Mexico dient klacht in tegen Ecuador bij ICJ
MEXICO-STAD (ANP/RTR/AFP) - Mexico heeft een klacht tegen Ecuador ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, als reactie op een politie-inval in de Mexicaanse ambassade in de Ecuadoraanse hoofdstad Quito. Het is volgens Mexico duidelijk dat het Verdrag van Wenen inzake diplomatiek verkeer is geschonden.
In Artikel 22 van dit verdrag staat dat ambassades onschendbaar zijn en dat vertegenwoordigers van de "ontvangende staat", in dit geval Ecuador, een dergelijk gebouw niet zonder toestemming mogen betreden. Mexico roept op tot de schorsing van Ecuador bij de Verenigde Naties totdat dat land publiekelijk excuses aanbiedt, aldus de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken Alicia Bárcena.
Bij de inval van vrijdag werd de Ecuadoraanse oud-vicepresident Jorge Glas opgepakt. Mexico had hem enkele uren daarvoor politiek asiel verleend. De politicus wordt in zijn thuisland onderzocht voor fraude. De Mexicaanse president Andrés Manuel López Obrador heeft de arrestatie als "autoritair" omschreven. Zijn land heeft sindsdien de diplomatieke banden met Ecuador opgeschort.
Het ICJ, gevestigd in het Vredespaleis, buigt zich over geschillen die door staten zelf worden voorgelegd.
Meer uit Buitenland
KUMAMOTO (ANP) - Er zijn in totaal 28 mensen omgekomen bij een zware aardbeving in Japan, meldt de Japanse regering in een bijgewerkte balans.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft "met succes een zware reeks aanvallen op Iran uitgevoerd, als reactie op de pogingen tot raketaanvallen op Amerikaanse troepen van de dag ervoor", meldt het Amerikaanse centrale commando CENTCOM op X. "De aanvallen waren bedoeld om de dreiging die uitgaat van Iran voor Amerikaanse troepen, de commerciële scheepvaart en buurlanden in de Golfregio te verminderen."
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - Een zware storm in het zuidoosten van Brazilië heeft zeker vijf mensen het leven gekost, melden Braziliaanse media, waaronder CNN Brasil en het nieuwsplatform G1.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse strijdkrachten zijn donderdagochtend om 03.30 uur (Iraanse tijd) begonnen met luchtaanvallen op Iran, meldt het Amerikaanse leger op X. De aanvallen zijn een "reactie op de Iraanse aanvalspogingen van gisteren tegen Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten", aldus het centrale commando CENTCOM.
2 uur geledenLA PAZ (ANP) - Het Boliviaanse Openbaar Ministerie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen oud-president Evo Morales (2006-2019). Dit vanwege zijn rol bij protesten tegen de regering die het land in mei en juni vijftig dagen lang lamlegden.
4 uur geledenBUFFALO (ANP) - De man die in 2022 op het podium van een kunstinstituut in New York schrijver Salman Rushdie neerstak en gedeeltelijk blind maakte, is nu ook schuldig bevonden aan terrorisme. De man werd in 2025 al schuldig bevonden aan poging tot moord en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft wapenproducent Lockheed Martin een contract ter waarde van 59 miljard dollar (zo'n 51,5 miljard euro) gegund om de productie van Patriot-raketten de komende zeven jaar te verdrievoudigen. Hiermee wil de regering de munitievoorraad, die door de oorlog met Iran flink is geslonken, weer op peil brengen.
4 uur geleden