Mexico dient klacht in tegen Ecuador bij ICJ
MEXICO-STAD (ANP/RTR/AFP) - Mexico heeft een klacht tegen Ecuador ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, als reactie op een politie-inval in de Mexicaanse ambassade in de Ecuadoraanse hoofdstad Quito. Het is volgens Mexico duidelijk dat het Verdrag van Wenen inzake diplomatiek verkeer is geschonden.
In Artikel 22 van dit verdrag staat dat ambassades onschendbaar zijn en dat vertegenwoordigers van de "ontvangende staat", in dit geval Ecuador, een dergelijk gebouw niet zonder toestemming mogen betreden. Mexico roept op tot de schorsing van Ecuador bij de Verenigde Naties totdat dat land publiekelijk excuses aanbiedt, aldus de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken Alicia Bárcena.
Bij de inval van vrijdag werd de Ecuadoraanse oud-vicepresident Jorge Glas opgepakt. Mexico had hem enkele uren daarvoor politiek asiel verleend. De politicus wordt in zijn thuisland onderzocht voor fraude. De Mexicaanse president Andrés Manuel López Obrador heeft de arrestatie als "autoritair" omschreven. Zijn land heeft sindsdien de diplomatieke banden met Ecuador opgeschort.
Het ICJ, gevestigd in het Vredespaleis, buigt zich over geschillen die door staten zelf worden voorgelegd.
Meer uit Buitenland
LUZERN (ANP/AFP) - Iran voert in Zwitserland nog steeds gesprekken met de Verenigde Staten, met bemiddeling van Pakistan en Qatar. De gesprekken zijn gericht op het beëindigen van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei een diplomaat die op de hoogte is van de onderhandelingen zondagavond tegen persbureau AFP.
49 minuten geledenHAVANA (ANP/AFP) - Ramiro Valdés, een nauwe medewerker van de gebroeders Fidel en Raúl Castro, is op 94-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel bekendgemaakt. De Castro's waren toonaangevende figuren in de Cubaanse revolutie, die in 1959 eindigde met de afzetting van dictator Fulgencio Batista.
1 uur geledenLUZERN (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De Iraanse delegatie heeft in Zwitserland de locatie van de onderhandelingen met de Verenigde Staten verlaten, melden Iraanse persbureaus Tasnim en Fars op basis van bronnen. De Iraniërs zouden zijn vertrokken uit protest tegen het dreigement dat de Amerikaanse president Donald Trump tijdens de gesprekken uitte om Iran opnieuw aan te vallen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft het idee van een Israëlische veiligheidszone in Libanon verworpen. Eerder op zondag had de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gezegd dat zijn troepen in het zuiden van het land zouden blijven "zolang dat nodig is".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia duurden de eerste gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran tachtig minuten en is het Iraanse kernprogramma nog niet aan de orde gekomen. Delegaties van de VS en Iran zijn in Zwitserland bijeen om met bemiddeling van Pakistan en Qatar een onlangs overeengekomen 'memorandum van overeenstemming' uit te werken in een definitief vredesakkoord.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Ethiopische premier Abiy Ahmed heeft de parlementsverkiezingen met een ruime meerderheid gewonnen. Volgens de kiescommissie krijgt zijn Welvaartspartij (PP) 90 procent van de zetels in handen, ongeveer net zoveel als vijf jaar geleden.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De helft van Frankrijk krijgt maandag te maken met code rood vanwege de hitte, meldt weerinstituut Météo-France. De temperaturen zullen naar verwachting verder oplopen tijdens deze hevige hittegolf.
4 uur geleden