Merkel schond recht met bemoeienis verkiezing premier Thüringen
KARLSRUHE (ANP) - Angela Merkel heeft als Duitse bondskanselier het recht geschonden door zich in 2020 te bemoeien met de verkiezing van een premier in de deelstaat Thüringen, stelt het constitutioneel hof. De liberaal Thomas Kemmerich werd daar gekozen mede door de steun van de rechts-populistische Alternative für Deutschland (AfD).
De christendemocrate Merkel was van mening dat een deelstaatpremier niet zou mogen worden gekozen dankzij de AfD en noemde de gang van zaken publiekelijk "onvergeeflijk". Ze riep op de verkiezing ongedaan te maken of terug te draaien. Door de ophef over de verkiezing van Kemmerich trad hij destijds al na drie dagen af en bleef slechts een maand demissionair premier.
De AfD was naar de opperrechters gestapt om beklag te doen over Merkels uitlatingen. Het hoogste hof in Karlsruhe heeft de AfD woensdag in het gelijk gesteld. Merkel schond het wezenlijke rechtsbeginsel dat de politieke partijen in het land gelijke kansen moeten hebben.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
53 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
3 uur geleden