Mike Johnson toch in eerste ronde herkozen als Huis-voorzitter
WASHINGTON (ANP) - Mike Johnson is toch in één ronde herkozen als voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Twee partijgenoten die eerst op iemand anders stemden hebben later hun stem veranderd, waardoor Johnson precies genoeg stemmen had voor een meerderheid en herkozen is.
Johnson kreeg aanvankelijk niet genoeg stemmen. Drie Republikeinen stemden op iemand anders en zes partijgenoten stemden helemaal niet. Die zes brachten toch hun stem uit op Johnson toen ze nogmaals de kans kregen om te stemmen. Daarmee haalde Johnson het nog niet. Pas een klein uur nadat iedereen gestemd had besloten twee van de rebellerende Republikeinen hun stem aan te passen en Johnson toch te steunen. Daardoor had hij 218 stemmen, genoeg voor een meerderheid.
De Democraat Hakeem Jeffries kreeg 215 stemmen, van alle Democraten in het Huis.
Afspraken of beloftes
Het is niet duidelijk of er achter de schermen afspraken zijn gemaakt of beloftes zijn gedaan door Johnson, zodat hij toch hun steun zou krijgen. Aanstaand president Donald Trump had vooraf zijn steun uitgesproken voor Johnson. Ingewijden zeggen tegen CNN dat Trump heeft gebeld met de twee afgevaardigden en hen heeft overtuigd om in te stemmen met de benoeming van Johnson.
Trump heeft Johnson na de verkiezing snel gefeliciteerd. "Mike wordt een geweldige voorzitter en ons land zal daarvan profiteren", schreef hij op Truth Social. "Het Amerikaanse volk heeft vier jaar gewacht op gezond verstand, kracht en leiderschap. Ze zullen het nu krijgen, en Amerika zal groter zijn dan ooit tevoren!"
Chaotische periode
De 52-jarige Johnson was Huis-voorzitter sinds oktober 2023 en wilde een einde maken aan een chaotische periode in het Huis van Afgevaardigden. Hij is de opvolger van de Republikein Kevin McCarthy, de eerste voorzitter in ruim honderd jaar die meer dan een stemronde nodig had om verkozen te worden. Het duurde in januari 2023 zelfs vijftien stemrondes voordat hij een meerderheid had. Een slecht voorteken, want tien maanden later was McCarthy ook de eerste Huis-voorzitter in de Amerikaanse geschiedenis die werd afgezet.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
43 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
1 uur geledenWASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.
4 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense parlementsverkiezingen die deze dinsdag worden gehouden, zijn volgens de minister-president van Groenland essentieel. "Ik denk dat dit de belangrijkste Deense parlementsverkiezingen in Groenland ooit zijn", aldus Jens-Frederik Nielsen. De verkiezingen zijn niet alleen in Denemarken zelf, maar ook op de Faeröer en in Groenland. Die krijgen ieder twee zetels.
6 uur geleden