Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel haalt bakzeil met haar zeer strenge paaslockdown. Ze schrapt dit plan een dag nadat het was aangekondigd. Het ontketende een storm van kritiek. Ze heeft na nieuw spoedoverleg met de deelstaatpremiers gezegd dat ze een vergissing heeft gemaakt en ze vraagt daarvoor vergiffenis aan de bevolking. Volgens Merkel was het idee wel goed om het coronavirus tegen te gaan, maar er zijn toch te veel vragen gerezen over de praktische uitvoering van deze lockdown, die in zo'n korte tijd niet meer kunnen worden beantwoord.

Een van de oppositieleiders, Christian Lindner van de rechts-liberale FDP, dringt aan op een motie van wantrouwen in de Bondsdag nu Merkel volgens hem zelfs in eigen kring onvoldoende steun heeft voor haar coronabeleid. De paaslockdown zou de strengste lockdown worden die Duitsland in de coronacrisis heeft gehad. Maar Merkel riep woensdag plotseling een 'Blitz-Gipfel' (spoedtop) bijeen met de deelstaatpremiers en besloot het land toch niet lam te leggen in de eerste vijf dagen van april. De regering is radeloos, moedeloos en zonder plan, luidden sommige kritische krantenkoppen.

Merkel en de premiers wilden de verspreiding van het coronavirus bestrijden door het hele land stil te leggen rond Pasen. Ze noemden het "een verplichte paasrust", maar in de reactie op de draconische maatregel werd gesproken over 'de hamerlockdown'. De coronamaatregelen worden hoe dan ook verscherpt en verlengd, maar niet zo streng als Merkel met Pasen van plan was.

Marathonvergadering

Vroeg op dinsdag was ze met de deelstaatpremiers juist overeengekomen dat er geen sportwedstrijden konden zijn en vrijwel alle winkels moesten gedurende die vijf dagen dicht en religieuze diensten moesten met Pasen via internet worden gehouden. Na het 's nachts afgeronde overleg kwam volgens Duitse media naar voren dat Merkel tijdens de hele virtuele vergadering van elf uur, zes uur lang pauze inlaste om apart onderonsjes met bepaalde deelstaatpremiers te hebben. De premier van Thüringen, Bodo Ramelow, klaagde dat hij het grootste deel van de vergadering geen flauw idee had wat er gaande was en waar Merkel uithing.

Naderhand volgde meer kritiek op de marathonvergadering waarin werd besloten tot de maatregelen. Premier Markus Söder van deelstaat Beieren zei dat als "essentiële besluiten" worden genomen tussen 01.00 en 03.00 uur 's nachts, het risico bestaat dat sommige details niet goed zijn uitgewerkt. Ook vanuit het bedrijfsleven klonk kritiek. Volgens critici bestond het risico dat mensen nu massaal voor de paasdagen zouden gaan winkelen.

Het overleg waarin woensdag werd besloten de maatregelen terug te draaien, duurde volgens Duitse media uiteindelijk maar 41 minuten.

Meer uit Buitenland

Federale overheid VS versoepelt beleid tegenover marihuana

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.

49 minuten geleden
EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

2 uur geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

2 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

2 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

2 uur geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

2 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

2 uur geleden