Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel haalt bakzeil met haar zeer strenge paaslockdown. Ze schrapt dit plan een dag nadat het was aangekondigd. Het ontketende een storm van kritiek. Ze heeft na nieuw spoedoverleg met de deelstaatpremiers gezegd dat ze een vergissing heeft gemaakt en ze vraagt daarvoor vergiffenis aan de bevolking. Volgens Merkel was het idee wel goed om het coronavirus tegen te gaan, maar er zijn toch te veel vragen gerezen over de praktische uitvoering van deze lockdown, die in zo'n korte tijd niet meer kunnen worden beantwoord.

Een van de oppositieleiders, Christian Lindner van de rechts-liberale FDP, dringt aan op een motie van wantrouwen in de Bondsdag nu Merkel volgens hem zelfs in eigen kring onvoldoende steun heeft voor haar coronabeleid. De paaslockdown zou de strengste lockdown worden die Duitsland in de coronacrisis heeft gehad. Maar Merkel riep woensdag plotseling een 'Blitz-Gipfel' (spoedtop) bijeen met de deelstaatpremiers en besloot het land toch niet lam te leggen in de eerste vijf dagen van april. De regering is radeloos, moedeloos en zonder plan, luidden sommige kritische krantenkoppen.

Merkel en de premiers wilden de verspreiding van het coronavirus bestrijden door het hele land stil te leggen rond Pasen. Ze noemden het "een verplichte paasrust", maar in de reactie op de draconische maatregel werd gesproken over 'de hamerlockdown'. De coronamaatregelen worden hoe dan ook verscherpt en verlengd, maar niet zo streng als Merkel met Pasen van plan was.

Marathonvergadering

Vroeg op dinsdag was ze met de deelstaatpremiers juist overeengekomen dat er geen sportwedstrijden konden zijn en vrijwel alle winkels moesten gedurende die vijf dagen dicht en religieuze diensten moesten met Pasen via internet worden gehouden. Na het 's nachts afgeronde overleg kwam volgens Duitse media naar voren dat Merkel tijdens de hele virtuele vergadering van elf uur, zes uur lang pauze inlaste om apart onderonsjes met bepaalde deelstaatpremiers te hebben. De premier van Thüringen, Bodo Ramelow, klaagde dat hij het grootste deel van de vergadering geen flauw idee had wat er gaande was en waar Merkel uithing.

Naderhand volgde meer kritiek op de marathonvergadering waarin werd besloten tot de maatregelen. Premier Markus Söder van deelstaat Beieren zei dat als "essentiële besluiten" worden genomen tussen 01.00 en 03.00 uur 's nachts, het risico bestaat dat sommige details niet goed zijn uitgewerkt. Ook vanuit het bedrijfsleven klonk kritiek. Volgens critici bestond het risico dat mensen nu massaal voor de paasdagen zouden gaan winkelen.

Het overleg waarin woensdag werd besloten de maatregelen terug te draaien, duurde volgens Duitse media uiteindelijk maar 41 minuten.

Meer uit Buitenland

Rechtbank in Moskou veroordeelt topfiguren ICC tot lange celstraf

MOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.

33 minuten geleden
Turkije roept Rusland op tot gedeeltelijk staakt-het-vuren

ASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.

44 minuten geleden
Aanhangers van Narges Mohammadi: activiste weer opgepakt

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.

46 minuten geleden
FT: versnelde toetreding Oekraïne tot EU onderdeel vredesplan

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.

1 uur geleden
Nummer twee NAVO: hulp Kyiv kan niet enkel van Noord-Europa komen

DEN HAAG (ANP) - Ook niet-Noord-Europese landen moeten over de brug komen met steun voor Oekraïne, vindt de nummer twee van de NAVO, Radmila Sjekerinska. Oekraïne kan het niet af met enkel de hulp van Nederland en wat andere vooral Noord-Europese landen, zegt de plaatsvervanger van NAVO-chef Mark Rutte.

1 uur geleden
Kremlin: alleen bestand bij vertrek Oekraïens leger uit Donbas

MOSKOU (ANP/RTR) - Kremlin-topadviseur Joeri Oesjakov zegt dat een bestand in Oekraïne alleen mogelijk is na het vertrek van Oekraïense troepen uit de Donbas, bericht de Russische krant Kommersant. Dit gebied in Oost-Oekraïne behoort volgens hem volledig bij Rusland.

3 uur geleden
CNN: VS overwegen zwaarste waarschuwing voor coronavaccins

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse voedsel- en medicijnwaakhond FDA overweegt coronavaccins te voorzien van een zogenoemde 'black box'-waarschuwing. Dat schrijft CNN op basis van ingewijden. Die meest prangende waarschuwing in het arsenaal van de FDA moet waarschuwen voor de gevolgen van medicatie waarvan de nadelen wellicht niet opwegen tegen de voordelen, zoals mogelijk levensbedreigende middelen.

4 uur geleden