MiGreat: uitzetten is aanval op waardigheid derdelanders
DEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie MiGreat is boos over de mededeling van demissionair asielstaatssecretaris Eric van der Burg dat gemeenten mogen doorgaan met het uitzetten van derdelanders uit de opvanglocaties. "Dit staat lijnrecht op de uitspraak van de Raad van State. Dit is een aanval op de rechtsstaat en een aanval op de menselijke waardigheid van de derdelanders, die dakloos gemaakt worden", zegt directeur Roos Ykema.
De derdelanders woonden met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne. Na de Russische invasie vluchtten ze naar Nederland. Ze kregen hier bescherming, net als Oekraïners, maar dat stopte in maart. Ze kregen vier weken de tijd om de opvang te verlaten. Die periode verliep dinsdag. Veel derdelanders vechten dat aan bij de rechter, er is nog geen eindoordeel. De Raad van State, de hoogste rechter, heeft gezegd dat zes derdelanders daarom voorlopig in de opvang mogen blijven. Dat oordeel is "richtinggevend", andere derdelanders kunnen dezelfde beslissing verwachten.
Toch zijn sommige gemeenten al begonnen met uitzetten. Andere gemeenten wachten juist af. MiGreat roept gemeenten op "zich niet voor het karretje van Van der Burg te laten spannen en zich te houden aan de uitspraak van de Raad van State".
In januari had de Raad van State bepaald dat de derdelanders uiterlijk op 2 april uit de opvang moesten. Daarover zegt Ykema: "Nieuwe uitspraken gaan voor oude. Er is geen sprake van onduidelijkheid, maar van een staatssecretaris die koste wat kost schade wil toebrengen aan derdelanders omdat hij daarmee punten scoort in de rechtse Kamer."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
5 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
8 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
9 uur geleden