Met 'Beast' Van den Berg gaan teamsprinters voor nieuwe titel
APELDOORN (ANP) - Samen met Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland gaat Roy van den Berg woensdag in Apeldoorn bij de EK baanwielrennen voor een nieuwe titel op de teamsprint. De 35-jarige krachtpatser, bijgenaamd 'The Beast', is de starter. Van den Berg komt vanuit stilstand in één ronde tot een snelheid van zo'n 67 kilometer per uur. Daarna zit zijn taak erop.
Het lijkt zo simpel, maar het luistert nauw, vertelt de van oorsprong Kampenaar, die met oud-renster Yvonne Hijgenaar en hun twee kinderen dicht bij Omnisport woont. De EK, die woensdag beginnen, zijn een thuiswedstrijd. "En daarom zeker van belang, al ligt onze piek dit voorjaar bij de wedstrijd om de Nations Cup in Hongkong." Daar treffen de Nederlanders het team van Australië, de grootste concurrent straks op de Olympische Spelen van Parijs waar het om het verdedigen van de titel gaat.
Van den Berg is wellicht de minst bekende van het drietal. Vooral omdat zijn optreden op grote toernooien zich beperkt tot dat ene rondje, waar Lavreysen bijvoorbeeld al vijf keer wereldkampioen sprint werd, vaak ten koste van Hoogland. Van den Berg is de man die op de teamsprint de boel in gang trekt en na een ronde omhoog stuurt. Lavreysen neemt het dan over, waarna Hoogland in de derde ronde alleen overblijft om een tijd neer te zetten.
Nieuwe trainingsvormen
De Nederlanders waren jarenlang onverslaanbaar, tot de WK van 2022, waar Australië de hegemonie doorbrak. Het had alles te maken met rugklachten die Van den Berg al langer teisterden. Hij moest zijn hele trainingsprogramma omgooien, maar keerde een jaar later in Glasgow geheeld en fit terug. De wereldtitel was weer voor Oranje, Van den Berg was emotioneel en opgelucht.
De missie was geslaagd, maar richting Parijs besloot hij toch weer tot nieuwe trainingsvormen. De balans tussen kracht opbouwen, explosiviteit behouden en de rug ontzien is gevonden. "Het is een puzzel", zegt hij, maar wel een die hij met liefde doet. "Ik ben bezeten van fietsen, van het spel. Iedere dag ben ik bezig met welke lijnen ik heb gefietst, met waar ik in de gym verbeterpunten heb. Ik ben ook een type dat net even verder gaat waar anderen stoppen. Je bent als starter altijd bezig om pk's te creëren."
De EK zijn zeker geen tussendoortje, bezweert hij. Maar in Hongkong, half maart, wil de 'Bullet Train' pieken. Het is vrijwel zeker het enige moment dat ze hun concurrenten treffen voordat het in Parijs in augustus om olympisch goud gaat. "Even een signaal afgeven", noemt Van den Berg dat.
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Jenning de Boo heeft op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen zijn tweede startbewijs voor de Olympische Spelen veroverd. De 21-jarige Groninger won de 1000 meter in 1.06,84. Hij bleef wereldkampioen Joep Wennemars en Kjeld Nuis voor.
12 uur geledenLOENHOUT (ANP) - Voor de Belgische veldrijder Laurens Sweeck is door een val tijdens de Azencross van Loenhout het seizoen maandag voortijdig geëindigd. De leider in het klassement om de wereldbeker heeft een schouderblessure opgelopen, meldt zijn ploeg Crelan-Corendon.
13 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Antoinette Rijpma-de Jong heeft zich gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Milaan. De 30-jarige Friezin van Reggeborgh won op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen de 1500 meter in 1.53,02. Femke Kok werd verrassend tweede in 1.53,03. Marijke Groenewoud werd derde met 1.53,05.
14 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Joy Beune is er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de 1500 meter op de Olympische Spelen van Milaan. De regerend wereldkampioene op die afstand eindigde op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen met 1.53,21 als vierde.
14 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Lisa van Belle en Lorena Wiebes hebben op de slotdag van de Nederlandse kampioenschappen baanwielrennen in Apeldoorn de titel veroverd op de koppelkoers. Voor Wiebes, die dit jaar op de weg 25 overwinningen boekte, was het haar vierde succes dit NK.
15 uur geledenLOENHOUT (ANP) - Mathieu van der Poel heeft ook in de Azencross van Loenhout zijn ongeslagen status als veldrijder deze winter behouden. De Nederlander van Alpecin-Deceuninck reed in de cross die meetelt voor de X2O-trofee vanaf de vierde van acht ronden alleen voorop, nadat zijn rivaal Wout van Aert te maken had gekregen met een lekke band.
16 uur geledenLOENHOUT (ANP) - Lucinda Brand heeft maandag de Azencross gewonnen, een veldrit die meetelt voor de X2O-trofee in het Belgische Loenhout. Voor de 36-jarige Dordtse van Baloise Glowi Lions was het haar twaalfde zege op rij.
18 uur geleden