MiGreat: steeds meer vluchtelingen voeren actie
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer vluchtelingen voeren actie tegen de lange wachttijden bij hun asielaanvraag en de omstandigheden waaronder ze in opvanglocaties verblijven. Dat zegt hulporganisatie MiGreat, die asielzoekers van tientallen opvanglocaties in Nederland bijstaat, waaronder Ter Apel in Groningen. "Consistent kloppen ze bij ons aan met problemen. Dit verspreidt zich wel en wordt misschien steeds groter", zegt een woordvoerder.
De komende tijd wordt er op diverse plekken door asielzoekers gedemonstreerd waaronder in Den Haag en Meppel. MiGreat beaamt dat er "flinke onrust" is onder asielzoekers in de opvanglocaties in Nederland. "Er is vooral heel veel ontevredenheid over hoe lang het duurt voor het eerste gesprek met de IND plaatsvindt en op welke plek je hoelang moet blijven. Het heeft geen einddatum. Dat is heel lastig voor mensen." Ook mogen asielzoekers pas na zes maanden beperkt werken.
Volgens MiGreat klopten enkele weken geleden asielzoekers uit opvanglocaties in Assen en het Groningse Zuidbroek bij de organisatie aan voor hulp bij demonstreren. Eind maart werd voor het kantoor van immigratie- en naturalisatiedienst IND in Zwolle geprotesteerd. Naar aanleiding van die demonstratie hebben meer asielzoekers de weg naar MiGreat gevonden, zegt de woordvoerder. "We helpen ze met hoe je bijvoorbeeld een demonstratie organiseert, of demonstreren mee." Ook weten volgens de woordvoerder asielzoekers tussen verschillende opvanglocaties elkaar te vinden om informatie over demonstreren uit te wisselen.
Hongerstaking
In Purmerend zijn twintig vluchtelingen in hongerstaking gegaan vanwege onder meer de lange wachttijden voor hun asielaanvraag. Volgens de hulporganisatie gingen ruim een jaar geleden ook al asielzoekers in Nederland in een opvanglocatie in hongerstaking. "Dat gebeurt niet in elke opvang, maar is vaker voorgekomen. Ook zit iemand in Drachten in hongerstaking." MiGreat houdt het aantal hongerstakingen niet bij.
MiGreat werd in 2019 opgericht. Aanvankelijk verleende de organisatie in Bosniƫ en Herzegovina noodhulp. Nadat de autoriteiten daar hadden besloten dat de hulporganisatie er niet meer welkom was, ging MiGreat in Nederland verder met noodhulp en activisme.
Meer uit Binnenland
HELLEVOETSLUIS (ANP) - Tussen de 40 en 45 bewoners zijn uit hun woning gehaald om de brand die woedt in de parkeergarage onder hun appartementencomplex in Hellevoetsluis. Ze worden opgevangen in een ander appartementencomplex, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben hun huis moeten verlaten vanwege de grote brand in de Vondelkerk in Amsterdam. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. Het gaat om woningen rondom de kerk.
1 uur geledenBERGEN OP ZOOM (ANP) - Een jong kind is omgekomen door een ongeluk in Bergen op Zoom. Een auto heeft het slachtoffer aangereden op de Noordsingel. Dit gebeurde donderdag rond 00.15 uur, meldt de politie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is ongekend veel geweld tegen politie en hulpverleners tijdens de jaarwisseling, meldt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Nine Kooiman op X. Zelf draait ze een dienst mee in Amsterdam, waar ze al drie keer bekogeld zou zijn.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de toren van de Vondelkerk in Amsterdam is tijdens de nieuwjaarsnacht brand uitgebroken. Dat ziet een verslaggever. De kerk staat bij het Vondelpark in de hoofdstad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "extreem druk" bij het alarmnummer 112, meldt NL-Alert kort na de jaarwisseling. Mensen moeten het nummer alleen bellen bij levensbedreigende situaties.
5 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De hoofdprijs van de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij is gevallen op twee halve Oudejaarsloten die zijn verkocht in Amstelveen en Nuenen. De winnaars krijgen elk 15 miljoen euro belastingvrij.
5 uur geleden