Milei mikt op Nobelprijs na economische hervormingen Argentinië
PRAAG (ANP/DPA) - De Argentijnse president Javier Milei denkt een Nobelprijs te kunnen winnen voor de economische hervormingen die hij momenteel doorvoert in zijn land. Tijdens een bezoek aan Tsjechië zei hij dat als zijn plannen lukken, hij de prijs "waarschijnlijk" in ontvangst mag nemen.
Tegen het ingrijpende hervormingsplan dat Milei en zijn adviseur Demian Reidel opstelden is in Argentinië flink gedemonstreerd. Eerder deze maand gingen duizenden Argentijnen de straat op uit protest.
De in december aangetreden Milei wil met wat hij "schoktherapie" noemt de Argentijnse economie herstellen. De munt werd gedevalueerd, prijzen vrijgelaten, er kwam een einde aan subsidies voor transport en energie, het aantal ministeries werd gehalveerd en duizenden andere banen in de sociale sector zijn geschrapt. Dat leidde tot een afname van het begrotingstekort, maar ook tot een drastische daling van consumptie en economische activiteit in het land. Maandag werd bekend dat Argentinië in het eerste kwartaal van dit jaar in een recessie is geraakt.
In Praag stelde Milei dat Reidel en hij "de economische leer grotendeels herschrijven". De president, die bij een bezoek aan Duitsland dit weekend een prijs in ontvangst nam van een liberale denktank, zei ook: "Als het ons lukt, krijg ik waarschijnlijk de Nobelprijs voor de Economie samen met Demian."
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.
7 minuten geledenWASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
3 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
3 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
6 uur geleden