Mexicaanse president bedankt Biden voor nieuw migratiebeleid
MEXICO-STAD (ANP) - Aan het einde van de Noord-Amerikaanse top in Mexico heeft het Mexicaanse staatshoofd Andrés Manuel López Obrador zijn Amerikaanse collega Joe Biden bedankt voor zijn meer liberale migratiebeleid. "U bent de eerste Amerikaanse president sinds lange tijd die geen enkele meter muur heeft gebouwd", zei hij dinsdag in het Nationaal Paleis in Mexico-Stad. "We danken u voor het respecteren van de Mexicanen die in de VS wonen en eerlijk werk doen. Zij zullen niet worden lastiggevallen (...) zoals vroeger."
In vergelijking met zijn voorganger Donald Trump heeft Biden veel regels in het migratiebeleid versoepeld. Dit heeft hem in eigen land veel kritiek opgeleverd, voornamelijk van Republikeinen. Het aantal migranten is de laatste tijd enorm toegenomen. Biden kondigde een model aan waarmee immigranten uit individuele landen onder bepaalde voorwaarden legaal het land kunnen binnenkomen. Migranten die de VS illegaal zijn binnengekomen, worden uitgezet naar Mexico. Daarvoor heeft Biden de Mexicaanse regering nodig.
Overigens wordt Biden ook vanuit zijn eigen Democratische Partij bekritiseerd. Daar vindt menigeen dat zijn beleid niet soepel genoeg is en dat hij teveel maatregelen van zijn voorganger in stand houdt. Een viertal Democratische senatoren liet in een gezamenlijke verklaring weten "zeer teleurgesteld" te zijn over Bidens immigratiebeleid. "Het blijven aanwenden van het mislukte en onmenselijke beleid uit het Trump-tijdperk doet niets om de rechtsstaat aan de grens te herstellen", schreven ze. "In plaats daarvan zal het aantal grensovergangen in de loop van de tijd toenemen en zullen mensensmokkelaars alleen maar rijker worden."
López Obrador, Biden en de Canadese premier Justin Trudeau hebben elkaar sinds zondag gesproken op de Noord-Amerikaanse top. De bijeenkomst van de drie lidstaten van de vrijhandelsovereenkomst USMCA ging over migratie, drugssmokkel, concurrentievermogen en klimaatverandering. López Obrador kondigde een gezamenlijke commissie van vertegenwoordigers van de drie landen aan om betere economische integratie en versterking van toeleveringsketens te bespreken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
10 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
11 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
11 uur geleden