Meta stopt met feitenchecks door onafhankelijke experts in VS
MENLO PARK (ANP) - Het socialemediabedrijf Meta stopt in de Verenigde Staten met feitelijke controles door experts op berichten die zich snel verspreiden op Facebook of Instagram. Volgens topman Mark Zuckerberg waren die checks door onafhankelijke organisaties goed bedoeld, maar leiden ze te vaak tot vormen van censuur.
Meta wil in plaats van onafhankelijke factcheckers een systeem optuigen als dat van X, het voormalige Twitter. Na de overname van dat platform door Elon Musk kwam een functie die andere gebruikers de mogelijkheid geeft om commentaar te leveren bij mogelijk misleidende berichten op X.
Meta, dat toen nog Facebook heette, zette eind 2016 een systeem op met factcheckers. Dat gebeurde na een storm aan kritiek op Facebook omdat via sociale media nepnieuws rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen zich snel verspreidde. Onder andere het internationale persbureau AFP doet veel van dit soort controles, waarna berichten gelabeld kunnen worden als nepnieuws of minder snel verspreid worden.
Donald Trump
Nu stopt Meta in de VS met die praktijk omdat "experts, zoals iedereen, hun eigen vooringenomenheid en perspectieven hebben", schrijft Joel Kaplan, de nieuwe directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, in een blogpost. "Dit was te zien aan de keuzes die sommigen maakten over wat gecheckt moest worden en hoe. Na verloop van tijd leidde dat tot te veel berichten die op feiten werden gecheckt terwijl mensen begrepen dat het om legitieme politieke uitingen of discussies ging."
Donald Trump, die binnenkort aantreedt als president van de VS, hekelde in het verleden meermaals het beleid van Meta om nepnieuws tegen te gaan. De Republikein beweerde dat Facebook speciaal beleid tegen hem voerde.
Texas
Nu lijkt Meta een koers te willen varen die Trump minder aanstootgevend vindt. Zuckerberg dineerde in november met de aanstaande president. Deze week werd bekend dat een bekende bondgenoot van Trump, topman Dana White van vechtsportbedrijf UFC, in de raad van bestuur van Meta komt.
Meta kondigde ook aan dat het bedrijf minder op geautomatiseerde systemen wil leunen bij het schrappen van berichten die tegen de regels van het socialemediabedrijf ingaan. Ook verhuizen de afdelingen die in de VS werken aan de veiligheid en betrouwbaarheid van Meta's platforms van Californië naar Texas.
Het is niet direct duidelijk wat de beslissing betekent voor het beleid in de Europese Unie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
4 uur geleden