Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel roept president Biden op Amerikaanse vaccins te exporteren

Merkel roept president Biden op Amerikaanse vaccins te exporteren

PORTO/BRUSSEL (ANP/DPA) - Bondskanselier Angela Merkel roept president Joe Biden op Covid-19-vaccins die in de Verenigde Staten zijn geproduceerd naar landen te sturen die ze dringend nodig hebben. "Nu een groot deel van de Amerikaanse bevolking is ingeënt, hoop ik dat we tot vrije uitwisseling van ingrediënten kunnen komen en de markt voor vaccins kunnen openen", zei ze op een persconferentie vanuit Berlijn, na afloop van een EU-top in het Portugese Porto die ze digitaal volgde. Volgens haar is het vrijgeven van patenten, waar de VS wel voor voelen, niet de oplossing om snel meer mensen te kunnen inenten.

"Ik vind dat we de creativiteit en innovatiekracht van ondernemingen nodig hebben. Het ter discussie stellen van de bescherming van intellectueel eigendomsrecht is niet de weg die tot meer en betere vaccins leidt", aldus Merkel. Ze wees erop dat de EU wel gul in Europa geproduceerde vaccins heeft geëxporteerd. De VS heeft tientallen miljoenen ongebruikte vaccins liggen.

Ook premier Mark Rutte denkt niet dat het vrijgeven van patenten de juiste oplossing is voor de korte termijn. "Het klinkt wel heel mooi dat je zegt: laat patenten vrij. Maar dat betekent niet dat er ineens miljarden extra vaccins beschikbaar komen voor Afrika", zei hij in Den Haag. Ook hij deed online mee aan de tweedaagse EU-top.

EU terughoudend

De EU is volgens Rutte terughoudend. "Een enkeling is er wat meer voor" zei hij. "Ik zeg niet dat Nederland zegt dat je er nooit aan moet beginnen. De vraag is maar helemaal of dit nou het ideale middel is." Volgens Rutte staat voorop dat de productie omhoog moet. Die is ook afhankelijk van de beschikbaarheid van grondstoffen. Maar het vrijgeven van patenten brengt ook risico's met zich mee.

De discussie over het vrijgeven van de patenten die farmaceuten als Pfizer/BioNTech, AstraZeneca en Johnson & Johnson voor hun Covid-19-vaccins hebben is opgelaaid nadat India en Zuid-Afrika dat in de Wereldhandelsorganisatie (WTO) hebben voorgesteld. De VS, EU, Japan en het Verenigd Koninkrijk wilden daar aanvankelijk niets van weten, maar afgelopen week verklaarde de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger bij de WTO in Genève onverwacht een ‘waiver-besluit’ te steunen vanwege de "bijzondere omstandigheden" van de pandemie.

De voorzitter van de Europese Raad, Charles Michel, zei in Porto dat de EU bereid is over het onderwerp te praten "zodra er een concreet voorstel over op tafel ligt". Brussel vindt het onduidelijk wat de VS met hun verklaring in de WTO over de patenten precies voor ogen hebben.

Meer uit Buitenland

Voor genocide veroordeelde Ratko Mladić overleden

BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Bosnisch-Servische opperbevelhebber Ratko Mladić is overleden. Dat bevestigen zijn advocaat en een VN-functionaris tegen persbureau Reuters na berichtgeving in Servische staatsmedia. De 84-jarige Mladić verkeerde al langer in slechte gezondheid. Hij werd veroordeeld voor genocide en misdaden tegen de menselijkheid voor zijn rol in de oorlog in Bosnië van 1992 tot 1995.

2 uur geleden
VS loven Nederland vóór beladen overleg over troepen in Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten hebben voorafgaand aan beladen overleg over de mogelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa complimenten uitgedeeld aan Nederland. Onderminister van Defensie Elbridge Colby prees de "buitengewone" investeringen in Defensie die Nederland en andere Europese landen als Polen en Duitsland doen.

2 uur geleden
Vrees voor nieuwe overstroming Nepal door stijgend waterpeil

KATHMANDU (ANP/RTR/AFP) - De rampenautoriteit in Nepal waarschuwt voor nieuwe overstromingen nu het waterpeil in een meer stijgt. Het meer was ontstaan op de plek van de overstroming doordat de rivier geblokkeerd raakte.

2 uur geleden
India biedt Nepal hulp aan bij stroomvoorziening na ramp

KATHMANDU (ANP/BLOOMBERG) - India wil buurland Nepal helpen bij zijn stroomvoorziening omdat de verwoestende overstromingen in het land schade hebben aangericht aan waterkrachtcentrales. Door de schade is volgens het energieministerie van Nepal ongeveer 8 procent van de stroomproductiecapaciteit van Nepal uitgeschakeld.

3 uur geleden
Dodental overstromingen Nepal stijgt naar 332

KATHMANDU (ANP) - Het dodental na de overstromingen in Nepal is opgelopen naar 332, meldt de BBC op basis van de Nepalese politie. Net over de grens in Tibet, dat ook door het natuurgeweld is getroffen, staat het aantal omgekomen mensen nog steeds op 3.

3 uur geleden
Von der Leyen volgende week naar Groenland

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen reist volgende week af naar Groenland, laat haar woordvoerder weten. Ze is op zondag 6 en maandag 7 september in het land. Op de planning staat een ontmoeting met de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen, de Deense premier Mette Frederiksen en premier Beinir Johannesen van de Faeröer.

4 uur geleden
Balten stoïcijns na waarschuwingsbezoek VS aan Rusland

RIGA/TALLINN (ANP) - Estland en Letland zeggen geen grotere kans te zien op een Russische aanval sinds de berichten daarover uit de Verenigde Staten. Het verrassingsbezoek aan Moskou van de Amerikaanse CIA-baas, die Rusland volgens Amerikaanse media zo'n actie uit het hoofd wilde praten, is voor de Baltische landen geen reden het dreigingsniveau te verhogen.

4 uur geleden