Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel: EU-top kan op niets uitlopen

Merkel: EU-top kan op niets uitlopen

BRUSSEL (ANP) - De EU-top over het coronaherstelfonds en de nieuwe begroting, die aan een derde dag begint na een zaterdag van moeizame onderhandelingen, kan ook op niets uitlopen. Maar "er is veel goede wil", zegt bondskanselier Angela Merkel, die zaterdagavond nog geërgerd opstapte uit overleg met onder anderen premier Mark Rutte.

Merkel, die in de onderhandelingen het voortouw neemt, heeft zondagochtend vooroverleg met de Franse president Emmanuel Macron en EU-president Charles Michel. Rond het middaguur zetten ook de andere regeringsleiders zich aan nieuwe besprekingen over het herstelfonds en de begroting, samen goed voor ruim 1800 miljard euro. Michels ambtenaren hebben afgelopen uren nieuwe voorstellen bedacht om de vele meningsverschillen die er nog zijn te overbruggen.

Bij aankomst noemde Merkel de omvang van het herstelfonds en financiële sancties voor landen die de rechtstaat uitkleden als twee van de belangrijke twistpunten. Bij de onderhandelingen over die eerste kwestie trof de bondskanselier op de late zaterdagavond Rutte en diens 'zuinige' bondgenoten tegenover zich. Zij blijven eisen dat het fonds minder groot wordt en vooral minder subsidies en meer leningen bevat. Merkel en Macron verlieten het nachtelijke overleg daarop "kribbig", zei Rutte.

De wensen van de 'zuinige vier', die inmiddels versterking hebben gekregen van Finland, eisten de eerste twee etmalen van de top veel aandacht op. Tijdens het diner zaterdag zou voor het eerst uitgebreider zijn gesproken over de koppeling tussen aanspraken op het herstelfonds en de bescherming van de rechtstaat. Daar zijn vooral Hongarije en Polen fel tegen gekant.

Meer uit Buitenland

Tientallen doden en gewonden gemeld na Russische aanval bij Kyiv

KYIV (ANP) - Een Russische aanval bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft aan zeker 27 mensen het leven gekost. Nog eens 42 personen raakten gewond, meldt een Oekraïense bestuurder. De aanval zou hebben plaatsgevonden in het district Boetsja.

33 minuten geleden
India verscherpt toezicht op gletsjers na ramp Nepal

NEW DELHI (ANP/AFP) - India gaat gletsjers extra in de gaten houden in de grensregio's met Nepal en China. Dat maakten de Indiase autoriteiten bekend nadat overstromingen in het bergachtige gebied deze week honderden levens hadden gekost.

1 uur geleden
Gouverneur wil vliegveld Nashville vernoemen naar Dolly Parton

NASHVILLE (ANP) - De internationale luchthaven van Nashville wordt mogelijk vernoemd naar de overleden zangeres Dolly Parton. De gouverneur van Tennessee, Bill Lee, en de luchthaven hebben bekendgemaakt dat ze een voorstel hebben gedaan het vliegveld te vernoemen. De Amerikaanse countryzangeres overleed onlangs op 80-jarige leeftijd na een korte strijd tegen kanker.

1 uur geleden
Wederopbouw Nepal kan miljarden kosten

KATHMANDU (ANP/RTR) - Nepal heeft mogelijk 4 tot 5 miljard dollar nodig voor de wederopbouw na de zware overstromingen van deze week. Dat zei minister van Financiën Swarnim ​Wagle, die benadrukte dat het ging om een schatting.

2 uur geleden
Media: bekentenissen van brein achter 9/11 ongeldig verklaard

NEW YORK (ANP) - Een militaire rechtbank heeft de bekentenissen van Khalid Sheikh Mohammed ongeldig verklaard. Daarover berichten diverse Amerikaanse media, waaronder The New York Times. Sheikh Mohammed zou het "meesterbrein" achter de aanslagen van 11 september 2001 zijn geweest waarbij bijna 3.000 mensen omkwamen.

3 uur geleden
Nepal zoekt specifieke buitenlandse hulp na overstromingen

KATHMANDU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Nepal heeft na de verwoestende overstromingen deze week buitenlandse specialistische hulp nodig, maar niet bij de algemene zoek- en reddingsoperaties. Dat zegt de Nepalese minister van Buitenlandse Zaken Shisir Khanal tegen Reuters.

6 uur geleden
Iran claimt controle over de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR/DPA) - De zeestrijdkrachten van de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) zeggen de volledige controle te hebben over de Straat van Hormuz. Dat meldde de IRG vrijdag op Telegram.

7 uur geleden