Milei mikt op Nobelprijs na economische hervormingen Argentinië
PRAAG (ANP/DPA) - De Argentijnse president Javier Milei denkt een Nobelprijs te kunnen winnen voor de economische hervormingen die hij momenteel doorvoert in zijn land. Tijdens een bezoek aan Tsjechië zei hij dat als zijn plannen lukken, hij de prijs "waarschijnlijk" in ontvangst mag nemen.
Tegen het ingrijpende hervormingsplan dat Milei en zijn adviseur Demian Reidel opstelden is in Argentinië flink gedemonstreerd. Eerder deze maand gingen duizenden Argentijnen de straat op uit protest.
De in december aangetreden Milei wil met wat hij "schoktherapie" noemt de Argentijnse economie herstellen. De munt werd gedevalueerd, prijzen vrijgelaten, er kwam een einde aan subsidies voor transport en energie, het aantal ministeries werd gehalveerd en duizenden andere banen in de sociale sector zijn geschrapt. Dat leidde tot een afname van het begrotingstekort, maar ook tot een drastische daling van consumptie en economische activiteit in het land. Maandag werd bekend dat Argentinië in het eerste kwartaal van dit jaar in een recessie is geraakt.
In Praag stelde Milei dat Reidel en hij "de economische leer grotendeels herschrijven". De president, die bij een bezoek aan Duitsland dit weekend een prijs in ontvangst nam van een liberale denktank, zei ook: "Als het ons lukt, krijg ik waarschijnlijk de Nobelprijs voor de Economie samen met Demian."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
47 minuten geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
3 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
10 uur geleden