Met apenpokken besmette hond leidt tot waarschuwing WHO
GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt mensen die besmet raken met het apenpokkenvirus en huisdieren hebben om extra voorzorgsmaatregelen te nemen. Vorige week werd een eerste besmetting bij een hond gemeld nadat het dier bij zijn besmette baasjes in bed had geslapen. Dat zoiets "in theorie" mogelijk was, wisten experts van de WHO. Zo'n besmetting verhoogt de kans op gevaarlijke mutaties.
Het medische tijdschrift The Lancet meldde de besmetting van een Italiaanse windhond van vier jaar oud in Parijs. Het dier, dat in het bezit is van twee mannen die samenwonen en een open relatie hebben, kreeg last van verscheidene symptomen die passen bij apenpokken zoals de kenmerkende blaasjes.
Mensen met apenpokken worden volgens de officiële WHO-richtlijnen nu geadviseerd om zich niet alleen van andere mensen maar ook van huisdieren te isoleren. Rosamund Lewis, expert op het gebied van apenpokken bij de WHO, vertelde woensdag aan verslaggevers dat een besmetting van mens op dier bijzonder gevaarlijk kan zijn "omdat het virus zo mogelijk op een andere manier muteert".
De besmetting van één hond baart niet per se zorgen, stelt Lewis. "Gevaarlijk wordt het wanneer het virus zich hierdoor verder verspreidt naar een andere diersoort, die weer een andere diersoort besmet. Dan kan het virus snel muteren", aldus de expert.
Apenpokken werden oorspronkelijk geïdentificeerd in 1958, de eerste mens werd in 1970 besmet. Tot voor kort ging het virus alleen in landen in Centraal-Afrika rond, maar sinds begin dit jaar werden volgens de WHO meer dan 35.000 besmettingen in 92 landen gemeld. De organisatie heeft apenpokken daarom vorige maand uitgeroepen tot internationaal gevaar voor de volksgezondheid.
Het virus verspreidt zich door huid-op-huidcontact maar kan ook worden overgedragen door het delen van kleding of lakens. Mannen die seks hebben met mannen worden momenteel vooral besmet met het virus, maar iedereen kan het oplopen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het vijftienpuntenplan dat de VS hebben voorgelegd aan Iran, is ontvangen en leidde tot "sterke en positieve berichten en gesprekken". Dat zegt de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff in een toelichting over de toenadering die de VS hebben gezocht tot Iran.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Iran was van plan om het Midden-Oosten over te nemen, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd tijdens een kabinetsbijeenkomst. "Maar wij kwamen toevallig langs, dus het was niet zo makkelijk."
24 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Europese Commissie vindt dat Oekraïne geen grondgebied moet afstaan om de oorlog te beëindigen. Dat de Verenigde Staten dat van plan lijken, speelt Rusland in de kaart, aldus de Europese buitenlandchef Kaja Kallas.
57 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een automatisch geweer cadeau gegeven, meldt het Belarussische staatspersbureau BelTA. Loekasjenko was in Pyongyang op bezoek voor het ondertekenen van een vriendschapsverdrag en de twee leiders wisselden veel geschenken met elkaar uit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Franse zanger Patrick Bruel wordt ook in België aangeklaagd voor een zedendelict. De aanranding vond in 2010 plaats in een gebouw van de Belgische Franstalige publieke omroep RTBF, zegt het vermeende slachtoffer, Karine Viseur, in een interview met RTL.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ongeveer zevenhonderd leden van Hezbollah te hebben gedood sinds de oorlog met die Libanese beweging begin deze maand begon. Hezbollah is een bondgenoot van Iran en daardoor wordt Libanon meegesleurd in de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte brengt naar eigen zeggen wel degelijk wat in tegen de klachten en beledigingen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van Europese bondgenoten. Hij wijst erop dat Europa meer tijd nodig heeft om te helpen een eind te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz omdat de VS hun bondgenoten niet over hun aanval op Iran hebben ingelicht.
3 uur geleden