Met fietsacties naar onveilige plekken eisen vrouwen de nacht op
AMSTERDAM (ANP) - In diverse steden zijn zaterdagavond fietstochten georganiseerd door de feministische actiegroep Dolle Mina. Vele honderden vrouwen fietsten een route van uitgaanscentra naar donkere plekken die nu onveilig zijn of zo worden ervaren. 'De nacht is ook van ons' was het thema.
Onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Amersfoort, Arnhem, Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Enschede, Deventer, Coevorden, Eindhoven, Tilburg, Nijmegen, Den Bosch en Maastricht was er zo'n bonte optocht van verlichte fietsen.
Inzet van de actie is het veilig maken van de straten voor vrouwen en meisjes, die maar al te vaak slachtoffer zijn van seksueel geweld, met name in het donker. Sinds de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude en andere geweldsincidenten tegen vrouwen is er een sterke beweging op gang gekomen om het voor vrouwen veilig te maken op straat. "Samen eisen we terug wat altijd al van ons was: De nacht. De straat. De toekomst", aldus Dolle Mina.
In Amsterdam gaf regeringscommissaris seksueel geweld Mariëtte Hamer bij de Stopera het startschot voor een fietsroute naar het Science Park, aan de rand van stadsdeel Oost. Bij EenVandaag pleitte zij voor een aparte minister voor Gelijkheid. Die zou alle aanpakken tegen onveiligheid en seksueel geweld tegen vrouwen moeten bundelen.
Eerder op zaterdagavond was er in Den Haag een protestmars voor veiligheid van vrouwen en meisjes. Daar deden honderden mensen aan mee.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse fracties D66, GroenLinks, Volt en Partij voor de Dieren (PvdD) willen dat de hoofdstad asielopvang voor kwetsbare groepen vluchtelingen organiseert. Daaronder vallen lhbtiq+-personen.
30 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De advocaten van Mohamed en Muhanad Al N., broers van de vorig jaar mei vermoorde Ryan Al Najjar (18), hebben maandag de rechtbank in Lelystad om vrijspraak gevraagd. Er is volgens de raadslieden geen sluitend bewijs voor de stelling dat het tweetal, 23 en 25 jaar oud, betrokken is geweest bij het om het leven brengen van de jonge vrouw. Alleen vader Khaled Al N. is, zoals hij zelf ook zegt, schuldig aan het misdrijf.
1 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Een 21-jarige man heeft in de nacht van zondag op maandag acht uur lang in de Caribische Zee bij Aruba gezwommen om zichzelf te redden nadat hij door onbekende oorzaak van zijn jetski was geraakt. Hij was rond 15.00 uur de zee opgevaren met een jetski, maar keerde niet meer terug. De gewaarschuwde Kustwacht begon een zoektocht en trof het vaartuig op zo'n 5 zeemijl (9 kilometer) uit de kust aan, maar zonder de man.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het staatsbezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Suriname heeft "in het licht van de historie een bijzondere lading". Dat zei de koning maandag in Paramaribo nadat hij en de koningin welkom waren geheten door president Jennifer Simons.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt 10 miljoen euro vrij om het zogeheten Makandra-programma voort te zetten dat de samenwerking tussen Nederlandse en Surinaamse overheidsorganisaties moet versterken. Dat maakte demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bekend in Suriname. Hij is daar voor het staatsbezoek van het koningspaar.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 23-jarige Ayoub M. voor de dodelijke steekpartij bij de Rotterdamse Erasmusbrug op 19 september vorig jaar. Een 32-jarige Rotterdammer kwam daarbij om het leven. Een man uit Zwitserland raakte gewond. M., afkomstig uit Amersfoort, werd overmeesterd door omstanders.
4 uur geledenZEVENBERGEN (ANP) - De inwoners van het Brabantse dorp Moerdijk blijven nog minimaal een halfjaar in onzekerheid. Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk, waarvoor het dorp mogelijk moet verdwijnen. De gemeente Moerdijk maakte bijna drie weken geleden bekend maar één optie te zien: het dorp Moerdijk opgeven om hier ruimte te maken voor de energieprojecten van Powerport.
4 uur geleden