
Merz wil uiterlijk met Pasen nieuwe Duitse regering hebben
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraat Friedrich Merz, die na zijn verkiezingsoverwinning bondskanselier wil worden, streeft naar een regering voor Pasen. Op televisie zei hij dat de komende acht weken voldoende moeten zijn voor de vorming van een coalitie. Hij noemde Pasen (20/21 april) als uiterste datum.
Volgens de jongste prognoses hebben de christendemocraten van CDU/CSU ruim 28 procent van de stemmen gekregen. Met minder dan 30 procent bleef het resultaat echter achter bij de verwachtingen.
De sociaaldemocratische SPD van bondskanselier Olaf Scholz behaalde met 16 procent het slechtste resultaat ooit in de Bondsdag. De rechts-radicale AfD verdubbelde en kwam op ruim 20 procent.
Onderhandelen
Merz kan met de SPD gaan onderhandelen. De liberale FDP, die eind vorig jaar uit de regering-Scholz stapte en eerder met de CDU/CSU regeerde, keert niet terug in het parlement. FDP-leider Christian Lindner heeft besloten op te stappen.
De nieuwe BSW-partij, een afsplitsing van Die Linke, hikt nog tegen de kiesdrempel van 5 procent aan. Als die partij in de Bondsdag komt, heeft Merz nog een coalitiepartner nodig. Omdat hij elke samenwerking met de AfD uitsluit, blijven eigenlijk alleen de Groenen over. Maar daar heeft de CSU grote moeite mee.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten amendementen laten nakijken op de gevolgen en de uitvoerbaarheid, stelt de Raad van State in een advies. Nu worden de voorstellen voor een wetswijziging vaak snel gemaakt en ingediend tijdens debatten, wat volgens de raad ten koste kan gaan van de kwaliteit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "De grootsheid van paus Franciscus schuilde in zijn eenvoud en medemenselijkheid", schrijft minister-president Dick Schoof op X na de uitvaart van de paus. "Die levensinstelling was ook vandaag bij zijn uitvaart duidelijk te zien en te horen."
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt geen geld uit om de stijging van de prijskaartjes bij de NS volgend jaar te dempen. Dat heeft ov-staatssecretaris Chris Jansen gemeld aan de Tweede Kamer. Mogelijk worden ritten op rustige trajecten geschrapt.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma trekt 2,2 miljard euro uit voor een startpakket aan stikstofmaatregelen. Het kabinet begint met een regionale aanpak rondom natuurgebieden de Veluwe en De Peel.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) verwacht niet snel een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland waar de VS op aandringen. "Ik voorzie niet op heel korte termijn een uitkomst", zei hij vrijdag. President Donald Trump dreigt zich terug te trekken uit de onderhandelingen als er niet snel een akkoord komt.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven ziet zichzelf wel lijsttrekker worden van NSC bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dat heeft de opvolger van Pieter Omtzigt als fractievoorzitter en politiek leider van de regeringspartij gezegd in het televisieprogramma Bar Laat.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het geld dat asielzoekers onterecht hebben gekregen van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) voor taxiritten moet worden teruggevorderd als het aan asielminister Marjolein Faber (PVV) ligt. Maar ze wil eerst uitzoeken of en hoe dat mogelijk is en probeert de Tweede Kamer daarover voor de zomer te informeren, liet de bewindsvrouw weten tijdens een debat.
6 dagen geleden