Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing

Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing

LONDEN (ANP/RTR) - Kledingfabrieken die H&M en Zara bevoorraden, kopen katoen dat in verband wordt gebracht met milieuvernietiging en landroof in de Cerrado, een tropisch bos- en savannegebied in Brazilië, stelt milieuorganisatie Earthsight na onderzoek. Volgens de organisatie neemt de ontbossing in dat gebied sterk toe.

Vorig jaar is de ontbossing in het savannegebied Cerrado met 44 procent gestegen, meldt de milieuclub op basis van cijfers van het Braziliaanse ruimteonderzoekscentrum INPE. Volgens Earthsight is katoen de grote boosdoener, nu Brazilië de ambitie heeft om 's werelds grootste exporteur te worden.

"Bedrijven en consumenten in Europa en Noord-Amerika drijven deze vernietiging op een nieuwe manier aan. Niet door wat ze eten, maar door wat ze dragen", staat in een rapport van de milieuorganisatie.

Fundamenteel gebrekkig

De onderzoekers zeggen dat ze duizenden zendingen hebben getraceerd tussen twee katoenproducenten, die in verband worden gebracht met illegale ontbossing, en Aziatische fabrikanten van kledingstukken. Deze bedrijven leveren vervolgens weer aan merken als H&M en Zara.

In het rapport staat ook dat een duurzaamheidsstandaard die de modemerken gebruiken, "fundamenteel gebrekkig" is. Het keurmerk, genaamd Better Cotton, zou consumenten geen garantie bieden dat ze geen katoen kopen van Braziliaanse boerderijen die betrokken zijn bij milieumisdrijven. Better Cotton certificeert producenten die voldoen aan zijn standaarden op het gebied van duurzaamheid en werkmethodes. Het bedrijf zegt meer dan een vijfde van de wereldwijde katoenproductie te dekken.

"Zeer verontrustend"

H&M noemt de uitkomsten van het onderzoek "zeer verontrustend". Het kledingmerk heeft Better Cotton gevraagd een onderzoek door een derde partij te laten uitvoeren. Een woordvoerder van Zara-eigenaar Inditex zei dat Better Cotton praktijken als landroof en ontbossing "ten strengste verbiedt" en dat het bedrijf "de aantijgingen tegen Better Cotton uiterst serieus neemt".

Meer uit Financieel

OpenAI stopt met app voor AI-video's Sora

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.

1 uur geleden
FNV wil ruimere reiskostenvergoeding en maximumprijzen benzine

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.

2 uur geleden
Onzekerheid over Iranoorlog duwt Wall Street richting verlies

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.

2 uur geleden
Shell-baas voorziet ook verstoring gas- en olietoevoer Europa

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.

5 uur geleden
Beurzen hoger, ondanks duurdere olie en oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.

6 uur geleden
Grondstoffenhandelaar waarschuwt voor mesttekorten West-Afrika

AMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.

6 uur geleden
Fortnite-maker Epic Games ontslaat duizend medewerkers

CARY (ANP) - Epic Games ontslaat meer dan 1000 van de ruim 4500 werknemers. Volgens het gamebedrijf achter Fortnite is het massaontslag nodig om geldproblemen te voorkomen.

7 uur geleden