Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Milieu Centraal: zonnepaneel goedkoper, inleg eerder terugverdiend

Milieu Centraal: zonnepaneel goedkoper, inleg eerder terugverdiend

UTRECHT (ANP) - Doordat de prijs van zonnepanelen het afgelopen jaar flink is gedaald, kan de aanschaf inmiddels in zes jaar worden terugverdiend. Dat meldt Milieu Centraal op basis van berekeningen met cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Volgens de voorlichtingsorganisatie kost een set van tien panelen inclusief installatie en omvormer nu nog 5000 euro; dat was begin dit jaar 7500 euro.

Een "forse" daling, noemt Milieu Centraal dat verschil. Door die lagere prijs is de terugverdientijd van zonnepanelen twee jaar korter geworden, volgens de berekeningen van de organisatie. Daarbij heeft Milieu Centraal rekening gehouden met het afbouwen van de salderingsregeling vanaf 2025. Met die regeling kunnen huishoudens met zonnepanelen nu nog de stroom die ze terugleveren aan het net wegstrepen tegen stroom die ze op andere momenten afnemen.

Milieu Centraal constateert dat er tot het voorjaar veel belangstelling was voor de aanschaf van zonnepanelen. Maar de animo is inmiddels gedaald, ziet ook expert duurzame energie Mariken Stolk van de organisatie. "Mensen twijfelen over de aanschaf wegens de afbouw van salderen en de terugleverheffing van energiebedrijven. Onze berekeningen laten zien dat mensen die nu zonnepanelen aanschaffen gunstig uit zijn. Ook met afbouw van salderen."

Duurder contract

Energiebedrijven vragen een heffing omdat de salderingsregeling hen nu veel geld kost. Zo is energie in de wintermaanden namelijk veel duurder. Mocht de terugleverheffing blijven totdat de regeling wordt afgebouwd, dan wordt de terugverdientijd volgens Stolk "slechts een half jaar langer". "We snappen de twijfel, maar die is eigenlijk niet nodig."

Momenteel zijn eigenaren van zonnepanelen die een nieuw energiecontract afsluiten soms nog aanzienlijk duurder uit door de heffingen. Dat meldde vergelijkingssite Keuze.nl in oktober nog op basis van onderzoek. Daaruit kwam naar voren dat diverse grote energiebedrijven, waaronder Eneco, Oxxio, Essent, Greenchoice en Energiedirect, een duurder contract aanbieden wanneer een klant aangeeft zonnepanelen te hebben. Negen onderzochte leveranciers wilden zelfs helemaal geen klanten meer met zonnepanelen.

Goed nieuws

Voorzitter Doekle Terpstra van brancheorganisatie Techniek Nederland noemt de resultaten van het onderzoek van Milieu Centraal "goed nieuws". Hij verwacht dat de vraag naar zonnepanelen weer zal aantrekken. "De tijdelijke terugval in de markt zou wel eens snel voorbij kunnen zijn. Want er is nog heel veel ruimte voor zonnepanelen."

Meer uit Financieel

Nederlandse reders zien nog veel onduidelijkheden rond Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders hopen dat een vrije en veilige doorvaart door de Straat van Hormuz "zo spoedig mogelijk is hersteld". Dat laat de redersvereniging KVNR weten in reactie op de situatie rondom de zeestraat. Een heropening van de Straat van Hormuz is onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar Iran lijkt de waterweg nog gesloten te houden.

47 minuten geleden
Algemeen directeur WoningBouwersNL wordt nieuwe directeur LTO

DEN HAAG (ANP) - Directeur Coen van Rooyen van brancheorganisatie WoningBouwersNL wordt vanaf 1 juni de nieuwe algemeen directeur van LTO Nederland. Dat maakt de belangenorganisatie voor boeren en tuinders donderdag bekend. Hij volgt Hans van den Heuvel op, die sinds 1 april de voorzitter van vakbond CNV is.

1 uur geleden
Omzet kledingplatform Vinted stijgt tot ruim 1 miljard euro

VILNIUS (ANP) - De omzet van kledingverkoopplatform Vinted is gestegen tot ruim 1 miljard euro. Gebruikers van het platform voor de verkoop van tweedehandsspullen kochten en verkochten vorig jaar fors meer gebruikte kleren, boeken en elektronische producten.

1 uur geleden
Brussel: tol Straat van Hormuz in strijd met internationaal recht

BRUSSEL (ANP) - Een tolheffing door de Straat van Hormuz is niet in lijn met het internationale recht, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie. "Het internationaal recht garandeert de vrijheid van scheepvaart", aldus de woordvoerder. "In principe betekent het dat er helemaal geen betaling of tol geheven mag worden."

2 uur geleden
IMO-topman: tolheffing Straat van Hormuz is gevaarlijk precedent

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.

3 uur geleden
Pentagon mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig aanmerken als gevaar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden
FT: export Amerikaanse olie naar recordhoogte door vraag uit Azië

WASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.

3 uur geleden