Merkel voorstander van indirecte onderhandelingen met Hamas
BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Angela Merkel wil dat er "indirect" wordt gesproken met de beweging Hamas in de Gazastrook om te proberen een einde te maken aan het al 10 dagen durende oorlogsgeweld. Ze streeft naar een wapenstilstand tussen Palestijnse strijders in de strook en Israël. Zonder Hamas is er helemaal geen wapenstilstand mogelijk, zei Merkel in een vraaggesprek met Duitse media. Egypte en andere Arabische landen zijn al in gesprek met de beweging die de dichtbevolkte geïsoleerde strook land domineert sinds 2007.
De Europese Unie beschouwt de in 1987 opgerichte Islamitische Verzetsbeweging Hamas als een terroristische organisatie en kan in principe daar niet mee praten. Merkels minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas bezoekt Israël en de Westelijke Jordaanoever. Hij heeft met Israëlische functionarissen gesproken en voert een gesprek met de Palestijnse president Mahmoud Abbas. Maar Maas spreekt voor zover bekend niemand van de beweging Hamas op zijn eendaagse diplomatieke reis naar het Midden-Oosten.
Abbas is een politieke veteraan in Palestina van de seculiere beweging Fatah. Die verloor de de verkiezingen in 2006 van Hamas die wortels heeft in de Egyptische Moslimbroederschap. Fatah heeft zich nooit bij die verkiezingsuitslagen neergelegd wat leidde tot een gewapend conflict tussen Hamas en Fatah in de Gazatrook. Daar greep Hamas de macht een jaar na de Palestijnse verkiezingen. Er zijn geen verkiezingen meer geweest. Het plan om dit jaar Palestijnse verkiezingen te houden is op de lange baan geschoven.
Meer uit Buitenland
KHARKIV (ANP/RTR/AFP) - Bij nachtelijke aanvallen op het noordoosten van Oekraïne zijn minstens tien doden gevallen, meldt de gouverneur van de regio Kharkiv. De doden vielen in Petsjenihy, een dorp in de buurt van Kharkiv en de Russische grens.
54 minuten geledenLUIK (ANP) - De brandweer heeft van maandag op dinsdag een moeilijke nacht gehad bij het bestrijden van de natuurbrand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat vertelt een woordvoerder van de Waalse overheid bij VTM Nieuws. Toch is de brand de afgelopen nacht niet verder uitgebreid.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Opnieuw is een magazijn van de Russische webshop Wildberries door een droneaanval geraakt. In het magazijn vlakbij de Russische hoofdstad Moskou ontstond een brand, die inmiddels is geblust. Dat zegt de regionale gouverneur Andrej Vorobjov op Telegram.
4 uur geledenDAHIT (ANP/RTR) - Een schip in de Straat van Hormuz is dinsdag geraakt door een onbekend projectiel. De melding over het incident kwam binnen bij de scheepvaartmonitor van de Britse marine, UKMTO.
4 uur geledenZAMBOANGA (ANP) - Bij een schietpartij op een middelbare school in het zuiden van de Filipijnen zijn dinsdag twee doden gevallen. Volgens de lokale autoriteiten is de situatie inmiddels onder controle.
5 uur geledenLUSAKA (ANP) - De zittende president van Zambia, Hakainde Hichilema, heeft de verkiezingen van vorige week met 60 procent van de stemmen gewonnen. Dat maakte de kiescommissie dinsdag bekend.
6 uur geledenBOGOTA (ANP) - De economische schade van de aardbeving in Colombia vorige week loopt waarschijnlijk op tot ruim 9,5 miljard dollar (ruim 8 miljard euro). Dat zei de Colombiaanse president Abelardo De La Espriella maandag. Het gaat om een voorlopig cijfer, wat dus nog kan veranderen.
7 uur geleden