Midden-Oostengezant VS: wederopbouw Gaza kan 10 tot 15 jaar duren
GAZA-STAD (ANP) - De Amerikaanse Midden-Oostengezant Steve Witkoff schat dat de wederopbouw van de Gazastrook wel tien tot vijftien jaar kan duren, zei hij in een interview met de Amerikaanse nieuwssite Axios. Witkoff was woensdag in Gaza en zei dat er "bijna niets meer over is" van het gebied.
"Het is verbluffend hoe groot de schade daar is", aldus de gezant van president Donald Trump. Witkoff, een voormalig projectontwikkelaar, denkt dat het alleen al vijf jaar gaat duren om alle brokstukken van verwoeste gebouwen op te ruimen. Het zou ook een paar jaar kosten om uit te zoeken wat voor invloed de tunnels van Hamas hebben op de funderingen van gebouwen en daarna zou nog zeker vijf jaar nodig zijn om alles weer op te bouwen. "De indruk bestaat dat we binnen vijf jaar een solide plan kunnen maken voor Gaza, maar dat is onmogelijk. Dit is een wederopbouwplan voor tien tot vijftien jaar."
Trump noemde Gaza afgelopen week "een puinhoop" en opperde dat een groot deel van de Palestijnse bevolking zou moeten worden ondergebracht in Egypte en Jordanië, zodat "de hele boel" kan worden opgeruimd. Witkoff zegt dat hij dat idee niet besproken heeft met de president, maar is het met hem eens dat het gebied "onbewoonbaar" is door de oorlog. "Er staat niets meer overeind. Veel onontplofte explosieven. Het is niet veilig om daar te lopen. Het is heel gevaarlijk. Dat zou ik niet geweten hebben als ik er niet naartoe was gegaan."
Witkoff was de eerste Amerikaanse regeringsfunctionaris die een bezoek bracht aan Gaza in vijftien jaar. De Midden-Oostengezant sprak de afgelopen dagen ook met de Israëlische en de Palestijnse premiers over de volgende fase van het staakt-het-vuren. Bovendien had hij een ontmoeting met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman. Volgens Axios hoopt Trump de komende jaren te kunnen zorgen voor toenadering tussen Israël en Saudi-Arabië.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
13 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
4 uur geleden