Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing
LONDEN (ANP/RTR) - Kledingfabrieken die H&M en Zara bevoorraden, kopen katoen dat in verband wordt gebracht met milieuvernietiging en landroof in de Cerrado, een tropisch bos- en savannegebied in Brazilië, stelt milieuorganisatie Earthsight na onderzoek. Volgens de organisatie neemt de ontbossing in dat gebied sterk toe.
Vorig jaar is de ontbossing in het savannegebied Cerrado met 44 procent gestegen, meldt de milieuclub op basis van cijfers van het Braziliaanse ruimteonderzoekscentrum INPE. Volgens Earthsight is katoen de grote boosdoener, nu Brazilië de ambitie heeft om 's werelds grootste exporteur te worden.
"Bedrijven en consumenten in Europa en Noord-Amerika drijven deze vernietiging op een nieuwe manier aan. Niet door wat ze eten, maar door wat ze dragen", staat in een rapport van de milieuorganisatie.
Fundamenteel gebrekkig
De onderzoekers zeggen dat ze duizenden zendingen hebben getraceerd tussen twee katoenproducenten, die in verband worden gebracht met illegale ontbossing, en Aziatische fabrikanten van kledingstukken. Deze bedrijven leveren vervolgens weer aan merken als H&M en Zara.
In het rapport staat ook dat een duurzaamheidsstandaard die de modemerken gebruiken, "fundamenteel gebrekkig" is. Het keurmerk, genaamd Better Cotton, zou consumenten geen garantie bieden dat ze geen katoen kopen van Braziliaanse boerderijen die betrokken zijn bij milieumisdrijven. Better Cotton certificeert producenten die voldoen aan zijn standaarden op het gebied van duurzaamheid en werkmethodes. Het bedrijf zegt meer dan een vijfde van de wereldwijde katoenproductie te dekken.
"Zeer verontrustend"
H&M noemt de uitkomsten van het onderzoek "zeer verontrustend". Het kledingmerk heeft Better Cotton gevraagd een onderzoek door een derde partij te laten uitvoeren. Een woordvoerder van Zara-eigenaar Inditex zei dat Better Cotton praktijken als landroof en ontbossing "ten strengste verbiedt" en dat het bedrijf "de aantijgingen tegen Better Cotton uiterst serieus neemt".
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
2 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
8 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
9 uur geleden