Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Midden-Oostengezant VS: wederopbouw Gaza kan 10 tot 15 jaar duren

Midden-Oostengezant VS: wederopbouw Gaza kan 10 tot 15 jaar duren

GAZA-STAD (ANP) - De Amerikaanse Midden-Oostengezant Steve Witkoff schat dat de wederopbouw van de Gazastrook wel tien tot vijftien jaar kan duren, zei hij in een interview met de Amerikaanse nieuwssite Axios. Witkoff was woensdag in Gaza en zei dat er "bijna niets meer over is" van het gebied.

"Het is verbluffend hoe groot de schade daar is", aldus de gezant van president Donald Trump. Witkoff, een voormalig projectontwikkelaar, denkt dat het alleen al vijf jaar gaat duren om alle brokstukken van verwoeste gebouwen op te ruimen. Het zou ook een paar jaar kosten om uit te zoeken wat voor invloed de tunnels van Hamas hebben op de funderingen van gebouwen en daarna zou nog zeker vijf jaar nodig zijn om alles weer op te bouwen. "De indruk bestaat dat we binnen vijf jaar een solide plan kunnen maken voor Gaza, maar dat is onmogelijk. Dit is een wederopbouwplan voor tien tot vijftien jaar."

Trump noemde Gaza afgelopen week "een puinhoop" en opperde dat een groot deel van de Palestijnse bevolking zou moeten worden ondergebracht in Egypte en Jordanië, zodat "de hele boel" kan worden opgeruimd. Witkoff zegt dat hij dat idee niet besproken heeft met de president, maar is het met hem eens dat het gebied "onbewoonbaar" is door de oorlog. "Er staat niets meer overeind. Veel onontplofte explosieven. Het is niet veilig om daar te lopen. Het is heel gevaarlijk. Dat zou ik niet geweten hebben als ik er niet naartoe was gegaan."

Witkoff was de eerste Amerikaanse regeringsfunctionaris die een bezoek bracht aan Gaza in vijftien jaar. De Midden-Oostengezant sprak de afgelopen dagen ook met de Israëlische en de Palestijnse premiers over de volgende fase van het staakt-het-vuren. Bovendien had hij een ontmoeting met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman. Volgens Axios hoopt Trump de komende jaren te kunnen zorgen voor toenadering tussen Israël en Saudi-Arabië.

Meer uit Buitenland

Belgische mijnenjager naar Midden-Oosten, mogelijk Hormuz-rol

BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.

3 uur geleden
Trump: Iran al akkoord met opschorting nucleaire activiteiten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."

3 uur geleden
Aoun roept op tot versterken bestand Libanon ondanks schendingen

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."

3 uur geleden
Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

5 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

8 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

8 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

8 uur geleden