Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meta en IBM vormen coalitie die AI-kennis gaat delen

Meta en IBM vormen coalitie die AI-kennis gaat delen

MENLO PARK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta en technologieconcern IBM richten een verbond op met ruim vijftig bedrijven en organisaties die kennis over kunstmatige intelligentie (AI) gaan delen. Daarmee hopen ze innovatie aan te jagen en risico's rond nieuwe technologieën snel op te sporen en te beperken.

De groep, waar ook universiteiten bij zitten, wil het aantal AI-modellen dat gratis beschikbaar is voor onderzoekers vergroten. Door veel mensen tegelijkertijd te laten werken met dit soort modellen neemt de kennis daarover sneller toe, is de gedachte.

Meta gaf eerder al grote taalmodellen vrij waarop AI-chatbots draaien. Dat zijn modellen, kortweg LLM's, die op basis van grote hoeveelheden tekst zelf leren voorspellen wat logische zinnen zijn. "We vinden het beter als AI op een open manier wordt ontwikkeld. Meer mensen kunnen er voordeel uit halen, innovatieve producten maken en werken aan de veiligheid", zei Meta-bestuurder Nick Clegg.

Transparantie

OpenAI doet niet mee aan het samenwerkingsverband. Het bedrijf achter ChatGPT baarde het afgelopen jaar opzien met zijn geavanceerde AI-programma's die zelf teksten of beelden creëren. De recente onrust bij het bedrijf, waar topman Sam Altman werd ontslagen en kort daarna weer terugkeerde, wakkerde discussies aan over de mate van transparantie die nodig is bij de ontwikkeling van nieuwe AI-technologieën.

Een van de doelen van het verbond is het opstellen van standaarden en hulpmiddelen die AI veilig moeten houden. Ook wil de AI Alliance, zoals de samenwerking heet, lesmateriaal ontwikkelen om de maatschappij en beleidsmakers "te informeren over voordelen, risico's, oplossingen en gerichte regulering" rond kunstmatige intelligentie.

Beleid en standaarden

Naast Meta en IBM staan ook chipproducenten AMD en Intel, elektronicaconcern Sony en de stichting voor opensourcesoftware Linux bij de aangesloten organisaties. Ook zijn de Yale-universiteit, de faculteit voor computerwetenschappen van de University of California en de Technische Universiteit van München deelnemers.

"Dit partnerschap stelt ons in staat om met veel leiders uit de academische wereld en het bedrijfsleven samen te werken aan onderzoek en tegelijkertijd beleid en standaarden te vormen voor veilige, verklaarbare en betrouwbare kunstmatige intelligentie", verklaarde Jeffrey Brock, decaan van de faculteit voor toegepaste wetenschap van Yale.

Meer uit Financieel

Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

5 uur geleden
Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

6 uur geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

8 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

9 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

9 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

11 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

11 uur geleden