Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Midden-Oostengezant VS: wederopbouw Gaza kan 10 tot 15 jaar duren

Midden-Oostengezant VS: wederopbouw Gaza kan 10 tot 15 jaar duren

GAZA-STAD (ANP) - De Amerikaanse Midden-Oostengezant Steve Witkoff schat dat de wederopbouw van de Gazastrook wel tien tot vijftien jaar kan duren, zei hij in een interview met de Amerikaanse nieuwssite Axios. Witkoff was woensdag in Gaza en zei dat er "bijna niets meer over is" van het gebied.

"Het is verbluffend hoe groot de schade daar is", aldus de gezant van president Donald Trump. Witkoff, een voormalig projectontwikkelaar, denkt dat het alleen al vijf jaar gaat duren om alle brokstukken van verwoeste gebouwen op te ruimen. Het zou ook een paar jaar kosten om uit te zoeken wat voor invloed de tunnels van Hamas hebben op de funderingen van gebouwen en daarna zou nog zeker vijf jaar nodig zijn om alles weer op te bouwen. "De indruk bestaat dat we binnen vijf jaar een solide plan kunnen maken voor Gaza, maar dat is onmogelijk. Dit is een wederopbouwplan voor tien tot vijftien jaar."

Trump noemde Gaza afgelopen week "een puinhoop" en opperde dat een groot deel van de Palestijnse bevolking zou moeten worden ondergebracht in Egypte en Jordanië, zodat "de hele boel" kan worden opgeruimd. Witkoff zegt dat hij dat idee niet besproken heeft met de president, maar is het met hem eens dat het gebied "onbewoonbaar" is door de oorlog. "Er staat niets meer overeind. Veel onontplofte explosieven. Het is niet veilig om daar te lopen. Het is heel gevaarlijk. Dat zou ik niet geweten hebben als ik er niet naartoe was gegaan."

Witkoff was de eerste Amerikaanse regeringsfunctionaris die een bezoek bracht aan Gaza in vijftien jaar. De Midden-Oostengezant sprak de afgelopen dagen ook met de Israëlische en de Palestijnse premiers over de volgende fase van het staakt-het-vuren. Bovendien had hij een ontmoeting met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman. Volgens Axios hoopt Trump de komende jaren te kunnen zorgen voor toenadering tussen Israël en Saudi-Arabië.

Meer uit Buitenland

Pakistan presenteert plan voor bestand aan Iran en VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandigheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.

4 minuten geleden
Artemis II-missie bereikt invloedssfeer van de maan

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.

1 uur geleden
Iran meldt doden bij aanvallen op woningen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.

1 uur geleden
President Zuid-Korea betuigt spijt over drone richting noorden

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft maandag spijt betuigd tegenover Noord-Korea over een drone-incident. Volgens de president stuurde een Zuid-Koreaan in januari zonder toestemming van de regering een drone richting Noord-Korea.

4 uur geleden
Axios: gesprekken VS en Iran gaande over staakt-het-vuren

ARLINGTON (ANP) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran en een groep regionale bemiddelaars bespreken de voorwaarden voor een mogelijk staakt-het-vuren van 45 dagen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios op basis van vier Amerikaanse, Israëlische en regionale bronnen.

4 uur geleden
Iran: Straat van Hormuz pas open bij compensatie oorlogsschade

TEHERAN (ANP) - Iran heeft met eigen dreigementen gereageerd op het recente ultimatum van de Amerikaanse president Donald Trump om de Straat van Hormuz open te stellen. De zeestraat zal alleen geopend worden wanneer doorvoerrechten de schade van de oorlog compenseren, aldus het kantoor van de Iraanse president.

4 uur geleden
Doden bij kidnappoging tijdens paasviering in Nigeria

ABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.

5 uur geleden