Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing

Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing

LONDEN (ANP/RTR) - Kledingfabrieken die H&M en Zara bevoorraden, kopen katoen dat in verband wordt gebracht met milieuvernietiging en landroof in de Cerrado, een tropisch bos- en savannegebied in Brazilië, stelt milieuorganisatie Earthsight na onderzoek. Volgens de organisatie neemt de ontbossing in dat gebied sterk toe.

Vorig jaar is de ontbossing in het savannegebied Cerrado met 44 procent gestegen, meldt de milieuclub op basis van cijfers van het Braziliaanse ruimteonderzoekscentrum INPE. Volgens Earthsight is katoen de grote boosdoener, nu Brazilië de ambitie heeft om 's werelds grootste exporteur te worden.

"Bedrijven en consumenten in Europa en Noord-Amerika drijven deze vernietiging op een nieuwe manier aan. Niet door wat ze eten, maar door wat ze dragen", staat in een rapport van de milieuorganisatie.

Fundamenteel gebrekkig

De onderzoekers zeggen dat ze duizenden zendingen hebben getraceerd tussen twee katoenproducenten, die in verband worden gebracht met illegale ontbossing, en Aziatische fabrikanten van kledingstukken. Deze bedrijven leveren vervolgens weer aan merken als H&M en Zara.

In het rapport staat ook dat een duurzaamheidsstandaard die de modemerken gebruiken, "fundamenteel gebrekkig" is. Het keurmerk, genaamd Better Cotton, zou consumenten geen garantie bieden dat ze geen katoen kopen van Braziliaanse boerderijen die betrokken zijn bij milieumisdrijven. Better Cotton certificeert producenten die voldoen aan zijn standaarden op het gebied van duurzaamheid en werkmethodes. Het bedrijf zegt meer dan een vijfde van de wereldwijde katoenproductie te dekken.

"Zeer verontrustend"

H&M noemt de uitkomsten van het onderzoek "zeer verontrustend". Het kledingmerk heeft Better Cotton gevraagd een onderzoek door een derde partij te laten uitvoeren. Een woordvoerder van Zara-eigenaar Inditex zei dat Better Cotton praktijken als landroof en ontbossing "ten strengste verbiedt" en dat het bedrijf "de aantijgingen tegen Better Cotton uiterst serieus neemt".

Meer uit Financieel

Winsten op Wall Street door zicht op gesprekken Israël en Libanon

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.

7 uur geleden
Eerste luchtvaartmaatschappij uit VS keert terug naar Venezuela

FORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.

8 uur geleden
Reuters: Tesla werkt aan ontwikkeling van nieuw model

AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.

8 uur geleden
Ontwikkelingsbank investeert 5 miljard in herstel Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.

9 uur geleden
Eerste niet-Iraanse tanker sinds bestand door Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.

9 uur geleden
Nike wil wedstrijdballen van de Champions League maken

NYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.

10 uur geleden
AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

12 uur geleden