Mike Johnson toch in eerste ronde herkozen als Huis-voorzitter
WASHINGTON (ANP) - Mike Johnson is toch in één ronde herkozen als voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Twee partijgenoten die eerst op iemand anders stemden hebben later hun stem veranderd, waardoor Johnson precies genoeg stemmen had voor een meerderheid en herkozen is.
Johnson kreeg aanvankelijk niet genoeg stemmen. Drie Republikeinen stemden op iemand anders en zes partijgenoten stemden helemaal niet. Die zes brachten toch hun stem uit op Johnson toen ze nogmaals de kans kregen om te stemmen. Daarmee haalde Johnson het nog niet. Pas een klein uur nadat iedereen gestemd had besloten twee van de rebellerende Republikeinen hun stem aan te passen en Johnson toch te steunen. Daardoor had hij 218 stemmen, genoeg voor een meerderheid.
De Democraat Hakeem Jeffries kreeg 215 stemmen, van alle Democraten in het Huis.
Afspraken of beloftes
Het is niet duidelijk of er achter de schermen afspraken zijn gemaakt of beloftes zijn gedaan door Johnson, zodat hij toch hun steun zou krijgen. Aanstaand president Donald Trump had vooraf zijn steun uitgesproken voor Johnson. Ingewijden zeggen tegen CNN dat Trump heeft gebeld met de twee afgevaardigden en hen heeft overtuigd om in te stemmen met de benoeming van Johnson.
Trump heeft Johnson na de verkiezing snel gefeliciteerd. "Mike wordt een geweldige voorzitter en ons land zal daarvan profiteren", schreef hij op Truth Social. "Het Amerikaanse volk heeft vier jaar gewacht op gezond verstand, kracht en leiderschap. Ze zullen het nu krijgen, en Amerika zal groter zijn dan ooit tevoren!"
Chaotische periode
De 52-jarige Johnson was Huis-voorzitter sinds oktober 2023 en wilde een einde maken aan een chaotische periode in het Huis van Afgevaardigden. Hij is de opvolger van de Republikein Kevin McCarthy, de eerste voorzitter in ruim honderd jaar die meer dan een stemronde nodig had om verkozen te worden. Het duurde in januari 2023 zelfs vijftien stemrondes voordat hij een meerderheid had. Een slecht voorteken, want tien maanden later was McCarthy ook de eerste Huis-voorzitter in de Amerikaanse geschiedenis die werd afgezet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
8 uur geleden