Merkel: veiligheid Israël blijft topprioriteit voor Duitsland
JERUZALEM (ANP) - De veiligheid van Israël is een topprioriteit voor "elke Duitse regering", zei bondskanselier Angela Merkel bij haar afscheidsbezoek aan Israël. De vertrekkende Merkel bezocht het land zeven keer eerder gedurende haar zestien jaar als regeringsleider.
Na de misdaden van het naziregime tijdens de Holocaust is het mogelijk gebleken een goede relatie met Israël tot stand te brengen, zei Merkel naast premier Naftali Bennett, met wie ze een kabinetsberaad bijwoont. Bennett prees Merkel voor het onderhouden van de banden tussen beide landen, die volgens hem nooit sterker zijn geweest. Hij omschreef de 67-jarige Merkel als "Europa’s morele kompas", verwijzend naar haar inzet voor Israëls veiligheid. "Soms maakt een leider een diepgaand verschil."
Tijdens het bezoek komen onder meer de onderlinge relatie, de veiligheidssituatie in de regio, het Iraanse nucleaire programma en de Palestijnse kwestie aan de orde. Merkel is weliswaar pleitbezorger van een tweestatenoplossing, maar heeft volgens activisten te weinig druk op Israël uitgeoefend om een eind te maken aan de bezetting van Palestijns gebied. Op het programma van de bondskanselier staat geen ontmoeting met de Palestijnse president Mahmoud Abbas.
Eredoctoraat
Ze heeft wel een ontmoeting met de Israëlische president Yitzhak Herzog en buitenlandminister Jair Lapid. Merkel legt zondagmiddag een krans bij het Yad Vashem Holocaustmonument in Jeruzalem. Ook krijgt ze in die stad een eredoctoraat van het technologie-instituut in Haifa. Maandag is Merkel in Jeruzalem bij een conferentie met vertegenwoordigers van het in Tel Aviv gevestigde Instituut voor Nationale Veiligheidsstudies (INSS), waarna ze terugkeert naar Duitsland.
Israël kreeg half juni een nieuwe regering, waarmee na twaalf jaar een einde kwam aan het tijdperk-Netanyahu. Het bezoek van Merkel aan de nieuwe machthebbers stond gepland in augustus, maar werd uitgesteld door de crisis die ontstond na het vertrek van de westerse troepen uit Afghanistan.
Meer uit Buitenland
WICKLOW (ANP) - Het belangrijkste probleem voor Oekraïne is het tekort aan luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bij aankomst in het Ierse Wicklow. Oekraïne moet zo snel mogelijk extra onderscheppingsraketten tot zijn beschikking krijgen, zei ze.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn door Russische aanvallen met drones en raketten veel doden en gewonden gevallen. Het voornaamste doelwit was hoofdstad Kyiv en de omliggende regio. Het is de zesde dag op rij waarop Rusland aanvallen op de Oekraïense hoofdstad uitvoert.
2 uur geledenKATHMANDU/LHASA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de overstromingen in Nepal en Tibet is opgelopen tot boven de duizend. De Nepalese rampendienst meldde dinsdag dat in het land 987 doden zijn gevallen. Eerder werd bekend dat aan de Chinese kant van de grens, in Tibet, zeker zestien mensen om het leven waren gekomen.
3 uur geledenGRAND CANYON (ANP/AFP) - Na de plotselinge overstromingen die afgelopen weekend twee levens eisten in de Grand Canyon, de beroemdste toeristische trekpleister in de Amerikaanse staat Arizona, wordt nog een persoon vermist. In een eerdere balans was nog sprake van vijftien vermisten.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Bij een "enorme" Russische aanval met raketten en drones op Kyiv en de omliggende regio zijn zeker vier mensen om het leven gekomen en meer dan twaalf anderen gewond geraakt, meldden Oekraïense functionarissen.
6 uur geledenPORTSMOUTH (ANP) - Een tanker heeft bij de Britse scheepvaartmonitor UKMTO gemeld dat hij geraakt is door drie projectielen tijdens het uitvaren van de Straat van Hormuz, een belangrijke doorgang voor het transport van olie, gas en meststoffen. De beschietingen gebeurden op ongeveer 30 kilometer ten oosten van de Omaanse stad Khasab, aldus de UKMTO.
7 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Voormalig bendelid Duane 'Keffe D' Davis is schuldig bevonden aan moord op de Amerikaanse hiphoplegende Tupac Shakur in 1996. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder CNN. Tupac werd destijds volgens aanklagers "uit wraak" neergeschoten vanuit een voorbijrijdende witte Cadillac. Hij was 25 jaar oud en bevond zich op het hoogtepunt van zijn populariteit.
8 uur geleden