Merkel voorstander van indirecte onderhandelingen met Hamas
BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Angela Merkel wil dat er "indirect" wordt gesproken met de beweging Hamas in de Gazastrook om te proberen een einde te maken aan het al 10 dagen durende oorlogsgeweld. Ze streeft naar een wapenstilstand tussen Palestijnse strijders in de strook en Israël. Zonder Hamas is er helemaal geen wapenstilstand mogelijk, zei Merkel in een vraaggesprek met Duitse media. Egypte en andere Arabische landen zijn al in gesprek met de beweging die de dichtbevolkte geïsoleerde strook land domineert sinds 2007.
De Europese Unie beschouwt de in 1987 opgerichte Islamitische Verzetsbeweging Hamas als een terroristische organisatie en kan in principe daar niet mee praten. Merkels minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas bezoekt Israël en de Westelijke Jordaanoever. Hij heeft met Israëlische functionarissen gesproken en voert een gesprek met de Palestijnse president Mahmoud Abbas. Maar Maas spreekt voor zover bekend niemand van de beweging Hamas op zijn eendaagse diplomatieke reis naar het Midden-Oosten.
Abbas is een politieke veteraan in Palestina van de seculiere beweging Fatah. Die verloor de de verkiezingen in 2006 van Hamas die wortels heeft in de Egyptische Moslimbroederschap. Fatah heeft zich nooit bij die verkiezingsuitslagen neergelegd wat leidde tot een gewapend conflict tussen Hamas en Fatah in de Gazatrook. Daar greep Hamas de macht een jaar na de Palestijnse verkiezingen. Er zijn geen verkiezingen meer geweest. Het plan om dit jaar Palestijnse verkiezingen te houden is op de lange baan geschoven.
Meer uit Buitenland
BASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
5 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
5 uur geleden