Merkel waarschuwt bij afscheid voor antidemocratische tendenzen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft bij haar afscheid gewaarschuwd voor antidemocratische tendenzen. Ze riep de Duitsers op bijvoorbeeld aanhangers van samenzweringstheorieën tegen te spreken. Er zijn grenzen aan het tolereren van andersdenkenden die de democratie kunnen bedreigen, vond de christendemocrate bij haar vertrek, nadat ze zestien jaar aan de macht is geweest. Ze wordt naar verwachting woensdag opgevolgd door de sociaaldemocraat Olaf Scholz.
Merkel sprak tijdens een plechtige afscheidsceremonie in Berlijn, die haar werd aangeboden door de Duitse strijdkrachten, de Bundeswehr. Deze zogenoemde Großer Zapfenstreich (Grote Taptoe) is een traditioneel eerbetoon bij het vertrek van onder anderen Duitse kanseliers, presidenten en ministers van Defensie.
Merkel maande de democratie te verdedigen tegen haat, geweld en desinformatie. "Overal waar wetenschappelijke kennis wordt ontkend en complottheorieën en opruiende propaganda worden verspreid, moet tegenspraak luid worden." Overal waar haat en geweld worden gezien als legitiem middel om eigen belangen na te streven, "moet onze tolerantie als democraten haar grens vinden", zei ze in haar mogelijk allerlaatste toespraak in het openbaar.
Zichtbaar ontroerd
Na haar speech speelde een orkest van het leger onder meer een lied van zangeres Nina Hagen, net als Merkel zelf opgegroeid in het voormalige communistische Oost-Duitsland. De bondskanselier had het stuk uitgekozen, net als twee andere liedjes.
Merkel was zichtbaar ontroerd. Door corona konden er beduidend minder gasten deelnemen aan de Grote Taptoe dan normaal. Aanwezig waren onder anderen president Steinmeier en toekomstig bondskanselier Scholz. Merkel wenste hem en zijn regering het allerbeste en veel geluk en succes.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.
4 uur geleden