Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieuactivisten gooien soep tegen kunstwerk Mona Lisa

Milieuactivisten gooien soep tegen kunstwerk Mona Lisa

PARIJS (ANP/AFP) - Milieuactivisten hebben zondag soep gegooid tegen de Mona Lisa in het Louvre. Het museum meldt dat het wereldberoemde schilderij wordt beschermd door een laag glas.

De Mona Lisa van Leonardo da Vinci geldt als een van de bekendste schilderijen ter wereld. Bezoekers worden met een houten balustrade op afstand gehouden. In een video die op sociale media rondgaat, is te zien dat twee activisten vanaf de balustrade soep gooien en vervolgens onder de balustrade door klimmen om naast de Mona Lisa protestleuzen te roepen.

De vrouwen zeggen te demonstreren voor "gezond en duurzaam eten". Op het moment van de actie waren meerdere bezoekers in de zaal waar de Mona Lisa hangt. De ruimte werd onmiddellijk ontruimd en wordt schoongemaakt. Andere klimaatactivisten besmeurden eerder het glas van bekende schilderijen zoals De Zonnebloemen van Vincent van Gogh in 2022.

Versterkte vitrine

De Mona Lisa is al meerdere malen het doelwit geweest van vandalisme. In mei 2022 werd een slagroomtaart naar de Mona Lisa gegooid. In augustus 2009 gooide een toerist een kopje thee naar het doek, waardoor de glazen vitrine verbrijzelde. Sinds een man in 1956 een steen naar het portret gooide en het beschadigde, zit het achter glas. Het doek hangt sinds 2005 in een versterkte vitrine waarin ook de vochtigheid en temperatuur worden geregeld.

Het schilderij wordt sinds de Franse Revolutie (1789-1799) in het Louvre tentoongesteld. De Franse koning kocht het portret in 1518 van Da Vinci, nadat hij hem had uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. De Italiaanse kunstenaar maakte de Mona Lisa aan het begin van de zestiende eeuw. Het is waarschijnlijk een portret van Lisa Gherardini, de echtgenote van de Florentijnse zijdehandelaar Francesco del Giocondo.

Meer uit Buitenland

VS geven naar verluidt Iraanse bevroren tegoeden vrij

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.

3 minuten geleden
Zelensky waarschuwt Rusland voor schending staakt-het-vuren

KYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."

29 minuten geleden
Steun van Tsjechische premier voor Orbán dag voor verkiezingen

PRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische premier Andrej Babiš heeft zijn steun uitgesproken voor zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán. In een bericht op X schrijft de rechtse regeringsleider dat "in turbulente tijden kiezen voor stabiliteit en bewezen leiderschap er meer dan ooit toe doet".

1 uur geleden
Gazaanse autoriteiten: meerdere doden na nachtelijke aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn door Israëlische aanvallen zeker zeven mensen omgekomen in de Gazastrook. Ook raakten enkelen gewond, van wie er vier in kritieke toestand verkeren. Dat melden hulpdiensten in de regio. Volgens de woordvoerder werd een politiepost nabij het vluchtelingenkamp Bureij bestookt.

2 uur geleden
Amerikaanse delegatie aangekomen in Islamabad voor overleg Iran

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.

4 uur geleden
CNN: aanwijzingen dat China wapenlevering aan Iran voorbereidt

ATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.

5 uur geleden
Astronauten Artemis II-missie overgebracht naar marineschip

SAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.

5 uur geleden