Merkel wint VN-vluchtelingenprijs voor 'wir schaffen das'-beleid
GENÈVE (ANP) - De voormalige Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft de Nansen-prijs gewonnen voor het beschermen van vluchtelingen. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) maakte dinsdag bekend dat ze de prijs ontvangt voor haar beleid tijdens de Syrië-crisis.
In 2015 en 2016 ving Duitsland meer dan 1,2 miljoen vluchtelingen op die Syrië ontvlucht waren vanwege de oorlog. Merkel deed destijds de beroemde uitspraak "wir schaffen das", waarmee ze aangaf dat Duitsland al deze mensen kon helpen en zou opvangen. Dat zorgde ook voor kritiek en spanningen binnen haar land en partij, maar Merkel heeft aangegeven geen spijt te hebben van haar vluchtelingenbeleid.
De UNHCR prijst Merkels vastberadenheid om de asielzoekers te helpen en op te komen voor mensenrechten. De jury vindt dat ze politieke moed en "echt leiderschap" heeft getoond. Merkel zou bovendien de drijvende kracht zijn geweest achter programma's om het onderwijs voor vluchtelingen en hun integratie in de samenleving te verbeteren.
De Nansen Vluchtelingen Award is vernoemd naar de Noorse poolreiziger Fridtjof Nansen, die in 1922 de Nobelprijs voor de Vrede won. De prijs wordt elk jaar uitgereikt aan een persoon, groep of organisatie. Op 10 oktober kan Merkel de prijs in ontvangst nemen tijdens een ceremonie in Genève.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.
31 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
17 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
18 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
22 uur geleden