Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel verbreekt stilte en veroordeelt 'barbaarse oorlog' Rusland

Merkel verbreekt stilte en veroordeelt 'barbaarse oorlog' Rusland

BERLIJN (ANP/DPA) - In haar eerste publieke toespraak in zes maanden heeft de voormalige Duitse kanselier Angela Merkel de Russische aanval op Oekraïne een "barbaarse oorlog" genoemd. Ook sprak ze van een flagrante schending van het internationaal recht en een "diepe breuk" met de naoorlogse Europese geschiedenis.

"Mijn solidariteit is met Oekraïne, dat werd aangevallen en binnengevallen door Rusland, en ik steun zijn recht op zelfverdediging", zei Merkel onder meer tijdens het afscheid in Berlijn van de invloedrijke Duitse vakbondsman Reiner Hoffmann.

Merkel zei dat ze terughoudend is in het becommentariëren van actuele gebeurtenissen nu ze niet langer in functie is. Toch betuigde de viervoudige kanselier haar steun voor de inspanningen van de huidige Duitse regering, de EU, de VS, de NAVO, de G7 en de VN "om ervoor te zorgen dat deze barbaarse agressieoorlog door Rusland wordt gestopt".

Merkel sprak over de mensenrechtenschendingen die in Oekraïne worden begaan tegen burgers. "Boetsja is representatief voor deze horror", zei ze onder meer, waarmee ze verwees naar het bloedbad dat begin maart gebeurde in een buitenwijk van Kiev.

Ze zei dat de gevolgen van de oorlog verstrekkend zouden zijn, vooral voor Oekraïners, maar ook voor het continent .Een klein sprankje hoop "in dit oneindige verdriet" ziet het voormalige staatshoofd in de enorme steun voor Oekraïners die buurlanden als Polen en Moldavië hebben getoond. En: "we mogen vrede en vrijheid nooit als vanzelfsprekend beschouwen", aldus Merkel.

Meer uit Buitenland

Zelensky: delegaties spreken deze week verder over vredesplan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.

2 uur geleden
VS onderzoeken asielaanvragen die zijn goedgekeurd onder Biden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.

2 uur geleden
Louvre verhoogt toegangsprijs voor niet-Europeanen

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.

3 uur geleden
EU-buitenlandministers roepen Israël op Palestijnen te beschermen

BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.

4 uur geleden
Poetin verdedigt Amerikaanse gezant Witkoff

BISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.

4 uur geleden
Verdachte schietpartij Washington reed door hele VS

WASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.

5 uur geleden
Man opgepakt in verband met aanslag op synagoge in Manchester

MANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.

5 uur geleden