Milieuclub: katoen H&M en Zara verbonden met illegale ontbossing
LONDEN (ANP/RTR) - Kledingfabrieken die H&M en Zara bevoorraden, kopen katoen dat in verband wordt gebracht met milieuvernietiging en landroof in de Cerrado, een tropisch bos- en savannegebied in Brazilië, stelt milieuorganisatie Earthsight na onderzoek. Volgens de organisatie neemt de ontbossing in dat gebied sterk toe.
Vorig jaar is de ontbossing in het savannegebied Cerrado met 44 procent gestegen, meldt de milieuclub op basis van cijfers van het Braziliaanse ruimteonderzoekscentrum INPE. Volgens Earthsight is katoen de grote boosdoener, nu Brazilië de ambitie heeft om 's werelds grootste exporteur te worden.
"Bedrijven en consumenten in Europa en Noord-Amerika drijven deze vernietiging op een nieuwe manier aan. Niet door wat ze eten, maar door wat ze dragen", staat in een rapport van de milieuorganisatie.
Fundamenteel gebrekkig
De onderzoekers zeggen dat ze duizenden zendingen hebben getraceerd tussen twee katoenproducenten, die in verband worden gebracht met illegale ontbossing, en Aziatische fabrikanten van kledingstukken. Deze bedrijven leveren vervolgens weer aan merken als H&M en Zara.
In het rapport staat ook dat een duurzaamheidsstandaard die de modemerken gebruiken, "fundamenteel gebrekkig" is. Het keurmerk, genaamd Better Cotton, zou consumenten geen garantie bieden dat ze geen katoen kopen van Braziliaanse boerderijen die betrokken zijn bij milieumisdrijven. Better Cotton certificeert producenten die voldoen aan zijn standaarden op het gebied van duurzaamheid en werkmethodes. Het bedrijf zegt meer dan een vijfde van de wereldwijde katoenproductie te dekken.
"Zeer verontrustend"
H&M noemt de uitkomsten van het onderzoek "zeer verontrustend". Het kledingmerk heeft Better Cotton gevraagd een onderzoek door een derde partij te laten uitvoeren. Een woordvoerder van Zara-eigenaar Inditex zei dat Better Cotton praktijken als landroof en ontbossing "ten strengste verbiedt" en dat het bedrijf "de aantijgingen tegen Better Cotton uiterst serieus neemt".
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
13 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
15 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
16 uur geleden