zo de toelevering van energie veilig te stellen. Ook blijft de bank werk aan bestaande olie- en gasvelden financieren.
Volgens een woordvoerder van Fossielvrij NL is de stap van de bank "een wassen neus als ING tegelijkertijd wel nog leningen verstrekt aan bedrijven die nieuwe fossiele projecten opzetten". "Alsof je zegt: ik geef je géén lening voor een superjacht, maar hier is 5 miljoen euro", zegt de woordvoerder.
Reactie ING
ING geeft in een reactie aan dat het van de een op de andere dag volledig stoppen met het financieren van olie en gas de bank een stap te ver gaat. "Het is niet nodig om de klimaatdoelen te halen en het brengt de leveringszekerheid van onze energie en de betaalbaarheid daarvan in gevaar", aldus de bank. "Als wij volledig aan de wensen van Fossielvrij zouden tegemoetkomen, zou dat betekenen dat uw cv morgen geen warmte meer kan geven en dat u niet meer terechtkunt bij het benzinestation om de hoek."
Fossielvrij NL wil als onderdeel van de campagne onder meer een grote spaarpot van olietonnen voor het hoofdkantoor van ING gaan neerzetten. Daarnaast komt de organisatie met een petitie en een platform met hulpmiddelen voor mensen die zelf in actie willen komen. Via dat platform moet het bijvoorbeeld makkelijk worden voor klanten van de bank om een brief over de kwestie naar ING te sturen.
Fossielvrij NL en andere milieuorganisaties zien de aankondigingen van ING overigens wel als stap in de goede richting. Milieudefensie juichte het nieuwe beleid bij ING vorige week bijvoorbeeld toe, maar had graag gezien dat de bank verder zou gaan.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
6 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
9 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
11 uur geleden