Met tekort van 391.000 woningen blijft snel bouwen inzet kabinet
DEN HAAG (ANP) - Om het grote woningtekort te lijf te gaan, moet ook volgend jaar zo veel en zo snel mogelijk worden gebouwd, zegt demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). "Voor 2024 blijft de belangrijkste inzet om snel te bouwen wat al vergund is en snel te vergunnen wat op korte termijn gebouwd kan worden." Het tekort aan woningen bedraagt 391.000 woningen, zo blijkt uit de vrijdag gepubliceerde Staat van de Volkshuisvesting.
"De woningnood is groot, mensen zitten in de knel omdat ze geen betaalbare woning kunnen vinden", zegt De Jonge. "Daarom hebben we de regie hernomen om meer betaalbare woningen te bouwen en dat moeten we volhouden."
Het kabinet-Rutte IV heeft in het regeerakkoord de ambitie neergelegd om tot en met 2030 981.000 huizen te realiseren. Sinds de start van het kabinet zijn er 180.000 huizen gebouwd of omgebouwd. De Jonge heeft met 35 regio's afspraken gemaakt over te bouwen woningen.
Bouwtempo
Door onder meer gestegen bouwprijzen en gestegen (hypotheek)rente is het bouwtempo teruggezakt. Het kabinet zet "alles op alles om door te bouwen en de dip in de bouw als gevolg van de gestegen rente te beperken", aldus de demissionair minister.
Zowel binnen als buiten het stedelijk gebied wordt gebouwd, en zowel groot- als kleinschalig, meldt de Staat van de Volkshuisvesting. Van de nieuwe woningen moet twee derde betaalbaar. Voor huurwoningen is dat rond de 1100 euro, voor een koopwoning wordt de NHG-grens gehanteerd. Die ligt dit jaar op 405.000 euro en volgend jaar op 435.000 euro.
Innovatieve manier
Er moet op een innovatieve manier gebouwd worden, met oog voor duurzaamheid, benadrukt het ministerie nog maar eens in de publicatie. Daarbij wordt gedacht aan het 'optoppen' van woningen, flexwoningen en het ombouwen van bijvoorbeeld kantoorpanden naar woningen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden