Migranten voor de rechter voor branden in vluchtelingenkamp Moria
ATHENE (ANP/AFP) - Vier Afghanen die worden verdacht van brandstichting in het Griekse vluchtelingenkamp Moria verschenen vrijdag voor de rechter. Ze riskeren volgens een ingewijde een gevangenisstraf van 15 jaar.
In het overbevolkte kamp op Lesbos woonden meer dan 10.000 mensen voordat het in september grotendeels in vlammen opging. Twee andere Afghaanse asielzoekers kregen daarvoor in maart al gevangenisstraffen opgelegd van vijf jaar.
De vier migranten die vrijdag voor de rechter verschenen, worden verdacht van opzettelijke brandstichting en het lidmaatschap van een criminele organisatie. Hun advocaten vinden dat ze geen eerlijk proces krijgen. Drie van de mannen zouden minderjarig zijn geweest op het moment van hun aanhouding, maar worden toch vervolgd als volwassenen.
Getuige
Een getuige, ook een Afghaan, had de zes aangewezen als brandstichters. De verdachten hebben vraagtekens gezet bij de motieven van die persoon, die tot een andere bevolkingsgroep behoort en inmiddels spoorloos is. De getuige is een Pathaan, de verdachten behoren tot de Hazara-minderheid.
De branden waren vorig jaar uitgebroken nadat in het kamp onrust was ontstaan over coronamaatregelen. Getuigen vertelden journalisten dat honderden migranten weigerden in quarantaine te gaan nadat ze positief hadden getest of in contact waren gekomen met besmette personen.
Het inferno had grote gevolgen voor de asielzoekers. Vele duizenden mensen moesten dagenlang in de buitenlucht slapen terwijl de autoriteiten probeerden vervangend onderdak te regelen. Het ging onder meer om zwangere vrouwen en gehandicapten.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.
11 minuten geledenDAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.
24 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky zijn in Davos in gesprek gegaan over het einde van de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Oekraïense presidentiële kantoor.
26 minuten geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De grens tussen de Gazastrook en Egypte wordt volgens een Palestijnse functionaris volgende week in beide richtingen heropend. De grenspost van Rafah is vrijwel de enige in- en uitgang voor de belegerde strook land.
1 uur geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft, zoals verwacht, haar vierde motie van wantrouwen overleefd. De motie, die was ingediend door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa, is donderdag met ruime meerderheid verworpen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.
2 uur geleden