Merkel: veiligheid Israël blijft topprioriteit voor Duitsland
JERUZALEM (ANP) - De veiligheid van Israël is een topprioriteit voor "elke Duitse regering", zei bondskanselier Angela Merkel bij haar afscheidsbezoek aan Israël. De vertrekkende Merkel bezocht het land zeven keer eerder gedurende haar zestien jaar als regeringsleider.
Na de misdaden van het naziregime tijdens de Holocaust is het mogelijk gebleken een goede relatie met Israël tot stand te brengen, zei Merkel naast premier Naftali Bennett, met wie ze een kabinetsberaad bijwoont. Bennett prees Merkel voor het onderhouden van de banden tussen beide landen, die volgens hem nooit sterker zijn geweest. Hij omschreef de 67-jarige Merkel als "Europa’s morele kompas", verwijzend naar haar inzet voor Israëls veiligheid. "Soms maakt een leider een diepgaand verschil."
Tijdens het bezoek komen onder meer de onderlinge relatie, de veiligheidssituatie in de regio, het Iraanse nucleaire programma en de Palestijnse kwestie aan de orde. Merkel is weliswaar pleitbezorger van een tweestatenoplossing, maar heeft volgens activisten te weinig druk op Israël uitgeoefend om een eind te maken aan de bezetting van Palestijns gebied. Op het programma van de bondskanselier staat geen ontmoeting met de Palestijnse president Mahmoud Abbas.
Eredoctoraat
Ze heeft wel een ontmoeting met de Israëlische president Yitzhak Herzog en buitenlandminister Jair Lapid. Merkel legt zondagmiddag een krans bij het Yad Vashem Holocaustmonument in Jeruzalem. Ook krijgt ze in die stad een eredoctoraat van het technologie-instituut in Haifa. Maandag is Merkel in Jeruzalem bij een conferentie met vertegenwoordigers van het in Tel Aviv gevestigde Instituut voor Nationale Veiligheidsstudies (INSS), waarna ze terugkeert naar Duitsland.
Israël kreeg half juni een nieuwe regering, waarmee na twaalf jaar een einde kwam aan het tijdperk-Netanyahu. Het bezoek van Merkel aan de nieuwe machthebbers stond gepland in augustus, maar werd uitgesteld door de crisis die ontstond na het vertrek van de westerse troepen uit Afghanistan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider heeft na een ontmoeting met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio uitgehaald naar de machtshebbers in Venezuela. "We hebben het over criminelen. Ze hebben opzettelijk mensen vermoord. Ze hebben ervoor gezorgd dat een derde van onze bevolking ons land heeft verlaten en is gevlucht", zei Nobelprijswinnares María Corina Machado in Washington tegen de pers.
35 minuten geledenBERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
3 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
3 uur geledenBERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
5 uur geleden