Merkel verdedigt nieuwe schulden met uitzonderingstoestand
BERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe schulden die Duitsland aangaat voor de begrotingsplannen van de regering, worden volgens bondskanselier Angela Merkel gerechtvaardigd door de uitzonderingstoestand die de coronapandemie veroorzaakt. "We moeten ervoor zorgen dat we in deze bijzondere situatie ook bijzonder handelen", zei de regeringsleider in de Bondsdag over de extra uitgaven die ze voorziet als gevolg van de economische problemen die de coronamaatregelen met zich meebrengen.
Ze erkent dat de nieuwe omvangrijke leningen die de staat aangaat een grote belasting gaan vormen voor huishoudens en ook de uitgaven van toekomstige generaties zullen beperken. Maar ze vindt ze noodzakelijk en dringt zelf aan op strengere beperkingen die de economie van de kerstdagen tot op zijn minst 10 januari voor een groot deel verlammen.
Volgens Merkel heeft de Duitse 'lockdown light' er niet voor gezorgd dat de mensen voldoende afstand houden en daarom zijn er in haar ogen nog strengere maatregelen nodig. Er zijn nog steeds te veel besmettingen volgens haar. Hotels zouden volgens haar in de kerstvakantie gesloten moeten blijven en als het aan haar ligt, gaan na de kerst vrijwel alle winkels dicht. Merkel is gedurende de coronacrisis voorstander van strenge beperkingen geweest, maar stuit vaak op heftige tegenstand, uit de deelstaten en ook uit eigen gelederen.
Debat
Maar de recente toezeggingen van de sociaaldemocratische minister van Financiën, Olaf Scholz, dat de staat het gebrek aan inkomsten in getroffen branches dekt, heeft het verzet getemperd. In de Bondsdag is er woensdag een debat over de schulden die het land aangaat om de coronamaatregelen te financieren. Voor het komend begrotingsjaar gaat het volgens Duitse media om 180 miljard euro. Dat komt bovenop het tekort uit dit 'coronabegrotingsjaar' van 160 miljard. Maar volgens Scholz "zal Duitsland deze crisis ontgroeien" en hij denkt hardop aan hogere belastingen.
De Duitse gezondheidsautoriteiten telden woensdag circa 20.000 nieuw besmettingen in 24 uur tijd en 17.000 genezingen. In het land van 83 miljoen inwoners zijn bijna dertig miljoen tests uitgevoerd en meer dan 1,2 miljoen mensen bleken sporen van het virus te hebben of dat nog steeds te dragen. Ongeveer 860.000 mensen staan als genezen te boek. Ruim 20.000 sterfgevallen worden aan het coronavirus toegeschreven.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
1 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
1 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 uur geleden