Mexicaanse president gaf opdracht tot vrijlating zoon El Chapo
MEXICO STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador heeft vrijdag toegegeven dat hij vorig jaar persoonlijk opdracht heeft gegeven een zoon van de beruchte Mexicaans drugsbaron Joaquín 'El Chapo' Guzmán Loera vrij te laten.
Ovidio 'El Ratón'(de muis) Guzmán López werd in oktober vorig jaar korte tijd door speciale eenheden vastgehouden in een huis in Culiacán, de hoofdstad van de staat Sinaloa in het westen van Mexico. Dat gebeurde op basis van een arrestatiebevel en een uitleveringsverzoek van de VS. De arrestatie veroorzaakte een golf van geweld in de plaats. Ook was er een uitbraak van gevangenen. Gewapende bendeleden omsingelden het huis en er ontstond een dreigende situatie.
Lopez Obrador had eerder gezegd dat zijn veiligheidskabinet de oproep had gedaan om Ovidio vrij te laten, een besluit dat hij steunde omdat anders een bloedblad dreigde. Hij was bang dat er vele slachtoffers zouden vallen onder de burgerbevolking tijdens vuurgevechten tussen kartelhandlangers en veiligheidstroepen.
Vrijdag was de eerste keer dat de president openlijk erkende dat hij zelf het bevel tot vrijlating had gegeven. "Om de bevolking niet in gevaar te brengen ... heb ik bevolen dat deze operatie werd stopgezet en dat deze vermeende crimineel werd vrijgelaten", zei Lopez Obrador tijdens een reguliere persconferentie.
Lopez Obrador voegde eraan toe dat een paar dagen later de Amerikaanse president Donald Trump hulp aanbood om het kartel te bestrijden, maar Mexico accepteerde dat aanbod niet. De Verenigde Staten blijven om de uitlevering van Ovidio vragen.
Vader Guzmán kreeg wereldwijde bekendheid na zijn ontsnappingen uit onder meer een van Mexico's best beveiligde gevangenissen. De drugsbaron zit momenteel een levenslange gevangenisstraf uit in de Verenigde Staten, voor moord, drugssmokkel en witwassen.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.
11 minuten geledenBAALBEK/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens Libanese media zeker 26 doden gevallen in het oosten van Libanon. Gevreesd wordt dat het dodental oploopt.
1 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.
1 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
4 uur geleden