Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Migrantenkampen bij grens tussen Polen en Belarus ontruimd

Migrantenkampen bij grens tussen Polen en Belarus ontruimd

WARSCHAU (ANP/AFP/RTR) - De Belarussische autoriteiten hebben de twee grootste migrantenkampen aan de grens met Polen ontruimd. Dat bevestigt de Poolse grenswacht, die stelt dat de mensen die in de kampen verbleven waarschijnlijk door Belarus zijn ondergebracht in een nabijgelegen magazijn. Datzelfde meldde staatspersbureau Belta eerder op de dag.

Volgens een woordvoerder van de Poolse grenswacht loopt het duidelijk leeg in het grensgebied, maar zijn er nog steeds groepen migranten die op andere plekken de oversteek willen maken. De afgelopen weken hebben honderden mensen dagelijks geprobeerd Polen te bereiken bij de zwaarbewaakte grens. Daarbij raakten zij regelmatig slaags met de duizenden militairen die door Warschau naar de grens zijn gestuurd.

Europese landen beschuldigen het regime van de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko ervan een migrantencrisis te orkestreren, uit vergelding voor Europese sancties. Mensen konden zonder problemen naar het land vliegen, maar stuitten in de vrieskou bij de bosrijke grens met Polen op militairen en prikkeldraad. Zeker tien migranten zouden zijn overleden.

Intensief overleg

De ontruiming van de migrantenkampen volgt op intensief en ongebruikelijk diplomatiek overleg. De Duitse bondspresident Angela Merkel belde deze week twee keer met Loekasjenko, die normaal gesproken wordt gemeden door Europese leiders.

Volgens Belarus zijn er nu zo'n 7000 migranten in het land. De regering stelt voor dat er 5000 teruggaan naar hun land, en dat de EU er 2000 opneemt. De Duitse regering reageerde echter "niet te buigen voor de druk" en geen migranten op te nemen. De Europese Commissie stelde eerder dat er niet met Loekasjenko onderhandeld kan worden over de situatie van de mensen aan de grens.

Eerder donderdag haalde Irak honderden landgenoten op uit Belarus. Zij gaan vrijwillig terug, omdat het ze niet lukt Polen binnen te komen en daarmee de Europese Unie te bereiken. Een toestel van Iraqi Airways nam zo'n 400 migranten mee naar Erbil en Bagdad.

Meer uit Buitenland

VN-rapporteur martelingen waarschuwt voor honger in Gaza

GENÈVE (ANP) - De speciale rapporteur voor marteling van de Verenigde Naties maakt zich grote zorgen over de honger in Gaza. Er moet zo snel mogelijk hulp worden toegelaten tot het gebied, want de huidige situatie is onnodig en onmenselijk, zegt Alice Jill Edwards in een verklaring.

5 uur geleden
Amerikaanse gezant Witkoff naar Israël over toestand in Gaza

WASHINGTON (ANP/AFP) - De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.

7 uur geleden
België gaat luchtdropping van hulpgoederen uitvoeren boven Gaza

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat een luchtdropping met hulpgoederen uitvoeren boven Gaza, hebben de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot en minister van Defensie Theo Francken woensdag aangekondigd. Het gaat om een defensievliegtuig met voor 600.000 euro aan voedsel en medisch materiaal.

9 uur geleden
Tienduizenden nemen in Birmingham afscheid van Ozzy Osbourne

BIRMINGHAM (ANP) - Tienduizenden fans hebben woensdag in Birmingham afscheid genomen van Ozzy Osbourne. De rouwstoet die door het centrum van de stad reed werd begroet met luid gejuich van de aanwezige menigte. Ook gooiden fans bloemen naar de auto's in de rouwstoet.

9 uur geleden
China en Rusland gaan weer militaire manoeuvres houden

BEIJING (ANP/AFP) - China en Rusland gaan in augustus weer samen militaire oefeningen houden, in onder meer de buurt van Vladivostok dat aan de Japanse Zee ligt. Er wordt daarna ook samen gepatrouilleerd op de Stille Oceaan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie zei dat de oefeningen en marinepatrouilles tegen niemand zijn gericht.

12 uur geleden
Vijftien westerse landen roepen op tot erkenning staat Palestina

NEW YORK (ANP/AFP) - Vijftien westerse landen hebben opgeroepen Palestina als staat te erkennen. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot vlak na een internationale conferentie in New York over de tweestatenoplossing voor het conflict tussen Israëli's en Palestijnen.

13 uur geleden
Evacuatie 1,9 miljoen Japanners bevolen na tsunamiwaarschuwing

TOKIO (ANP/BELGA/AFP) - Japan heeft evacuatiebevelen uitgevaardigd voor meer dan 1,9 miljoen mensen na een zware aardbeving voor het Russische schiereiland Kamtsjatka, die tot een tsunamiwaarschuwing leidde. Er is een tsunami van 1,3 meter waargenomen bij een haven aan de noordoostkust, meldt televisiezender NHK.

15 uur geleden