Milieubeschermers noemen klimaatuitspraak belangrijk en bepalend
DEN HAAG (ANP) - Milieuorganisaties noemen het belangrijk dat het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) heeft uitgesproken dat te weinig actie tegen klimaatverandering de mensenrechten van Europese burgers schendt. Milieudefensie wijst erop dat dit precies is wat de organisatie zelf betoogt in de klimaatzaak tegen Shell. De uitspraak van het EHRM is "goed nieuws", vindt campagneleider Nine de Pater, die nauw bij de zaak tegen het olie- en gasbedrijf betrokken is.
"Hittegolven en bosbranden worden steeds heviger en daarom is deze uitspraak een belangrijke stap in het tegengaan van gevaarlijke klimaatverandering," reageert De Pater op de zaak tegen Zwitserland, die werd gewonnen door een groep Zwitserse senioren. In twee andere klimaatzaken werden de eisers niet-ontvankelijk verklaard.
Greenpeace benadrukt dat de plicht die het hof vaststelt om burgers te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering ook voor andere Europese landen geldt. "Laat dit een signaal zijn aan de Nederlandse regering dat ze niet moet wachten tot de rechter haar opnieuw een draai om de oren geeft, maar nu in actie moet komen", reageert de milieuorganisatie. Greenpeace voert zelf samen met inwoners van Bonaire een rechtszaak tegen de Nederlandse staat, met een ambitieuzer klimaatbeleid als inzet. "Met dit vonnis in de hand staan we sterker", denkt Eefje de Kroon van de organisatie.
'Mooie groene woorden'
Duurzaamheidsorganisatie Urgenda, die in 2019 zelf bij de Hoge Raad een ambitieuzer Nederlands klimaatbeleid afdwong, noemt de uitkomst "baanbrekend". Directeur Marjan Minnesma spreekt van een "bijzondere en verstrekkende uitspraak".
Voorzitter Dion Huidekooper van de Jonge Klimaatbeweging noemt het "een bepalend moment". Hij hoopt dat de uitspraak "ervoor zorgt dat landen niet meer weg kunnen komen met mooie groene woorden zonder de bijbehorende daden".
'Enorme overwinning'
Hoewel de Zwitserse vrouwen de zaak tegen hun eigen overheid voerden, kan de uitspraak indirect ook gevolgen krijgen voor andere Europese landen. In toekomstige rechtszaken over klimaatbeleid zullen Europese rechters hun uitspraken in lijn moeten brengen met de overwegingen van het hof in Straatsburg.
Milieuorganisatie ClientEarth, die bij de EHRM-zaak betrokken was, spreekt van een "enorme overwinning" voor mensen wereldwijd die hun overheid ter verantwoording roepen over te slap klimaatbeleid. De uitspraak bevat volgens ClientEarth "een duidelijke boodschap" aan overheden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van zes jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29). Dit gebeurde in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. "De wijze waarop de verdachte het slachtoffer om het leven heeft gebracht, behoort qua geweld en gruwelijkheid tot een buitencategorie", aldus de rechtbank in het vonnis.
15 minuten geledenOMMEN (ANP) - Het standbeeld van schaatser Reinier Paping in Ommen is in de nacht van woensdag op donderdag beschadigd. Het beeld is daarom van zijn plek gehaald en naar een opslag gebracht, laat de Overijsselse gemeente vrijdag weten. Paping won in 1963 de Elfstedentocht. Hij woonde toen in Ommen.
1 uur geledenOUDDORP (ANP) - Bij de natuurbrand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is een brandweerman zwaargewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Hij kwam onder een brandweervoertuig terecht. "Over zijn gezondheidstoestand maken we ons grote zorgen," aldus een woordvoerder.
1 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag negen jaar cel geëist tegen de 37-jarige Kevin de N. uit het Zeeuwse Breskens. Hij wordt verdacht van zeven verkrachtingen van zijn vriendin tussen 2021 en 2023. Hij zou haar zelf hebben verkracht en haar hebben laten verkrachten door vijf vrienden van hem. Tegen drie van hen eiste het OM drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft de regels voor tabaksreclame overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC), de toezichthouder voor advertenties. Philip Morris had een flyer en een website laten maken waarop mensen hun mening over komende Europese tabaksregels konden laten doorgeven aan de Europese Commissie. Kunstmatige intelligentie (AI) schreef de teksten voor de gebruikers.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - Vanaf 12 augustus rijdt op en bij pretpark de Efteling een zelfrijdende bus van Arriva, meldt de vervoerder. Zo'n bus rijdt zelfstandig. Er zit nog wel een zogeheten safety driver op de bestuurdersstoel die kan ingrijpen.
3 uur geledenSTEENDAM (ANP) - Een 58-jarige surfer uit Delfzijl is overleden na een aanvaring met een bootje op het Groningse Schildmeer, meldt de politie. De politie heeft de bestuurder van de boot, een 19-jarige man uit Eemsdelta, aangehouden en verhoord. Hij is weer op vrije voeten, maar blijft verdachte.
4 uur geleden