Merkel gaat 'kaping' Wit-Russische dissident bespreken met Poetin
BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Angela Merkel gaat de kaping door Wit-Rusland van een passagiersvliegtuig met een Wit-Russische dissident bespreken met de Russische president Vladimir Poetin. Al kan ze nog niet beoordelen of Rusland betrokken was bij de "ongekende en onaanvaardbare" actie.
Tot dusver zijn er geen "betrouwbare bevindingen" over de rol van Rusland, zei Merkel na afloop van de EU-top in Brussel die plotseling deels in het teken kwam te staan van Wit-Rusland. Ze gaat dat "zeker" aansnijden als ze Poetin weer spreekt.
Eerder sprak premier Rutte al van "vermoedens" dat Rusland een aandeel had in het tot landen dwingen van het passerende Ryanair-toestel met journalist Roman Protasevitsj. Hij wees erop dat Moskou en Minsk nauw samenwerken en dat zeker de luchtverdediging helemaal is vervlochten.
Merkel sprak haar zorgen uit over de videobeelden van een ogenschijnlijk gehavende Protasevitsj die Wit-Rusland naar buiten heeft gebracht. "Ik kan dat alleen maar als verontrustend en verschrikkelijk aanmerken." Dat zou de vrijlating van de 26-jarige journalist en zijn vriendin nog dringender maken.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Oekraïne kan alleen grondgebied opgeven als het verzekerd is van bescherming én van de instemming van het Oekraïense volk, vinden zijn Europese bondgenoten. Zo'n offer is aan Oekraïne zelf, onderstrepen de in Berlijn samengekomen leiders van de belangrijkste Europese landen, maar wel tegen voorwaarden.
53 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije heeft maandag een drone neergeschoten die boven de Zwarte Zee vloog en het Turkse luchtruim naderde. Dat meldt het ministerie van Defensie na een reeks veiligheidsincidenten op de Zwarte Zee in verband met de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de Chinese ambassadeur in het land ontboden vanwege het proces tegen Jimmy Lai in Hongkong. De Brit is maandag schuldig bevonden aan het overtreden van een omstreden veiligheidswet.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïense onderwaterdrones hebben met succes een Russische duikboot aangevallen, meldt de Oekraïense binnenlandse veiligheidsdienst (SBOe). Dat is voor het eerst in de oorlog met Rusland. De duikboot lag op het moment van de aanval aangemeerd in de Zwarte Zeehaven van de Russische plaats Novorossiejsk. Volgens de Russen was de aanval op de marinebasis een mislukking.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Europese leiders bellen over de lopende inspanningen om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat heeft een hoge Amerikaanse functionaris bekendgemaakt. Wanneer het telefoongesprek precies zal plaatsvinden, is nog onduidelijk.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - De Amerikanen schuiven aan bij de internationale top maandagavond in Berlijn over Oekraïne. Dat maakte de gastheer, de Duitse regeringsleider Friedrich Merz, bekend. Hij noemde de kans op een echt vredesproces nu groter dan ooit sinds Rusland in 2022 een grootschalige invasie begon.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne krijgt stevige Amerikaanse veiligheidsgaranties na het einde van de Russische oorlog tegen het land. Het gaat om garanties die vergelijkbaar zijn met die van het westerse militaire NAVO-bondgenootschap, aldus een Amerikaanse functionaris.
3 uur geleden