'Merkel en Macron akkoord over steunplan van 500 miljard euro'
BERLIJN/PARIJS/BRUSSEL (ANP/DPA) - De Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Angela Merkel zijn het eens over een Europees steunplan ter waarde van 500 miljard euro. De bedrijfssectoren en regio's in Europa moeten door het geld geholpen worden.
Merkel noemde het in een gezamenlijke persconferentie het "plan voor de korte termijn". De plannen voor de midden- en lange termijn moeten nog worden uitgewerkt, volgens de bondskanselier. Het plan is volgens de leiders tot stand gekomen na overleg met onder meer Nederland en Italië.
"Het doel is om als Europa sterker en solidair uit deze crisis te komen", aldus Merkel. "Daar is dit geld voor. Deze buitengewone eenmalige krachtsinspanning is bedoeld om de zwaarst getroffen landen te steunen."
Subsidie
Het geld is niet bedoeld als lening, maar als subsidie of gift. De toegestane schuldenlast in Europa moet worden verhoogd, zeggen Macron en Merkel.
Volgens Macron is de Europese solidariteit belangrijk bij het bestrijden van de crisis. Hij noemt het opvangen van coronapatiënten in andere landen als voorbeeld. Het sluiten van een aantal grenzen binnen Europa, noemt Macron een lastig punt. "We hebben snel de buitengrenzen gesloten, maar om de grenzen binnen de EU te sluiten, is iets anders.
Dezelfde maatregelen
Na de persconferentie zei Merkel dat het voor de EU beter zou zijn als alle landen dezelfde maatregelen tegen het virus invoeren. "We moeten de moed hebben, hoewel het niet eenvoudig is, om alle regio's hetzelfde te behandelen." Volgens haar is dat de enige manier waarop vakantie in het buitenland gevierd kan worden door inwoners van de EU.
De twee leiders schreven in een gezamenlijke verklaring dat de Europese Unie zelf een vaccin tegen het longvirus moet ontwikkelen.
Noodzaak
Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen is blij met het voorstel, dat "terecht de nadruk legt op de noodzaak om aan een oplossing te werken met als kern de Europese begroting". Het gaat volgens haar "in de richting" van het plan waar de commissie zelf aan werkt. Dat voorstel, bestaande uit de aangepaste EU-meerjarenbegroting (MFK) en een herstelfonds wordt volgende week woensdag gepresenteerd.
Samen met al goedgekeurde maatregelen moeten deze plannen de lidstaten en bedrijven in staat stellen de crisis te doorstaan en vervolgens de benodigde massieve investeringen te lanceren om de Europese economie weer op de rails te krijgen, aldus Von der Leyen in een verklaring.
Alle 27 EU-landen moeten het plan goedkeuren voor het kan worden uitgevoerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
3 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden