Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Metaalbedrijven minder positief door materiaaltekorten

Metaalbedrijven minder positief door materiaaltekorten

NIEUWEGEIN (ANP) - Mkb-bedrijven in de metaalsector zijn beduidend minder positief geworden over de verwachtingen voor het eerste kwartaal van 2022. De grootste uitdagingen voor de sector zijn de gestegen grondstofprijzen en de beschikbaarheid van personeel en materialen. Dat meldt branchevereniging Koninklijke Metaalunie in de economische barometer van de sector.

Het MKB-metaal heeft een goed vierde kwartaal achter de rug, waarin zowel de binnen- en buitenlandse orderpositie als het bedrijfsresultaat verbeterde ten opzichte van het derde kwartaal. De verwachtingen van de binnenlandse orderpositie voor het eerste kwartaal zijn echter aanmerkelijk gematigder dan in de vorige kwartalen. In de eerste drie kwartalen van 2021 gaf een kwart van de bedrijven aan een groei van de orderpositie te verwachten. In het vierde kwartaal is dit teruggevallen tot slechts 8 procent.

Bedrijven die meer dan 10 procent van hun omzet exporteren verwachten voor het eerste kwartaal wel een verdere groei van de orderportefeuille. Van de exporteurs verwacht een derde een groei van de buitenlandse orderpositie, terwijl 8 procent verwacht dat deze zal afnemen.

Verkoopprijzen

In het vierde kwartaal had het merendeel van de bedrijven te maken met materialen of componenten die niet leverbaar waren. Chips, aluminium, roestvrijstaal, buizen- en kokermateriaal, kunststoffen, machineonderdelen en grondstoffen voor coatings waren het minst voorradig.

Net als in de voorliggende kwartalen verhoogde ook in het vierde kwartaal zes op de tien bedrijven hun verkoopprijzen. De verschillen tussen de sectoren bleven daarbij groot. De meeste bedrijven die de verkoopprijs hebben verhoogd, waren actief in de bouw of in de metaalwarensector.

Ook gaven minder bedrijven aan vast personeel in dienst te hebben ten opzichte van het begin van 2021. Voor ingehuurd personeel gelden vergelijkbare uitkomsten. Het aandeel bedrijven met vacatures blijft hoog, maar was iets minder hoog dan eerder in het jaar.

Meer uit Financieel

Rheinmetall gaat munitie- en kruitfabriek in Bulgarije bouwen

SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft dinsdag een overeenkomst getekend met de Bulgaarse overheid voor de bouw van een fabriek voor artilleriemunitie en kruit in het land. Daarmee is een investering gemoeid van ongeveer 1 miljard euro. Rheinmetall is bezig de productiecapaciteit sterk uit te breiden om zo aan de grote vraag naar munitie te kunnen voldoen, onder meer voor de oorlog in Oekraïne.

49 minuten geleden
Pakketbezorger UPS schrapt 34.000 banen, veel meer dan gepland

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse pakketbezorger UPS heeft dit jaar 34.000 banen geschrapt, vooral onder chauffeurs en pakketverwerkers. Dit is 70 procent meer dan het eerdere doel van het concern, werd dinsdag bekend.

52 minuten geleden
ING schrapt mogelijk tot bijna duizend banen

AMSTERDAM (ANP) - ING schrapt tot eind volgend jaar mogelijk tot 950 banen in Nederland, onder meer omdat functies kunnen worden vervangen door kunstmatige intelligentie. Dat volgt uit een prognose die de bank heeft ingediend bij uitkeringsinstantie UWV. Dat is een wettelijk verplichte stap.

1 uur geleden
Amazon schrapt ongeveer 14.000 kantoorbanen

SEATTLE (ANP) - Amazon gaat ongeveer 14.000 kantoorbanen schrappen, meldt het webwinkelconcern dinsdag. Daarmee wil Amazon de bureaucratie binnen het bedrijf verminderen en lagen wegwerken.

2 uur geleden
Overslag in Rotterdamse haven omlaag door zwakke Duitse industrie

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van dit jaar afgenomen, onder meer door de lagere productie van de Duitse staalindustrie. Het Havenbedrijf Rotterdam meldt dat er 2,6 procent minder goederen zijn overgeslagen, waaronder ijzererts, schroot, olieproducten en kolen.

2 uur geleden
Spaarpunten Douwe Egberts volgend jaar in te wisselen bij Bruna

UTRECHT (ANP) - De bekende spaarpunten van Douwe Egberts zijn vanaf komend voorjaar weer in te wisselen in de winkel. Douwe Egberts heeft in Bruna een nieuwe partner gevonden voor zijn al meer dan een eeuw oude spaarprogramma voor klanten. Het koffiemerk trok jarenlang samen op met Blokker, maar die keten ging vorig jaar failliet. Vervolgens ging Douwe Egberts op zoek naar een nieuwe partner.

3 uur geleden
EU en China overleggen over handelsconflict zeldzame grondstoffen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Brussel en China voeren deze week gesprekken over handelsgeschillen, nu de Chinese beperkingen op de export van belangrijke zeldzame grondstoffen en chips de Europese auto-industrie dreigen te verstoren.

3 uur geleden