Microsoft sluit deal om CO2 uit de lucht te laten halen
REDMOND (ANP/AFP) - Microsoft heeft een deal gesloten om in een periode van zes jaar 500.000 ton CO2 uit de lucht te laten halen. Het techconcern wil op die manier de enorme uitstoot die gepaard gaat met de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) enigszins compenseren.
De deal houdt in dat Microsoft bepaalde credits voor het verwijderen van CO2 inkoopt bij het Texaanse bedrijf 1PointFive, een dochteronderneming van olieconcern Occidental Petroleum. Volgens de bedrijven gaat het om de grootste overeenkomst op dit vlak tot nu toe.
1PointFive bouwt in Texas een installatie met grote ventilatoren. Deze moeten, als het complex klaar is, de buitenlucht naar binnen zuigen. Daarna kan de installatie de CO2 uit de lucht verwijderen.
Kritiek
De technologie is een van de vele mogelijke oplossingen die worden onderzocht om de klimaatverandering te bestrijden. Er is ook kritiek op de methode. Sommige kenners zijn bang dat experimenteren met deze technologie als excuus gebruikt kunnen worden om niet de moeilijke besluiten te hoeven nemen die nodig zijn om de CO2-uitstoot daadwerkelijk te beperken.
Door de grote hoeveelheden rekenkracht, en dus energie, die nodig zijn voor AI, is het voor een bedrijf als Microsoft heel lastig om hun CO2-uitstoot op eigen kracht te verlagen. Hoeveel geld met de deal is gemoeid, is niet bekendgemaakt.
Vorig jaar sloot Amazon al een vergelijkbare overeenkomst met 1PointFive. Die ging om het uit de lucht halen van 250.000 ton CO2, verspreid over een periode van tien jaar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
9 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
19 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
23 uur geleden