'Metaalmoeheid mogelijk oorzaak straalmotorincident Meerssen'
MEERSSEN (ANP) - Mogelijk was metaalmoeheid de oorzaak van het incident met een straalmotor van een Boeing 747-400 afgelopen zaterdag in Meerssen. Dat zei Benno Baksteen, deskundige op het gebied van de nationale luchtvaart. Hij zei dat tijdens een onlinevergadering donderdagavond, waarin inwoners van Meerssen informatie kregen over het vliegincident.
Een vrachtvliegtuig verloor zaterdagmiddag zo'n tweehonderd metalen onderdelen uit de linkermotor. Die kletterden neer op daken, auto's en in tuinen van mensen in Meersen, waarbij twee mensen licht gewond raakten. Dat gebeurde vlak nadat het vliegtuig was opgestegen van Maastricht Aachen AirPort. Het vliegtuig maakte een uur later een noodlanding in Luik, na eerst kerosine geloosd te hebben om gewicht te verliezen.
Tijdens een eerste inspectie afgelopen zondag bleek dat de voorkant van de motor niet beschadigd was. Dat sluit een aanvaring met een vogel of een drone waarschijnlijk uit, bleek tijdens de informatiesessie. De achterkant van de motor was wel beschadigd, en dat kan volgens Baksteen wijzen op een haarscheurtje of metaalmoeheid. De Onderzoeksraad voor de Veiligheid heeft de defecte motor van het toestel in beslag genomen voor onderzoek. De onderzoeksresultaten zijn volgens Baksteen mogelijk pas over ongeveer een jaar bekend. Het toestel heeft donderdagochtend met een nieuwe motor vanaf het vliegveld in Luik zijn reis voortgezet.
Volgens de luchtverkeersleider die dienst had toen het ongeluk gebeurde verliep het opstijgen vanaf de landingsbaan vlekkeloos. Maar vlak daarna zag hij op 300 meter hoogte een korte steekvlam uit de motor komen, waarop de piloot werd gewaarschuwd. Die klom naar 3 kilometer hoogte om rondjes vliegend boven de Ardennen kerosine te kunnen lozen.
Volgens Baksteen gaat het om een toestel uit 1991, en ook de motor heeft waarschijnlijk die leeftijd. Tot 2006 was het een passagiersvliegtuig, daarna werd het omgebouwd tot vrachtvliegtuig. Volgens Baksteen zijn er strenge controles op het onderhoud. Zo worden dit soort vliegtuigen om de zes jaar uit elkaar genomen en weer in elkaar gezet. Ongelukken zoals zaterdag boven Meerssen zijn volgens Baksteen zeer zeldzaam.
De provincie Limburg heeft een meldpunt geopend waar getroffen inwoners met vragen vanaf vrijdag terecht kunnen, ook over verzekeringskwesties.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
1 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een 35-jarige Somalische man moet veertien weken de cel in, omdat hij na zijn asielprocedures niet terug wil naar Somalië en iemand heeft mishandeld. Dat heeft de politierechter van de rechtbank Midden-Nederland besloten.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Raadsleden in Gorinchem zitten met een dilemma, nu het Openbaar Ministerie onderzoekt of in de gemeente mogelijk stemmen zijn geronseld. De oude gemeenteraad kan de verkiezingsuitslag geldig verklaren en het onderzoek afwachten, maar ook besluiten dat er een herstemming moet komen, wat uniek zou zijn. De partij die met 7 zetels (van de 25) de grootste werd, Democraten Gorinchem, is daar vooralsnog niet voor.
4 uur geleden