Merz spreekt in gesprek met Zelensky waardering uit voor Trump
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarbij hebben de leiders gezegd dat ze blij zijn met de Amerikaanse bemiddeling, meldt de Duitse regering. Merz heeft volgens zijn kantoor aanhoudende steun beloofd. Zelensky heeft gezegd dat hij Europa bij het proces wil betrekken.
Zelensky kondigde aan dat dit een "dag van tal van calls" zou worden, onder anderen met Merz. Aanleiding was een bezoek van de Amerikaanse gezant Steve Witkoff aan de Russische president Vladimir Poetin. Inmiddels is duidelijk geworden dat daarbij afspraken zijn gemaakt over een ontmoeting tussen Poetin en Donald Trump, vermoedelijk ergens volgende week. De VS willen ook Zelensky bij de gesprekken betrekken.
"Beiden waardeerden de bemiddelingspogingen van de Amerikaanse president en waren het eens dat Rusland zijn aanvalsoorlog in strijd met het volkenrecht moet staken", aldus het kantoor van de bondskanselier. "Ze spraken af om nauw contact met Europese partners en de Verenigde Staten te onderhouden."
Onlineoverleg
"Oekraïne en Duitsland delen het uitgangspunt dat de oorlog zo snel mogelijk beëindigd moet worden met een waardige vrede en dat de parameters van het einde aan deze oorlog het veiligheidslandschap in Europa voor de komende decennia zullen vormen", schrijft Zelensky op X. "Daarom moet Europa deelgenoot zijn in relevante processen."
Volgens Zelensky vindt deze donderdag ook nog een onlineoverleg plaats tussen veiligheidsadviseurs van Oekraïne, de VS en "heel Europa" om een gezamenlijk standpunt in te nemen. "Oekraïne is niet bang voor gesprekken en verwacht dezelfde moedige aanpak van de Russische zijde."
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Cuba kampt weer met een landelijke stroomstoring, meldt het staatselektriciteitsbedrijf UNE. Dat is de derde keer sinds het begin van het jaar. UNE doet nog onderzoek naar de oorzaak.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron is maandag aangekomen in Syrië. Hij is daarmee de eerste regeringsleider uit de EU die Syrië bezoekt sinds rebellen president Bashar al-Assad in december 2024 verdreven.
1 uur geledenANKARA (ANP) - De defensie-industrie kan niet meer verwerken dan de NAVO-landen nu uitgeven aan hun verdediging, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Europese landen voeren hun defensiebudgetten volgens hem zo snel op dat het plafond is bereikt.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Bij de jongste uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) voor zover bekend 506 patiënten overleden. Het totaal aantal geregistreerde besmettingen staat op 1561. Ruim 250 patiënten zijn inmiddels hersteld. In het buurland Oeganda zijn twee mensen aan de Bundibugyo-versie van ebola overleden.
3 uur geledenANKARA (ANP) - De Chinese raketproef in de Stille Oceaan van maandag toont aan dat de NAVO China ernstig moet nemen, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "Dit bewijst dat we niet naïef mogen zijn", zei hij een dag voor de NAVO-top in Ankara. "En ik kan verzekeren dat we dat ook niet zijn."
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu roept de VS op om geen F-35-gevechtsvliegtuigen of onderdelen te verkopen aan Turkije. Volgens Netanyahu zou dat de machtsverhoudingen verstoren.
3 uur geledenANKARA (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft aan de vooravond van de top in Ankara aandacht gevraagd voor de rechten van journalisten en demonstranten. Hij bleef weg van een veroordeling van gastheer Turkije, die de afgelopen dagen onwelgevallige geluiden hardhandig smoorde, maar onderstreepte dat een democratie ruimte moet bieden voor protest en pers.
4 uur geleden