Met tekort van 391.000 woningen blijft snel bouwen inzet kabinet
DEN HAAG (ANP) - Om het grote woningtekort te lijf te gaan, moet ook volgend jaar zo veel en zo snel mogelijk worden gebouwd, zegt demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). "Voor 2024 blijft de belangrijkste inzet om snel te bouwen wat al vergund is en snel te vergunnen wat op korte termijn gebouwd kan worden." Het tekort aan woningen bedraagt 391.000 woningen, zo blijkt uit de vrijdag gepubliceerde Staat van de Volkshuisvesting.
"De woningnood is groot, mensen zitten in de knel omdat ze geen betaalbare woning kunnen vinden", zegt De Jonge. "Daarom hebben we de regie hernomen om meer betaalbare woningen te bouwen en dat moeten we volhouden."
Het kabinet-Rutte IV heeft in het regeerakkoord de ambitie neergelegd om tot en met 2030 981.000 huizen te realiseren. Sinds de start van het kabinet zijn er 180.000 huizen gebouwd of omgebouwd. De Jonge heeft met 35 regio's afspraken gemaakt over te bouwen woningen.
Bouwtempo
Door onder meer gestegen bouwprijzen en gestegen (hypotheek)rente is het bouwtempo teruggezakt. Het kabinet zet "alles op alles om door te bouwen en de dip in de bouw als gevolg van de gestegen rente te beperken", aldus de demissionair minister.
Zowel binnen als buiten het stedelijk gebied wordt gebouwd, en zowel groot- als kleinschalig, meldt de Staat van de Volkshuisvesting. Van de nieuwe woningen moet twee derde betaalbaar. Voor huurwoningen is dat rond de 1100 euro, voor een koopwoning wordt de NHG-grens gehanteerd. Die ligt dit jaar op 405.000 euro en volgend jaar op 435.000 euro.
Innovatieve manier
Er moet op een innovatieve manier gebouwd worden, met oog voor duurzaamheid, benadrukt het ministerie nog maar eens in de publicatie. Daarbij wordt gedacht aan het 'optoppen' van woningen, flexwoningen en het ombouwen van bijvoorbeeld kantoorpanden naar woningen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
9 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
22 uur geleden