Merkel: veiligheid Israël blijft topprioriteit voor Duitsland
JERUZALEM (ANP) - De veiligheid van Israël is een topprioriteit voor "elke Duitse regering", zei bondskanselier Angela Merkel bij haar afscheidsbezoek aan Israël. De vertrekkende Merkel bezocht het land zeven keer eerder gedurende haar zestien jaar als regeringsleider.
Na de misdaden van het naziregime tijdens de Holocaust is het mogelijk gebleken een goede relatie met Israël tot stand te brengen, zei Merkel naast premier Naftali Bennett, met wie ze een kabinetsberaad bijwoont. Bennett prees Merkel voor het onderhouden van de banden tussen beide landen, die volgens hem nooit sterker zijn geweest. Hij omschreef de 67-jarige Merkel als "Europa’s morele kompas", verwijzend naar haar inzet voor Israëls veiligheid. "Soms maakt een leider een diepgaand verschil."
Tijdens het bezoek komen onder meer de onderlinge relatie, de veiligheidssituatie in de regio, het Iraanse nucleaire programma en de Palestijnse kwestie aan de orde. Merkel is weliswaar pleitbezorger van een tweestatenoplossing, maar heeft volgens activisten te weinig druk op Israël uitgeoefend om een eind te maken aan de bezetting van Palestijns gebied. Op het programma van de bondskanselier staat geen ontmoeting met de Palestijnse president Mahmoud Abbas.
Eredoctoraat
Ze heeft wel een ontmoeting met de Israëlische president Yitzhak Herzog en buitenlandminister Jair Lapid. Merkel legt zondagmiddag een krans bij het Yad Vashem Holocaustmonument in Jeruzalem. Ook krijgt ze in die stad een eredoctoraat van het technologie-instituut in Haifa. Maandag is Merkel in Jeruzalem bij een conferentie met vertegenwoordigers van het in Tel Aviv gevestigde Instituut voor Nationale Veiligheidsstudies (INSS), waarna ze terugkeert naar Duitsland.
Israël kreeg half juni een nieuwe regering, waarmee na twaalf jaar een einde kwam aan het tijdperk-Netanyahu. Het bezoek van Merkel aan de nieuwe machthebbers stond gepland in augustus, maar werd uitgesteld door de crisis die ontstond na het vertrek van de westerse troepen uit Afghanistan.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Bij een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in Denemarken zijn "veel" gewonden gevallen, meldt de lokale burgemeester. De toestand van sommige slachtoffers is kritiek. Het ongeluk gebeurde bij Hillerød, een stad op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben tijdens hun blokkade van Iraanse havens 31 schepen tegengehouden. Die kregen de opdracht om te keren of terug naar hun havens te gaan, aldus CENTCOM, het Amerikaanse militaire commando in de regio.
2 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn omgekomen bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro. Bij de aanval vielen ook acht gewonden en één persoon wordt nog vermist.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
9 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
13 uur geleden