Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuclub en afvalexpert: statiegeld op alle drankverpakkingen

Milieuclub en afvalexpert: statiegeld op alle drankverpakkingen

DEN HAAG (ANP) - Op alle drankverpakkingen zou statiegeld moeten zitten, niet alleen op blikjes en plastic flessen. Dit zeggen milieuorganisatie Recycling Netwerk Benelux (RNB) en zwerfafvalexpert Dirk Groot naar aanleiding van de invoering van statiegeld op blikjes.

Vanaf zaterdag kunnen mensen 15 cent statiegeld terugkrijgen als ze een leeg blikje inleveren. Dit moet voorkomen dat mensen afval op straat gooien. Het gaat om onbeschadigde blikjes waar geen deuken in zitten. Zwerfafvalonderzoeker Groot van Zwerfinator en RNB willen dat er ook statiegeld komt op andere soorten verpakkingen, zoals kartonnen drinkpakken, koffiebekers en knijpverpakkingen van bijvoorbeeld Capri-Sun. "Alles waar een dop of deksel op zit", zegt Groot.

Een woordvoerder van RNB laat weten blij te zijn met statiegeld op blikjes, maar dat er geen uitzonderingen zouden moeten zijn. "Dan is het duidelijk voor de consument en kunnen producenten er niet omheen", zegt hij.

Karton

Sommige producenten zijn na de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes overgestapt naar kartonnen drinkpakken, stelt Groot. Hij ruimt dagelijks zwerfafval op en doet onderzoek naar drankverpakkingen door het hele land. Ook de afvalexpert kijkt uit naar de invoering van statiegeld op blikjes en verwacht dat het gaat werken tegen afval op straat, maar plaatst wel een kanttekening. "De helft van de blikjes die ik afgelopen jaar heb gevonden zijn zwaar beschadigd. Die worden niet geaccepteerd door de machine. Mensen die flesjes en blikjes op straat zoeken voor statiegeld zullen beschadigde verpakkingen laten liggen."

Milieuorganisatie RNB vindt 15 cent te weinig en vreest dat het niet genoeg is om mensen blikjes te laten inleveren. Volgens de woordvoerder zullen mensen dit vaker doen als ze 20 of 25 cent statiegeld krijgen per verpakking. Ook Groot ziet het liefst dat het bedrag wordt verhoogd naar 25 cent per flesje of blikje.

Uitstel

Het statiegeldsysteem voor blikjes had in moeten gaan op 1 januari, maar de Raad van State besloot afgelopen december de invoering uit te stellen naar 1 april. Milieuclubs zoals RNB verweten onder meer producenten de invoering te hebben gesaboteerd. "Het bedrijfsleven heeft ruim een jaar verspeeld door eerst in te zetten op inzameling buiten de supermarkt", stelt RNB.

Op kleine plastic flesjes zit 15 cent statiegeld sinds 1 juli 2021. Sindsdien ziet Groot dat het aantal kleine flesjes meer dan 80 procent minder is geworden.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verlies, olieprijzen hoger door onrust Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.

7 uur geleden
Bedrijf Peter Mandelson op omvallen door Epstein-schandaal

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het consultancybedrijf Global Counsel, dat mede is opgericht door de voormalige Britse ambassadeur in de VS Peter Mandelson, staat op omvallen vanwege het schandaal rond zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mogelijk kan vrijdag al faillissement worden aangevraagd, omdat klanten massaal vertrekken bij het adviesbedrijf.

9 uur geleden
MOTORbeurs mikt op 100.000 bezoekers, hoogste aantal in 15 jaar

UTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.

11 uur geleden
Amazon haalt Walmart in als bedrijf met grootste omzet ter wereld

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.

11 uur geleden
Drukke cijferdag op Damrak, koerssprong voor Air France-KLM

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.

12 uur geleden
Recordaantal buitenlandse toeristen in Frankrijk in 2025

PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.

13 uur geleden
Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in platform Herbalife

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.

14 uur geleden