Met apenpokken besmette hond leidt tot waarschuwing WHO
GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt mensen die besmet raken met het apenpokkenvirus en huisdieren hebben om extra voorzorgsmaatregelen te nemen. Vorige week werd een eerste besmetting bij een hond gemeld nadat het dier bij zijn besmette baasjes in bed had geslapen. Dat zoiets "in theorie" mogelijk was, wisten experts van de WHO. Zo'n besmetting verhoogt de kans op gevaarlijke mutaties.
Het medische tijdschrift The Lancet meldde de besmetting van een Italiaanse windhond van vier jaar oud in Parijs. Het dier, dat in het bezit is van twee mannen die samenwonen en een open relatie hebben, kreeg last van verscheidene symptomen die passen bij apenpokken zoals de kenmerkende blaasjes.
Mensen met apenpokken worden volgens de officiële WHO-richtlijnen nu geadviseerd om zich niet alleen van andere mensen maar ook van huisdieren te isoleren. Rosamund Lewis, expert op het gebied van apenpokken bij de WHO, vertelde woensdag aan verslaggevers dat een besmetting van mens op dier bijzonder gevaarlijk kan zijn "omdat het virus zo mogelijk op een andere manier muteert".
De besmetting van één hond baart niet per se zorgen, stelt Lewis. "Gevaarlijk wordt het wanneer het virus zich hierdoor verder verspreidt naar een andere diersoort, die weer een andere diersoort besmet. Dan kan het virus snel muteren", aldus de expert.
Apenpokken werden oorspronkelijk geïdentificeerd in 1958, de eerste mens werd in 1970 besmet. Tot voor kort ging het virus alleen in landen in Centraal-Afrika rond, maar sinds begin dit jaar werden volgens de WHO meer dan 35.000 besmettingen in 92 landen gemeld. De organisatie heeft apenpokken daarom vorige maand uitgeroepen tot internationaal gevaar voor de volksgezondheid.
Het virus verspreidt zich door huid-op-huidcontact maar kan ook worden overgedragen door het delen van kleding of lakens. Mannen die seks hebben met mannen worden momenteel vooral besmet met het virus, maar iedereen kan het oplopen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
36 minuten geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
3 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
3 uur geleden