Mike Johnson toch in eerste ronde herkozen als Huis-voorzitter
WASHINGTON (ANP) - Mike Johnson is toch in één ronde herkozen als voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Twee partijgenoten die eerst op iemand anders stemden hebben later hun stem veranderd, waardoor Johnson precies genoeg stemmen had voor een meerderheid en herkozen is.
Johnson kreeg aanvankelijk niet genoeg stemmen. Drie Republikeinen stemden op iemand anders en zes partijgenoten stemden helemaal niet. Die zes brachten toch hun stem uit op Johnson toen ze nogmaals de kans kregen om te stemmen. Daarmee haalde Johnson het nog niet. Pas een klein uur nadat iedereen gestemd had besloten twee van de rebellerende Republikeinen hun stem aan te passen en Johnson toch te steunen. Daardoor had hij 218 stemmen, genoeg voor een meerderheid.
De Democraat Hakeem Jeffries kreeg 215 stemmen, van alle Democraten in het Huis.
Afspraken of beloftes
Het is niet duidelijk of er achter de schermen afspraken zijn gemaakt of beloftes zijn gedaan door Johnson, zodat hij toch hun steun zou krijgen. Aanstaand president Donald Trump had vooraf zijn steun uitgesproken voor Johnson. Ingewijden zeggen tegen CNN dat Trump heeft gebeld met de twee afgevaardigden en hen heeft overtuigd om in te stemmen met de benoeming van Johnson.
Trump heeft Johnson na de verkiezing snel gefeliciteerd. "Mike wordt een geweldige voorzitter en ons land zal daarvan profiteren", schreef hij op Truth Social. "Het Amerikaanse volk heeft vier jaar gewacht op gezond verstand, kracht en leiderschap. Ze zullen het nu krijgen, en Amerika zal groter zijn dan ooit tevoren!"
Chaotische periode
De 52-jarige Johnson was Huis-voorzitter sinds oktober 2023 en wilde een einde maken aan een chaotische periode in het Huis van Afgevaardigden. Hij is de opvolger van de Republikein Kevin McCarthy, de eerste voorzitter in ruim honderd jaar die meer dan een stemronde nodig had om verkozen te worden. Het duurde in januari 2023 zelfs vijftien stemrondes voordat hij een meerderheid had. Een slecht voorteken, want tien maanden later was McCarthy ook de eerste Huis-voorzitter in de Amerikaanse geschiedenis die werd afgezet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.
16 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."
2 uur geledenMANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.
2 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
4 uur geleden