Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieubeschermers noemen klimaatuitspraak belangrijk en bepalend

Milieubeschermers noemen klimaatuitspraak belangrijk en bepalend

DEN HAAG (ANP) - Milieuorganisaties noemen het belangrijk dat het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) heeft uitgesproken dat te weinig actie tegen klimaatverandering de mensenrechten van Europese burgers schendt. Milieudefensie wijst erop dat dit precies is wat de organisatie zelf betoogt in de klimaatzaak tegen Shell. De uitspraak van het EHRM is "goed nieuws", vindt campagneleider Nine de Pater, die nauw bij de zaak tegen het olie- en gasbedrijf betrokken is.

"Hittegolven en bosbranden worden steeds heviger en daarom is deze uitspraak een belangrijke stap in het tegengaan van gevaarlijke klimaatverandering," reageert De Pater op de zaak tegen Zwitserland, die werd gewonnen door een groep Zwitserse senioren. In twee andere klimaatzaken werden de eisers niet-ontvankelijk verklaard.

Greenpeace benadrukt dat de plicht die het hof vaststelt om burgers te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering ook voor andere Europese landen geldt. "Laat dit een signaal zijn aan de Nederlandse regering dat ze niet moet wachten tot de rechter haar opnieuw een draai om de oren geeft, maar nu in actie moet komen", reageert de milieuorganisatie. Greenpeace voert zelf samen met inwoners van Bonaire een rechtszaak tegen de Nederlandse staat, met een ambitieuzer klimaatbeleid als inzet. "Met dit vonnis in de hand staan we sterker", denkt Eefje de Kroon van de organisatie.

'Mooie groene woorden'

Duurzaamheidsorganisatie Urgenda, die in 2019 zelf bij de Hoge Raad een ambitieuzer Nederlands klimaatbeleid afdwong, noemt de uitkomst "baanbrekend". Directeur Marjan Minnesma spreekt van een "bijzondere en verstrekkende uitspraak".

Voorzitter Dion Huidekooper van de Jonge Klimaatbeweging noemt het "een bepalend moment". Hij hoopt dat de uitspraak "ervoor zorgt dat landen niet meer weg kunnen komen met mooie groene woorden zonder de bijbehorende daden".

'Enorme overwinning'

Hoewel de Zwitserse vrouwen de zaak tegen hun eigen overheid voerden, kan de uitspraak indirect ook gevolgen krijgen voor andere Europese landen. In toekomstige rechtszaken over klimaatbeleid zullen Europese rechters hun uitspraken in lijn moeten brengen met de overwegingen van het hof in Straatsburg.

Milieuorganisatie ClientEarth, die bij de EHRM-zaak betrokken was, spreekt van een "enorme overwinning" voor mensen wereldwijd die hun overheid ter verantwoording roepen over te slap klimaatbeleid. De uitspraak bevat volgens ClientEarth "een duidelijke boodschap" aan overheden.

Meer uit Binnenland

A2-racer rijdt 240 kilometer per uur, auto en rijbewijs ingenomen

HOUTEN (ANP) - De politie heeft het rijbewijs en de auto afgepakt van een bestuurder die zondagochtend met bijna 240 kilometer per uur over de snelweg reed. De automobilist werd met zijn Mercedes gelaserd op de A2, waar 100 kilometer per uur de maximumsnelheid is.

4 uur geleden
Parool blij met aandacht voor Styles-pagina, overweegt bijdrukken

AMSTERDAM (ANP) - Het Parool is "blij en trots" met alle aandacht die de paginagrote advertentie van Harry Styles in de zaterdagkrant genereert. Dat laat hoofdredacteur Michiel Couzy zondag weten aan het ANP. Hij overweegt extra exemplaren van de papieren zaterdageditie bij te laten drukken. In een handgeschreven advertentie bedankte de Britse ster de stad voor de gastvrijheid tijdens zijn tien concerten in de Johan Cruijff ArenA.

15 uur geleden
Twee mannen vrijgelaten na arrestatie bij concert Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - De mannen die zaterdag werden aangehouden voor de verstoring van de openbare orde rond het optreden van rapper Ye in de GelreDome in Arnhem zijn weer vrij na afgelopen avond verhoord te zijn. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Het ging om een 22-jarige man uit Schiedam en een 24-jarige man uit Lelystad. Het Openbaar Ministerie gaat over de verdere afhandeling van hun zaak.

15 uur geleden
Afgelopen nacht sliepen 27 asielzoekers in noodopvang in Gieten

GIETEN (ANP) - In de nachtnoodopvang in Gieten in Drenthe hebben in de nacht van zaterdag op zondag 27 asielzoekers overnacht. Dat meldt het Rode Kruis. In de nacht daarvoor sliepen er 25 mensen. In de opvang in sporthal De Goorns is plaats voor 150 mensen.

16 uur geleden
Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

1 dag geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

1 dag geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

1 dag geleden