Met tekort van 391.000 woningen blijft snel bouwen inzet kabinet
DEN HAAG (ANP) - Om het grote woningtekort te lijf te gaan, moet ook volgend jaar zo veel en zo snel mogelijk worden gebouwd, zegt demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). "Voor 2024 blijft de belangrijkste inzet om snel te bouwen wat al vergund is en snel te vergunnen wat op korte termijn gebouwd kan worden." Het tekort aan woningen bedraagt 391.000 woningen, zo blijkt uit de vrijdag gepubliceerde Staat van de Volkshuisvesting.
"De woningnood is groot, mensen zitten in de knel omdat ze geen betaalbare woning kunnen vinden", zegt De Jonge. "Daarom hebben we de regie hernomen om meer betaalbare woningen te bouwen en dat moeten we volhouden."
Het kabinet-Rutte IV heeft in het regeerakkoord de ambitie neergelegd om tot en met 2030 981.000 huizen te realiseren. Sinds de start van het kabinet zijn er 180.000 huizen gebouwd of omgebouwd. De Jonge heeft met 35 regio's afspraken gemaakt over te bouwen woningen.
Bouwtempo
Door onder meer gestegen bouwprijzen en gestegen (hypotheek)rente is het bouwtempo teruggezakt. Het kabinet zet "alles op alles om door te bouwen en de dip in de bouw als gevolg van de gestegen rente te beperken", aldus de demissionair minister.
Zowel binnen als buiten het stedelijk gebied wordt gebouwd, en zowel groot- als kleinschalig, meldt de Staat van de Volkshuisvesting. Van de nieuwe woningen moet twee derde betaalbaar. Voor huurwoningen is dat rond de 1100 euro, voor een koopwoning wordt de NHG-grens gehanteerd. Die ligt dit jaar op 405.000 euro en volgend jaar op 435.000 euro.
Innovatieve manier
Er moet op een innovatieve manier gebouwd worden, met oog voor duurzaamheid, benadrukt het ministerie nog maar eens in de publicatie. Daarbij wordt gedacht aan het 'optoppen' van woningen, flexwoningen en het ombouwen van bijvoorbeeld kantoorpanden naar woningen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft afkeer van een bepaalde politieke partij, blijkt uit het Nationaal Kiezersonderzoek over de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen. Die afkeer is er veelal tussen de politieke flanken onderling, bijvoorbeeld van GroenLinks-PvdA-stemmers tegen de PVV of van BBB-kiezers tegen GroenLinks-PvdA.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
2 dagen geleden