Milieuclub: subsidies elektrische auto's gaan naar rijkere mensen
UTRECHT (ANP) - Subsidies voor elektrische auto's komen vooral terecht bij mensen met een hoger inkomen, signaleert Natuur & Milieu. De milieuorganisatie vindt dat de overheid ook lagere-inkomensgroepen moet helpen duurzamer te reizen. CE Delft heeft daarom onderzoek gedaan naar andere opties.
Van de onderzochte mogelijke maatregelen zou een regeling voor slooptegoed het effectiefst en eerlijkst zijn. Hierbij krijgen auto-eigenaren een tegoed voor openbaar vervoer of bijvoorbeeld een (elektrische) fiets als ze hun oude auto die fossiele brandstoffen gebruikt, laten slopen. "De maatregel is toegankelijk voor lagere-inkomensgroepen en laat een forse CO2-besparing zien, tegen beperkte kosten", schrijft Natuur & Milieu.
Verder zien de onderzoekers dat een aanschafpremie voor kleinere elektrische auto's nog steeds het meest gebruikt zou worden door de hoogste inkomensklassen, en niet de lagere. Wel zou het veel CO2-uitstoot verminderen. Een ander voorstel waarbij auto-eigenaren hun auto de deur uit doen en daarvoor een premie ontvangen is wel interessant voor lagere-inkomensgroepen. Maar die levert dan relatief weer minder winst op voor het klimaat.
Natuur & Milieu benadrukt dat "schone mobiliteit" met dit soort opties voor iedereen betaalbaar moet worden. "We hebben maatregelen nodig die duurzame keuzes van mensen belonen. Dat leidt tot steun voor het beleid", schrijft de organisatie in een aanbeveling aan de overheid.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe tbs-patiënten is vorig jaar gedaald naar 118, ten opzichte van 164 een jaar eerder. Desondanks zijn alle bedden in Nederlandse tbs-klinieken bezet. Dat meldt TBS Nederland op basis van cijfers uit het nieuwe jaarverslag.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Curaçao zorgt dit WK voor een opvallende vlaggenpiek, merkt Drukbedrijf. Sinds dat land zich heeft geplaatst voor het WK worden vlaggen van het land tien keer vaker besteld dan in een normale periode, aldus het drukwerkbedrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij twee steekincidenten in Den Haag zijn drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Den Haag op X. De steekpartijen vonden in de nacht van zondag op maandag plaats in het stadscentrum, op de Kalvermarkt en het Koningin Julianaplein.
3 uur geledenOSSENDRECHT (ANP) - Bij een aanrijding op de A4 vlakbij de grens met België is een persoon overleden. Dat meldt de politie Zeeland-West-Brabant op X. De snelweg is tussen knooppunt De Markiezaat en Zandvliet in België gedeeltelijk afgesloten. Het viaduct over de A4 in Ossendrecht is ook dicht.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
16 uur geleden