Milieuactivisten gooien soep tegen kunstwerk Mona Lisa
PARIJS (ANP/AFP) - Milieuactivisten hebben zondag soep gegooid tegen de Mona Lisa in het Louvre. Het museum meldt dat het wereldberoemde schilderij wordt beschermd door een laag glas.
De Mona Lisa van Leonardo da Vinci geldt als een van de bekendste schilderijen ter wereld. Bezoekers worden met een houten balustrade op afstand gehouden. In een video die op sociale media rondgaat, is te zien dat twee activisten vanaf de balustrade soep gooien en vervolgens onder de balustrade door klimmen om naast de Mona Lisa protestleuzen te roepen.
De vrouwen zeggen te demonstreren voor "gezond en duurzaam eten". Op het moment van de actie waren meerdere bezoekers in de zaal waar de Mona Lisa hangt. De ruimte werd onmiddellijk ontruimd en wordt schoongemaakt. Andere klimaatactivisten besmeurden eerder het glas van bekende schilderijen zoals De Zonnebloemen van Vincent van Gogh in 2022.
Versterkte vitrine
De Mona Lisa is al meerdere malen het doelwit geweest van vandalisme. In mei 2022 werd een slagroomtaart naar de Mona Lisa gegooid. In augustus 2009 gooide een toerist een kopje thee naar het doek, waardoor de glazen vitrine verbrijzelde. Sinds een man in 1956 een steen naar het portret gooide en het beschadigde, zit het achter glas. Het doek hangt sinds 2005 in een versterkte vitrine waarin ook de vochtigheid en temperatuur worden geregeld.
Het schilderij wordt sinds de Franse Revolutie (1789-1799) in het Louvre tentoongesteld. De Franse koning kocht het portret in 1518 van Da Vinci, nadat hij hem had uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. De Italiaanse kunstenaar maakte de Mona Lisa aan het begin van de zestiende eeuw. Het is waarschijnlijk een portret van Lisa Gherardini, de echtgenote van de Florentijnse zijdehandelaar Francesco del Giocondo.
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.
5 uur geleden