Mike Johnson toch in eerste ronde herkozen als Huis-voorzitter
WASHINGTON (ANP) - Mike Johnson is toch in één ronde herkozen als voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Twee partijgenoten die eerst op iemand anders stemden hebben later hun stem veranderd, waardoor Johnson precies genoeg stemmen had voor een meerderheid en herkozen is.
Johnson kreeg aanvankelijk niet genoeg stemmen. Drie Republikeinen stemden op iemand anders en zes partijgenoten stemden helemaal niet. Die zes brachten toch hun stem uit op Johnson toen ze nogmaals de kans kregen om te stemmen. Daarmee haalde Johnson het nog niet. Pas een klein uur nadat iedereen gestemd had besloten twee van de rebellerende Republikeinen hun stem aan te passen en Johnson toch te steunen. Daardoor had hij 218 stemmen, genoeg voor een meerderheid.
De Democraat Hakeem Jeffries kreeg 215 stemmen, van alle Democraten in het Huis.
Afspraken of beloftes
Het is niet duidelijk of er achter de schermen afspraken zijn gemaakt of beloftes zijn gedaan door Johnson, zodat hij toch hun steun zou krijgen. Aanstaand president Donald Trump had vooraf zijn steun uitgesproken voor Johnson. Ingewijden zeggen tegen CNN dat Trump heeft gebeld met de twee afgevaardigden en hen heeft overtuigd om in te stemmen met de benoeming van Johnson.
Trump heeft Johnson na de verkiezing snel gefeliciteerd. "Mike wordt een geweldige voorzitter en ons land zal daarvan profiteren", schreef hij op Truth Social. "Het Amerikaanse volk heeft vier jaar gewacht op gezond verstand, kracht en leiderschap. Ze zullen het nu krijgen, en Amerika zal groter zijn dan ooit tevoren!"
Chaotische periode
De 52-jarige Johnson was Huis-voorzitter sinds oktober 2023 en wilde een einde maken aan een chaotische periode in het Huis van Afgevaardigden. Hij is de opvolger van de Republikein Kevin McCarthy, de eerste voorzitter in ruim honderd jaar die meer dan een stemronde nodig had om verkozen te worden. Het duurde in januari 2023 zelfs vijftien stemrondes voordat hij een meerderheid had. Een slecht voorteken, want tien maanden later was McCarthy ook de eerste Huis-voorzitter in de Amerikaanse geschiedenis die werd afgezet.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
3 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
6 uur geleden