Milieuactivisten gooien soep tegen kunstwerk Mona Lisa
PARIJS (ANP/AFP) - Milieuactivisten hebben zondag soep gegooid tegen de Mona Lisa in het Louvre. Het museum meldt dat het wereldberoemde schilderij wordt beschermd door een laag glas.
De Mona Lisa van Leonardo da Vinci geldt als een van de bekendste schilderijen ter wereld. Bezoekers worden met een houten balustrade op afstand gehouden. In een video die op sociale media rondgaat, is te zien dat twee activisten vanaf de balustrade soep gooien en vervolgens onder de balustrade door klimmen om naast de Mona Lisa protestleuzen te roepen.
De vrouwen zeggen te demonstreren voor "gezond en duurzaam eten". Op het moment van de actie waren meerdere bezoekers in de zaal waar de Mona Lisa hangt. De ruimte werd onmiddellijk ontruimd en wordt schoongemaakt. Andere klimaatactivisten besmeurden eerder het glas van bekende schilderijen zoals De Zonnebloemen van Vincent van Gogh in 2022.
Versterkte vitrine
De Mona Lisa is al meerdere malen het doelwit geweest van vandalisme. In mei 2022 werd een slagroomtaart naar de Mona Lisa gegooid. In augustus 2009 gooide een toerist een kopje thee naar het doek, waardoor de glazen vitrine verbrijzelde. Sinds een man in 1956 een steen naar het portret gooide en het beschadigde, zit het achter glas. Het doek hangt sinds 2005 in een versterkte vitrine waarin ook de vochtigheid en temperatuur worden geregeld.
Het schilderij wordt sinds de Franse Revolutie (1789-1799) in het Louvre tentoongesteld. De Franse koning kocht het portret in 1518 van Da Vinci, nadat hij hem had uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. De Italiaanse kunstenaar maakte de Mona Lisa aan het begin van de zestiende eeuw. Het is waarschijnlijk een portret van Lisa Gherardini, de echtgenote van de Florentijnse zijdehandelaar Francesco del Giocondo.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP) - Zware sneeuwval in Japan heeft de afgelopen twee weken aan minstens dertig mensen het leven gekost. Met name in het noorden van het land leidde het winterse weer tot problemen. In delen van de zwaarst getroffen noordelijke regio Aomori is tot 4,5 meter sneeuw gevallen, wat tot veel dodelijke slachtoffers heeft geleid, meldt persbureau AFP.
24 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - Het Noorse parlement heeft een voorstel om de monarchie af te schaffen verworpen. Een grote meerderheid stemde ondanks de recente onrust binnen de Noorse koninklijke familie voor behoud. In totaal steunden 141 van de 169 parlementsleden het behoud van de monarchie, 26 stemden tegen.
43 minuten geledenKYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Rusland de tijdelijke aanvalspauze alleen maar gebruikt om zijn raketten op te sparen. De Amerikaanse president Donald Trump vroeg Rusland om een aantal dagen te stoppen met het beschieten van Oekraïense energiefaciliteiten, om de kans op vrede te vergroten. Volgens Zelensky heeft dat niet gewerkt.
47 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In de Iraanse regio Yazd zijn tot nu toe 139 buitenlanders opgepakt wegens deelname aan de recente protesten in het land, meldt persbureau Tasnim. Yazd was een van de vele provincies waar de afgelopen tijd werd geprotesteerd. De nationaliteiten van de mensen die zijn opgepakt, zijn niet bekendgemaakt.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - In Noorwegen is de rechtszaak begonnen tegen Marius Borg Høiby. De 29-jarige zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit ontkende aan het begin van het proces schuldig te zijn aan vier aanklachten van verkrachting.
3 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP) - De lancering van de eerste bemande missie naar de maan sinds 1972 is zeker een maand uitgesteld. Bij een generale repetitie zijn meerdere problemen bij het ruimteschip aan het licht gekomen. Zo lekte vloeibare waterstof uit een leiding in het 'motorblok'. In het gedeelte waar de bemanning zit, werkte een klep niet goed. Medewerkers op de grond konden niet goed met elkaar praten, hun communicatiesysteem haperde. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenRAFAH (ANP) - Bij de beperkte heropening van de Rafah-grensovergang zijn maandag 5 gewonde Palestijnen en 7 begeleiders vanuit Gaza Egypte binnengekomen, meldt een ingewijde aan de grens tegen persbureau AFP. Maandag werd er nog gesproken van 150 mensen die Gaza mochten verlaten: 50 patiënten, met elk 2 begeleiders.
4 uur geleden