Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

Merkel schrapt strenge paaslockdown en betuigt spijt

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel haalt bakzeil met haar zeer strenge paaslockdown. Ze schrapt dit plan een dag nadat het was aangekondigd. Het ontketende een storm van kritiek. Ze heeft na nieuw spoedoverleg met de deelstaatpremiers gezegd dat ze een vergissing heeft gemaakt en ze vraagt daarvoor vergiffenis aan de bevolking. Volgens Merkel was het idee wel goed om het coronavirus tegen te gaan, maar er zijn toch te veel vragen gerezen over de praktische uitvoering van deze lockdown, die in zo'n korte tijd niet meer kunnen worden beantwoord.

Een van de oppositieleiders, Christian Lindner van de rechts-liberale FDP, dringt aan op een motie van wantrouwen in de Bondsdag nu Merkel volgens hem zelfs in eigen kring onvoldoende steun heeft voor haar coronabeleid. De paaslockdown zou de strengste lockdown worden die Duitsland in de coronacrisis heeft gehad. Maar Merkel riep woensdag plotseling een 'Blitz-Gipfel' (spoedtop) bijeen met de deelstaatpremiers en besloot het land toch niet lam te leggen in de eerste vijf dagen van april. De regering is radeloos, moedeloos en zonder plan, luidden sommige kritische krantenkoppen.

Merkel en de premiers wilden de verspreiding van het coronavirus bestrijden door het hele land stil te leggen rond Pasen. Ze noemden het "een verplichte paasrust", maar in de reactie op de draconische maatregel werd gesproken over 'de hamerlockdown'. De coronamaatregelen worden hoe dan ook verscherpt en verlengd, maar niet zo streng als Merkel met Pasen van plan was.

Marathonvergadering

Vroeg op dinsdag was ze met de deelstaatpremiers juist overeengekomen dat er geen sportwedstrijden konden zijn en vrijwel alle winkels moesten gedurende die vijf dagen dicht en religieuze diensten moesten met Pasen via internet worden gehouden. Na het 's nachts afgeronde overleg kwam volgens Duitse media naar voren dat Merkel tijdens de hele virtuele vergadering van elf uur, zes uur lang pauze inlaste om apart onderonsjes met bepaalde deelstaatpremiers te hebben. De premier van Thüringen, Bodo Ramelow, klaagde dat hij het grootste deel van de vergadering geen flauw idee had wat er gaande was en waar Merkel uithing.

Naderhand volgde meer kritiek op de marathonvergadering waarin werd besloten tot de maatregelen. Premier Markus Söder van deelstaat Beieren zei dat als "essentiële besluiten" worden genomen tussen 01.00 en 03.00 uur 's nachts, het risico bestaat dat sommige details niet goed zijn uitgewerkt. Ook vanuit het bedrijfsleven klonk kritiek. Volgens critici bestond het risico dat mensen nu massaal voor de paasdagen zouden gaan winkelen.

Het overleg waarin woensdag werd besloten de maatregelen terug te draaien, duurde volgens Duitse media uiteindelijk maar 41 minuten.

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

3 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

3 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

3 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

5 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

5 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

5 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

5 uur geleden