Merkel verdedigt nieuwe schulden met uitzonderingstoestand
BERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe schulden die Duitsland aangaat voor de begrotingsplannen van de regering, worden volgens bondskanselier Angela Merkel gerechtvaardigd door de uitzonderingstoestand die de coronapandemie veroorzaakt. "We moeten ervoor zorgen dat we in deze bijzondere situatie ook bijzonder handelen", zei de regeringsleider in de Bondsdag over de extra uitgaven die ze voorziet als gevolg van de economische problemen die de coronamaatregelen met zich meebrengen.
Ze erkent dat de nieuwe omvangrijke leningen die de staat aangaat een grote belasting gaan vormen voor huishoudens en ook de uitgaven van toekomstige generaties zullen beperken. Maar ze vindt ze noodzakelijk en dringt zelf aan op strengere beperkingen die de economie van de kerstdagen tot op zijn minst 10 januari voor een groot deel verlammen.
Volgens Merkel heeft de Duitse 'lockdown light' er niet voor gezorgd dat de mensen voldoende afstand houden en daarom zijn er in haar ogen nog strengere maatregelen nodig. Er zijn nog steeds te veel besmettingen volgens haar. Hotels zouden volgens haar in de kerstvakantie gesloten moeten blijven en als het aan haar ligt, gaan na de kerst vrijwel alle winkels dicht. Merkel is gedurende de coronacrisis voorstander van strenge beperkingen geweest, maar stuit vaak op heftige tegenstand, uit de deelstaten en ook uit eigen gelederen.
Debat
Maar de recente toezeggingen van de sociaaldemocratische minister van Financiën, Olaf Scholz, dat de staat het gebrek aan inkomsten in getroffen branches dekt, heeft het verzet getemperd. In de Bondsdag is er woensdag een debat over de schulden die het land aangaat om de coronamaatregelen te financieren. Voor het komend begrotingsjaar gaat het volgens Duitse media om 180 miljard euro. Dat komt bovenop het tekort uit dit 'coronabegrotingsjaar' van 160 miljard. Maar volgens Scholz "zal Duitsland deze crisis ontgroeien" en hij denkt hardop aan hogere belastingen.
De Duitse gezondheidsautoriteiten telden woensdag circa 20.000 nieuw besmettingen in 24 uur tijd en 17.000 genezingen. In het land van 83 miljoen inwoners zijn bijna dertig miljoen tests uitgevoerd en meer dan 1,2 miljoen mensen bleken sporen van het virus te hebben of dat nog steeds te dragen. Ongeveer 860.000 mensen staan als genezen te boek. Ruim 20.000 sterfgevallen worden aan het coronavirus toegeschreven.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.
22 minuten geledenSANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
4 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
6 uur geleden