Mike Pence: herverkiezing als aanloop naar presidentschap
WASHINGTON (ANP) - Mocht Mike Pence worden herkozen als vicepresident, achten waarnemers de kans heel groot dat hij in 2024 een gooi doet naar het echte werk: Trump opvolgen als president van de Verenigde Staten. Hij is 61, en in de Amerikaanse politiek ben je dan nog jong genoeg om een tijdje mee te kunnen.
De afgelopen vier jaar speelde Pence een bescheiden rol naast Trump. In februari dit jaar kreeg hij het coronavirus op zijn bordje. Hij werd voorzitter van de White House Coronavirus Task Force, een speciale eenheid met als taak de verspreiding van het virus in te dammen en te voorkomen. Media spraken over een ondankbare opdracht, met een president die het gevaar lang ontkende. Ook zelf gaf Pence herhaaldelijk een verkeerde voorstelling van zaken. Hij verklaarde het snel stijgende aantal coronabesmettingen door het groeiend aantal testen, maar wetenschappers spraken dat tegen. In april had hij nog zonder mondkapje een werkbezoek aan een ziekenhuis gebracht. Kort daarop erkende hij dat hij verkeerd had gehandeld.
"Christen, conservatief en een Republikein, in die volgorde", beschreef de vicepresident zichzelf eens. Als tiener was hij nog Democraat, en een fan van wijlen president John F. Kennedy en de mensenrechtenactivist Martin Luther King Jr die hem zouden hebben geïnspireerd in de politiek te gaan. Maar het presidentschap van Ronald Reagan (1981-1989) en diens, zo verwoordde Pence, "gezond verstand conservatisme" zorgde voor een ommezwaai. Hij liet in dezelfde tijd zijn rooms-katholieke geloof los om een wedergeboren christen te worden.
Conservatieve opvattingen
Zijn conservatieve opvattingen bleven niet onopgemerkt tijdens zijn gestage politieke opmars. Het tijdschrift Esquire bestempelde Pence in 2008 tot een van de tien beste leden van het parlement. Diens "onverdeelde traditionele conservatisme heeft hem herhaaldelijk tegen zijn partijoudsten opgezet". Hij werd 2013 gouverneur van de staat Indiana. Ondanks zijn grote naamsbekendheid en een populaire vertrekkende gouverneur van dezelfde partij, was het een nek-aan-nekrace voor Pence, benadrukt Wikipedia. Hij boekte slechts een nipte overwinning.
Mocht Pence voor het hoogste ambt willen gaan, dan zal hij zich de komende jaren langzaam uit de schaduw moeten werken van zijn alles beheersende baas. Tegenstanders schamperen over zijn optreden tijdens het verkiezingsdebat met zijn rivaal, de Democratische vicepresidentskandidate Kamala Harris. Het was vooral een vlieg die bijna twee minuten op zijn haar zat, die de aandacht trok.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
7 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
7 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
8 uur geleden