Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel: EU-top kan op niets uitlopen

Merkel: EU-top kan op niets uitlopen

BRUSSEL (ANP) - De EU-top over het coronaherstelfonds en de nieuwe begroting, die aan een derde dag begint na een zaterdag van moeizame onderhandelingen, kan ook op niets uitlopen. Maar "er is veel goede wil", zegt bondskanselier Angela Merkel, die zaterdagavond nog geërgerd opstapte uit overleg met onder anderen premier Mark Rutte.

Merkel, die in de onderhandelingen het voortouw neemt, heeft zondagochtend vooroverleg met de Franse president Emmanuel Macron en EU-president Charles Michel. Rond het middaguur zetten ook de andere regeringsleiders zich aan nieuwe besprekingen over het herstelfonds en de begroting, samen goed voor ruim 1800 miljard euro. Michels ambtenaren hebben afgelopen uren nieuwe voorstellen bedacht om de vele meningsverschillen die er nog zijn te overbruggen.

Bij aankomst noemde Merkel de omvang van het herstelfonds en financiële sancties voor landen die de rechtstaat uitkleden als twee van de belangrijke twistpunten. Bij de onderhandelingen over die eerste kwestie trof de bondskanselier op de late zaterdagavond Rutte en diens 'zuinige' bondgenoten tegenover zich. Zij blijven eisen dat het fonds minder groot wordt en vooral minder subsidies en meer leningen bevat. Merkel en Macron verlieten het nachtelijke overleg daarop "kribbig", zei Rutte.

De wensen van de 'zuinige vier', die inmiddels versterking hebben gekregen van Finland, eisten de eerste twee etmalen van de top veel aandacht op. Tijdens het diner zaterdag zou voor het eerst uitgebreider zijn gesproken over de koppeling tussen aanspraken op het herstelfonds en de bescherming van de rechtstaat. Daar zijn vooral Hongarije en Polen fel tegen gekant.

Meer uit Buitenland

Ongeluk voor ingang Kanaaltunnel, meerdere gewonden

CALAIS (ANP) - Aan de Franse kant van de Kanaaltunnel naar het Verenigd Koninkrijk heeft een ongeluk plaatsgevonden tussen een trein en een voertuig, mogelijk een bus. Dat melden Franse media, waaronder TF1, dat ter plaatse is. Bij het ongeluk zijn voor zover bekend negentien gewonden gevallen, van wie vijf ernstig. Volgens TF1 is het treinverkeer in beide rijrichtingen opgeschort.

1 uur geleden
Opnieuw grote demonstraties in Albanië, nu ook in andere steden

TIRANA (ANP/DPA) - Voor de derde dag op rij zijn in Albanië mensen de straat opgegaan uit onvrede met de regering en het onderwijsstelsel. In hoofdstad Tirana leidde dat opnieuw tot opstootjes met de politie. Ook in andere Albanese steden sloten donderdag mensen aan bij de demonstraties.

1 uur geleden
Maduro en vrouw pleiten onschuldig in nieuwe martel-aanklachten

NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door de VS gevangen genomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw zeggen onschuldig te zijn aan het samenspannen om Amerikaanse gevangenen te martelen. Deze nieuwe aanklacht werd recent toegevoegd aan een lopende strafzaak tegen Maduro.

3 uur geleden
Houthi's vallen hoofdkwartier regering Jemen aan

ADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Volgens persbureau AFP zouden hierbij zeker vier doden zijn gevallen.

4 uur geleden
WSJ: nieuwe Witte Huis-woordvoerder gezakt voor advocaat-examen

WASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.

5 uur geleden
Trump: executie in VS wordt toch niet live uitgezonden

WASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".

6 uur geleden
Zweeds parlement stemt tegen Andersson als nieuwe premier

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Het Zweedse parlement heeft niet ingestemd met de benoeming van de partijleider van de sociaaldemocraten, Magdalena Andersson, tot premier. Haar linkse blok won de verkiezingen vorige maand, maar het is nog niet gelukt om een coalitie te vormen.

6 uur geleden