Merkel verbreekt stilte en veroordeelt 'barbaarse oorlog' Rusland
BERLIJN (ANP/DPA) - In haar eerste publieke toespraak in zes maanden heeft de voormalige Duitse kanselier Angela Merkel de Russische aanval op Oekraïne een "barbaarse oorlog" genoemd. Ook sprak ze van een flagrante schending van het internationaal recht en een "diepe breuk" met de naoorlogse Europese geschiedenis.
"Mijn solidariteit is met Oekraïne, dat werd aangevallen en binnengevallen door Rusland, en ik steun zijn recht op zelfverdediging", zei Merkel onder meer tijdens het afscheid in Berlijn van de invloedrijke Duitse vakbondsman Reiner Hoffmann.
Merkel zei dat ze terughoudend is in het becommentariëren van actuele gebeurtenissen nu ze niet langer in functie is. Toch betuigde de viervoudige kanselier haar steun voor de inspanningen van de huidige Duitse regering, de EU, de VS, de NAVO, de G7 en de VN "om ervoor te zorgen dat deze barbaarse agressieoorlog door Rusland wordt gestopt".
Merkel sprak over de mensenrechtenschendingen die in Oekraïne worden begaan tegen burgers. "Boetsja is representatief voor deze horror", zei ze onder meer, waarmee ze verwees naar het bloedbad dat begin maart gebeurde in een buitenwijk van Kiev.
Ze zei dat de gevolgen van de oorlog verstrekkend zouden zijn, vooral voor Oekraïners, maar ook voor het continent .Een klein sprankje hoop "in dit oneindige verdriet" ziet het voormalige staatshoofd in de enorme steun voor Oekraïners die buurlanden als Polen en Moldavië hebben getoond. En: "we mogen vrede en vrijheid nooit als vanzelfsprekend beschouwen", aldus Merkel.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef Antonio Guterres heeft de Verenigde Staten en Rusland opgeroepen snel een nieuw nucleair akkoord te sluiten. Het bestaande verdrag staat op het punt te verlopen, wat volgens hem een "ernstig moment voor de internationale vrede en veiligheid" is.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
8 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
8 uur geleden