Merkel verdedigt nieuwe schulden met uitzonderingstoestand
BERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe schulden die Duitsland aangaat voor de begrotingsplannen van de regering, worden volgens bondskanselier Angela Merkel gerechtvaardigd door de uitzonderingstoestand die de coronapandemie veroorzaakt. "We moeten ervoor zorgen dat we in deze bijzondere situatie ook bijzonder handelen", zei de regeringsleider in de Bondsdag over de extra uitgaven die ze voorziet als gevolg van de economische problemen die de coronamaatregelen met zich meebrengen.
Ze erkent dat de nieuwe omvangrijke leningen die de staat aangaat een grote belasting gaan vormen voor huishoudens en ook de uitgaven van toekomstige generaties zullen beperken. Maar ze vindt ze noodzakelijk en dringt zelf aan op strengere beperkingen die de economie van de kerstdagen tot op zijn minst 10 januari voor een groot deel verlammen.
Volgens Merkel heeft de Duitse 'lockdown light' er niet voor gezorgd dat de mensen voldoende afstand houden en daarom zijn er in haar ogen nog strengere maatregelen nodig. Er zijn nog steeds te veel besmettingen volgens haar. Hotels zouden volgens haar in de kerstvakantie gesloten moeten blijven en als het aan haar ligt, gaan na de kerst vrijwel alle winkels dicht. Merkel is gedurende de coronacrisis voorstander van strenge beperkingen geweest, maar stuit vaak op heftige tegenstand, uit de deelstaten en ook uit eigen gelederen.
Debat
Maar de recente toezeggingen van de sociaaldemocratische minister van Financiën, Olaf Scholz, dat de staat het gebrek aan inkomsten in getroffen branches dekt, heeft het verzet getemperd. In de Bondsdag is er woensdag een debat over de schulden die het land aangaat om de coronamaatregelen te financieren. Voor het komend begrotingsjaar gaat het volgens Duitse media om 180 miljard euro. Dat komt bovenop het tekort uit dit 'coronabegrotingsjaar' van 160 miljard. Maar volgens Scholz "zal Duitsland deze crisis ontgroeien" en hij denkt hardop aan hogere belastingen.
De Duitse gezondheidsautoriteiten telden woensdag circa 20.000 nieuw besmettingen in 24 uur tijd en 17.000 genezingen. In het land van 83 miljoen inwoners zijn bijna dertig miljoen tests uitgevoerd en meer dan 1,2 miljoen mensen bleken sporen van het virus te hebben of dat nog steeds te dragen. Ongeveer 860.000 mensen staan als genezen te boek. Ruim 20.000 sterfgevallen worden aan het coronavirus toegeschreven.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met de premier van Israël Benjamin Netanyahu gesproken over onder meer het Iraanse nucleaire programma, de toestand in de Gazastrook en over Syrië. Het Kremlin heeft het telefonische gesprek naar buiten gebracht.
3 uur geledenBELÉM (ANP/DPA/AFP) - In Belém zijn duizenden demonstranten de straat opgegaan om hun zorgen te uiten over klimaatverandering. De Braziliaanse stad is dit jaar gastheer van de COP30, de jaarlijkse klimaattop van de Verenigde Naties. Om die reden zijn duizenden mensen op dit moment in Belém, waar de COP30 de tweede week ingaat. Zo'n tweehonderd landen zijn aanwezig om te bespreken hoe klimaatverandering wereldwijd het best kan worden aangepakt.
9 uur geledenALBUFEIRA (ANP) - In de ook bij Nederlanders geliefde kustplaats Albufeira in de Portugese Algarve is minstens een dode gevallen en zijn enkele tientallen mensen gewond geraakt door uiterst slecht weer met rukwinden. De dode is een 85-jarige Britse, meldt de Portugese nieuwssite Publico.
9 uur geledenDOHA (ANP/RTR/AFP) - Congo en rebellengroep M23 hebben in Doha een conceptovereenkomst getekend voor een staakt-het-vuren in Oost-Congo. Tijdens een ceremonie in de Qatarese hoofdstad tekenden afgevaardigden van beide partijen het document. Qatar werpt zich al geruime tijd op als bemiddelaar in het conflict in Congo.
11 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Het Vaticaan geeft 62 historische objecten terug aan inheemse Canadese volkeren. De Katholieke Kerk noemt de stap een concreet teken van dialoog, respect en broederschap.
11 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - Door een bombardement in het noordoosten van Colombia zijn zeker negen guerillastrijders omgekomen. Dat meldt persbureau AFP op basis van bronnen binnen het ministerie van Defensie van dat land. Arauca, de regio waar de regering van president Gustavo Petro het bombardement uitvoerde, grenst aan Venezuela en staat bekend om de drugscriminelen die er actief zijn.
13 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - In Thailand zijn twee mannen gearresteerd op verdenking van lidmaatschap van een internationaal smokkelnetwerk. De twee werden staande gehouden nabij de Cambodjaanse grens met 81 makaken in hun voertuig. Ook werden drugs bij hen aangetroffen. Tijdens hun verhoor bekenden ze de dieren van Thailand naar Cambodja te smokkelen.
14 uur geleden