Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Metaalbedrijven minder positief door materiaaltekorten

Metaalbedrijven minder positief door materiaaltekorten

NIEUWEGEIN (ANP) - Mkb-bedrijven in de metaalsector zijn beduidend minder positief geworden over de verwachtingen voor het eerste kwartaal van 2022. De grootste uitdagingen voor de sector zijn de gestegen grondstofprijzen en de beschikbaarheid van personeel en materialen. Dat meldt branchevereniging Koninklijke Metaalunie in de economische barometer van de sector.

Het MKB-metaal heeft een goed vierde kwartaal achter de rug, waarin zowel de binnen- en buitenlandse orderpositie als het bedrijfsresultaat verbeterde ten opzichte van het derde kwartaal. De verwachtingen van de binnenlandse orderpositie voor het eerste kwartaal zijn echter aanmerkelijk gematigder dan in de vorige kwartalen. In de eerste drie kwartalen van 2021 gaf een kwart van de bedrijven aan een groei van de orderpositie te verwachten. In het vierde kwartaal is dit teruggevallen tot slechts 8 procent.

Bedrijven die meer dan 10 procent van hun omzet exporteren verwachten voor het eerste kwartaal wel een verdere groei van de orderportefeuille. Van de exporteurs verwacht een derde een groei van de buitenlandse orderpositie, terwijl 8 procent verwacht dat deze zal afnemen.

Verkoopprijzen

In het vierde kwartaal had het merendeel van de bedrijven te maken met materialen of componenten die niet leverbaar waren. Chips, aluminium, roestvrijstaal, buizen- en kokermateriaal, kunststoffen, machineonderdelen en grondstoffen voor coatings waren het minst voorradig.

Net als in de voorliggende kwartalen verhoogde ook in het vierde kwartaal zes op de tien bedrijven hun verkoopprijzen. De verschillen tussen de sectoren bleven daarbij groot. De meeste bedrijven die de verkoopprijs hebben verhoogd, waren actief in de bouw of in de metaalwarensector.

Ook gaven minder bedrijven aan vast personeel in dienst te hebben ten opzichte van het begin van 2021. Voor ingehuurd personeel gelden vergelijkbare uitkomsten. Het aandeel bedrijven met vacatures blijft hoog, maar was iets minder hoog dan eerder in het jaar.

Meer uit Financieel

Brussel vreest staatssteun bij Chinese overname MediaMarkt-moeder

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.

6 minuten geleden
Bandenfabrikant Michelin schrapt tot 1500 banen in Frankrijk

CLERMONT-FERRAND (ANP) - De Franse bandenfabrikant Michelin is van plan de komende drie jaar tot 1500 banen te schrappen in Frankrijk. Daarmee wil het bedrijf de kosten verminderen en de organisatie vereenvoudigen.

31 minuten geleden
EU legt Temu boete van 200 miljoen op om illegale producten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie legt de Chinese webwinkel Temu een boete van 200 miljoen euro op. Brussel doet dat omdat het bedrijf nalaat de verkoop van illegale producten van het platform te weren. Daarmee overtreedt de webwinkel de digitale wetgeving van de EU, concludeert de Commissie.

50 minuten geleden
China komt met tegenreactie als EU handelsbeperkingen uitbreidt

BEIJING (ANP/RTR/DPA) - China waarschuwt dat het tegenmaatregelen zal nemen als de Europese Unie besluit de handelsbeperkingen met China verder uit te breiden. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigt het Europese landenblok ook van het "selectief gebruiken" van gegevens om de beweringen over onevenwichtige handelsbetrekkingen tussen China en de EU te rechtvaardigen.

1 uur geleden
Ook ING beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheken

AMSTERDAM (ANP) - ING beperkt de mogelijkheden bij het afsluiten van een aflossingsvrije hypotheek en volgt daarmee het voorbeeld van andere Nederlandse banken. Binnenkort kunnen klanten tot maximaal 30 procent van de woningwaarde financieren met een lening waarover ze tussentijds alleen de rente hoeven te betalen.

2 uur geleden
ACM beboet bedrijf achter veilingwebsite voor misleiding

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.

2 uur geleden
Transavia trekt zaak om halvering grondafhandelaren Schiphol in

HAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.

2 uur geleden