Merkel verdedigt Oekraïne-beleid in televisie-interview
BERLIJN (ANP) - De voormalig bondskanselier Angela Merkel heeft zich verdedigd tegen de kritiek dat haar beleid als bondskanselier te pro-Russisch is geweest. In een televisie-interview zei ze nog steeds achter haar beslissing in 2008 te staan om een Oekraïense toetreding tot de NAVO tegen te houden.
De Oekraïense president Volodimir Zelenski verweet Merkel eerder dat ze Rusland met die beslissing in de kaart heeft gespeeld. Daar is zij het niet mee eens. Ze heeft geprobeerd een veilige situatie in Midden- en Oost-Europa te creëren en denkt dat het niet het goede moment was om Oekraïne en Georgië in 2008 toe te laten tot de NAVO.
Ze benadrukt dat het Oekraïne van 2008 een ander land was dan het Oekraïne van vandaag. Het was nog "oligarchisch en zeer verdeeld". Volgens Merkel was het toen echt niet mogelijk om dat Oekraïne toe te laten tot de NAVO. Daarnaast wilde ze escalatie van de situatie voorkomen. Ze denkt dat Poetin een toetreding zeker als een oorlogsverklaring zou hebben gezien.
Geen excuses
De voormalig kanselier veroordeelde de Russische invasie in Oekraïne scherp. Volgens Merkel zijn er geen excuses voor "deze brute schending van het internationale recht". Ze vindt dat landen niet eeuwen terug in de tijd kunnen kijken om te bepalen welk territorium van wie is. "Dan hebben we alleen maar oorlog."
Merkel heeft zich sinds de invasie afgevraagd of ze iets had kunnen doen "om deze grote tragiek te verhinderen". Toch kan ze het het bondskanselierschap in deze tijd redelijk goed loslaten. Merkel zegt vertrouwen te hebben in de sociaaldemocratische bondskanselier Olaf Scholz, zijn regering en het beleid tijdens de oorlog in Oekraïne.
Het was voor Merkel het eerste interview sinds haar aftreden in december 2021. Ze is terughoudend met publieke optredens nu ze geen bondskanselier meer is, om de nieuwe regering niet voor de voeten te lopen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Mexicaanse drugsbaron Ismael 'El Mayo' Zambada heeft in de Verenigde Staten een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. Hij is een van de oprichters van het beruchte Sinaloa-kartel.
12 minuten geledenLONDEN (ANP) - Meerdere Britse ministers nemen afscheid van het kabinet nu Andy Burnham maandag is aangetreden als nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk. Het gaat onder anderen om financiënminister Rachel Reeves en vicepremier David Lammy.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een proef waarbij het Libanese leger de controle moet overnemen van Israël is begonnen, melden de Verenigde Staten. Het Libanese leger moet in drie zogenoemde proefgebieden in het zuiden van het land het bestand met Israël gaan handhaven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten beschuldigen Cuba ervan decennialang tot in de hoogste regionen te hebben gespioneerd in de VS. Dat staat in een maandag gepubliceerde rapportage van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het zou gaan om "de meest verreikende en beschadigende infiltratie van een geheime dienst in de Amerikaanse geschiedenis".
2 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - De Houthi's zeggen per direct een zeeblokkade te hebben ingesteld tegen Saudi-Arabië. De Jemenitische groep noemt Saudi-Arabië "crimineel" en zegt hiermee wraak te nemen voor het blokkeren van havens en vliegvelden door het land.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Tisza heeft zich unaniem achter Judit Polgár geschaard als presidentskandidaat. Dat zegt Tisza-leider Andrea Bujdosó. Premier Péter Magyar kondigde zondag al aan Polgár te willen vragen voor het ambt, daags nadat president Tamás Sulyok zijn eigen aftreden bezegelde door een door Tisza voorgestelde grondwetswijziging te ratificeren.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham heeft zijn eerste toespraak aangegrepen om burgers verregaande verandering te beloven. Hij wil een nieuw politiek en economisch model. "De grootste veranderingen in veertig jaar."
3 uur geleden